Z przymrużeniem oka – ciekawe nazwy miejscowości na Pomorzu

Print Friendly, PDF & Email

Nie trzeba wybierać się w daleką podróż, by zwiedzić Amerykę, odwiedzić Rzym czy udać się za spadającą gwiazdą do Betlejem. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się mapie. Pomorze obfituje w ciekawe i często zabawne nazwy miejscowości.

Jest tutaj i Niebo (gmina Stężyca), i Piekło (gmina Sztum), w zależności od tego, kto ile nagrzeszył. Gdyby ktoś za bardzo sobie folgował, zawsze może udać się na pielgrzymkę do Rzymu (gmina Chmielno) i prosić o przebaczenie. Nadaną tam pokutę trzeba sumiennie wykonać. Zdarzyć się może, że grzesznik będzie musiał zostać pustelnikiem np. w Czarnym Pustkowiu (gmina Kościerzyna).  Gdy dusza jest już Czysta (gmina Smołdzino) i niegroźne jej Piekiełko (gmina Sierakowice), jej właściciel może udać się w Dalekie (gmina Tuchomie) podróże.

A jest na Pomorzu mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Warto zacząć od Warszawy (gmina Lipnica). A gdzie potem? Może Malbork (gmina Stężyca) albo Kalisz (gmina Dziemiany)? A może wybrać się w dalszą podróż? Do Betlejem (gmina Stężyca) do którego zaprowadzi Jasna Gwiazda (gmina Lipusz) albo do Abisynii (gmina Karsin)? Nie odkryje Ameryki (gmina Główczyce) ten, kto stwierdzi, że takie podróżowanie po województwie to prawdziwa Wygoda (gmina Parchowo).

 

Gdy skończą się podróże, trzeba wrócić do rzeczywistości. Rolnicy muszą zadbać o wysoki Plon (gmina Kościerzyna). Ale co zrobić, gdy nagle przyjdą siarczyste Mrozy (gmina Sierakowice)? Doradcy i specjaliści z PODR w Lubaniu (gmina Nowa Karczma. Miejscowość Lubań znajduje się także w województwie dolnośląskim) z pewnością zaoferują każdemu Pomoc (gmina Chojnice). Trzeba zadbać także o zwierzęta. Gdy się źle z nimi obchodzi efektem może być jedynie Złe Mięso (gmina Czersk), a gdy zbyt zimno na zewnątrz, mogą zmarznąć im Ogonki (gmina Sulęczyno). Pszczelarze muszą dbać o swoje Pszczółki (gmina Pszczółki). Bez nich upadnie każda Pasieka (gmina Miastko).

Bywają i tacy, którzy są głupi jak Gęś (gmina Wicko) i nie zważają na dobro i Wolność (gmina Chojnice) innych. To prawdziwe Nieczulice (gmina Bytów), ale nie należy się nimi przejmować. Prędzej czy później wpakują się w jakieś Bagno (gmina Czersk). Lepiej się z nimi nie zadawać, tylko znaleźć sobie inne zajęcie – można np. rozwiązywać Krzyżówki (gmina Stary Targ).

 

W lasach w województwie pomorskim żyje mnóstwo zwierząt. Spotkać można tutaj i dzikie Kaczki (gmina Trąbki Wielkie) i Czaple (gmina Żukowo). Podobno kiedyś Knieja (gmina Karsin) była domem dla większych zwierząt. Miała tam mieszkać stara Niedźwiedzica (gmina Stegna). Jej młode bardzo ceniły sobie swoją Matule (gmina Stary Dzierzgoń). Jednak mimo jej ostrzeżeń często wychodziły z lasu na Stare Pole (gmina Stare Pole). Tam znajdował się Suchy Dąb (gmina Suchy Dąb), który groził zawaleniem. Mieszkańcy chcieli go ściąć i zadbać o bezpieczeństwo maluchów, jednak Stara Piła (gmina Żukowo), którą mieli, im to uniemożliwiła. Męczyli się tak cały maj i czerwiec. Dopiero, gdy przyszedł Lipiec (gmina Stary Dzierzgoń) letnia burza przewróciła drzewo.

Każdy żyje w swojej małej społeczności. Może to być Dobra (gmina Dębnica Kaszubska) lub Zła Wieś (gmina Trąbki Wielkie), miasteczko lub Miastko (gmina Miastko), dzielnica, osiedle czy blok. Różni ludzie tam mieszkają. Niektórzy to zwykłe Pijaki (gmina Stary Targ) i Nicponie (gmina Chojnice). Im tylko Wiśniówka (gmina Stegna) w głowie! Są też osoby, które zapewniają, że są Święte (gmina Cewice), a tak naprawdę mają liczne Kochanki (część Starogardu Gdańskiego). Taka Laska (gmina Brusy) w skali od 0 do 10, to często Dziewiątka (gmina Człuchów)! Nie każdy przejdzie obok niej obojętnie!

Co czeka nasze województwo? Wywróżyć to może jedynie Cyganka (gmina Nowy Dwór Gdański). Czy zbiorą się nad nim Czarne (gmina Czarne) chmury? Czy czeka je Jasna (gmina Dzierzgoń) przyszłość? A jak Wy Myślice (gmina Stary Dzierzgoń)?

Iwona Nody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =