Mechowo. Najmniejsza podziemna trasa i pozostałości po łowcach fok

Print Friendly, PDF & Email

Wyjazd nad morze kojarzy się z opalaniem i kąpielami w Bałtyku. To jednak nie jedyne atrakcje, które czekają na odwiedzających północną części Polski. Na skraju wsi Mechowo znajduje się prawdziwy skarb. Co można spotkać w magicznych pieczarach? 

Groty Mechowskie są zdecydowanie naj. To najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce, powstała podczas najmłodszego zlodowacenia i najmłodsi świetnie się w niej bawią. Do pieczar wchodzi się niczym do innego, podziemnego świata. Czy spotkać tam można smoki i pradawne stwory? Warto ich poszukać, ale największą atrakcją jest cud przyrody, którym są same groty. Pieczary wyglądają niczym sala balowa z baśni. Słupy stworzone z piaskowca tworzą naturalne kolumny, które podtrzymują sklepienie. W grotach nie ma posadzki, a stąpa się po piasku. Dzieci szczególnie docenią wizytę w tym magicznym świecie, ponieważ, w przeciwieństwie do dorosłych, nie muszą się schylać przechadzając po pieczarach.

Jak wiele innych odkryć, o istnieniu grot zadecydował przypadek. Na tym terenie przeprowadzano pomiary geodezyjne i natrafiono na prawdziwy cud natury. Początkowo nie doceniane, były zasypywane i odkopywane na nowo. Dopiero w 1910 roku rozpoczęła się turystyczna kariera grot.

O groty należy dbać

O groty, jak o prawdziwy skarb, trzeba dbać. Niestety zdarzają się zawały, więc wciąż należy je rekonstruować. Do zawalenia się tego miejsca doszło m.in. w latach 80-tych ubiegłego wieku. Ciężka walka opiekunów grot ze skutkami osuwiska, nie poszła na marne – ponownie pieczary udostępniono zwiedzającycm.  Wciąż jednak całość tego pięknego miejsca nie jest dostępna dla turystów – istnieje ryzyko zawalenia.

Pieczary można zwiedzać codziennie w godzinach od 9 do 17. Do tego wyjątkowego miejsca dotrzeć można w bardzo przyziemny sposób – samochodem albo komunikacją autobusową. Groty znajdują się na Szlaku Grot Mechowskich prowadzącym z Pucka do miejscowości Krokowa. Wyprawa tą trasą to wspaniały pomysł na letnią wyprawę w baśniowy świat.

Łowcy fok

Będąc w okolicach Pucka warto odwiedzić jeszcze jedno miejsce, które każdego turystę przeniesie w przeszłość. To Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie. Znajdująca się na terenie tzw. Cypla Rzucewskiego atrakcja turystyczna była zamieszkana już w V tys. p.n.e. Żyły tutaj plamiona, które zajmowały się polowaniem na foki. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie mnóstwo pamiątek, które dziś opowiadają ich historię.

W tym miejscu odkryto m.in. głazy, na których szlifowano kamienie. Odpowiednio obrobione mogły stać się cennym narzędziem – siekierą. Ta mogła służyć zarówno do pracy, jak i do walki. Tworzono tutaj także łodzie, dzięki którym można było wybrać się w poszukiwaniu cennych fok.

Plemiona pozostawiły po sobie także gliniane naczynia. Prawdopodobnie zajmowano się tutaj chowem zwierząt oraz wymianą handlową z innymi rejonami świata.

Gratka dla archeologów i turystów

Obecnie Park Kulturowy zwiedzać można indywidualnie lub z przewodnikiem. W tzw. Chacie Kaszubskiej znajduje się stała ekspozycja archeologiczna. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie rekonstrukcji obiektów archeologicznych na zewnątrz, tworząc prawdziwe muzeum na wolnym powietrzu. Podążając trasą spacerową mija się  pracownię obróbki siekier kamiennych i dłubanek, piec garncarski, podziwiać można chatę słupową i chatę szamana. Na ścieżce znajduje się także grób i półziemianka oraz platforma widokowa, z której rozpościera się zapierający dech w piersi widok.

Park Kulturowy stanowi atrakcję nie tylko dla turystów, ale i dla badaczy dawnych czasów. Wciąż prowadzone są tu wykopaliska, a Rzucewo przyciąga wielu naukowców. Ponieważ w tym miejscu dokonano wielu ważny i wyjątkowych odkryć, wprowadzono nawet termin „kultura rzucewska”.

Samo Rzucewo jest niezwykle urokliwym miejscem. Znajduje się w nim XIX-wieczny pałac wraz z parkiem, Aleja Lipowa oraz ślady zabudowy folwarcznej.

Park Kulturowy zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w weekendy w godzinach od 10 do 17. Dodatkowo, w sezonie letnim, w tym miejscu organizowane są pokazy broni oraz narzędzi z epoki kamienia. Park żyje przez cały rok i jest świadkiem wielu wspaniałych imprez i festynów.

opracowała: Iwona Nody

2 komentarze

  1. Świetny artykuł i niesamowite miejsce.

    • Agnieszka Jereczek

      Bardzo się cieszymy, że przypadł do gustu. Przekażę autorowi , naszej Iwonce:-)
      pozdrawiamy Zespół Bloga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =