Wideoporady


Konstrukcja przeciwgradowa w sadzie.
Grad jest w stanie zniszczyć cały plon owoców w zaledwie kilka minut. Jego następstwa mogą być druzgocące dla gospodarstwa sadowniczego, ale niestety tego zjawiska nie da się przewidzieć. Można jednak ochronić się przed gradobiciem montując systemy siatek w całym sadzie lub przynajmniej w kwaterach z odmianami, których jabłka możemy najdrożej sprzedać.
Uszkodzenia przymrozkowe w sadach woj. pomorskiego
Uszkodzenia przymrozkowe w sadach woj. pomorskiego
Długowieczna krowa? Tak to możliwe. Wywiad z prof. Z. Kowalskim

Profesor Zygmunt Kowalski porównuje nowoczesną krowę do nowoczesnego samochodu, w którym wszystko regulowane jest przez zdalny, zintegrowany system. Czy w przypadku krów o wysokiej wydajności mlecznej, możliwe jest takie jej prowadzenie aby była długowieczna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w wywiadzie przeprowadzonym z prof. Kowalskim podczas III Forum Mleczarskiego w Gniewie.

Analiza raportu jakości mleka - raport RW-2 Wynik Próbnych Udojów.

Hodowca wyrażający chęć prowadzenia w swoim stadzie oceny wartości użytkowej zgłasza ten fakt do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) w dowolnej formie. Raport zawiera podstawowe informacje o każdej krowie w ocenianym stadzie, wyniki ostatnich próbnych dojów danej sztuki oraz jej wydajności laktacyjne.

Ocena ras królików - praktyczny pokaz - film.

Na świecie znanych jest obecnie około 100 ras królików różniących się budową, wielkością, barwą i strukturą okrywy włosowej. Najczęściej króliki dzieli się według trzech kryteriów: kierunku użytkowania, struktury okrywy włosowej oraz masy ciała. 

Szczepienie drzewek metodą szczepienia " w ręku" - film instruktażowy

Szczepienie drzew owocowych nie jest niczym innym jak połączeniem dwóch roślin (najczęściej jednego gatunku), które w miejscu łączenia zrastają się ze sobą. Powstaje jeden organizm złożony z odmiany szlachetnej (oczko lub zraz) rosnącej na ukorzenionej podkładce.

Przycinanie drzewek po posadzeniu - jabłoń.

To w jaki sposób przytniemy drzewko owocowe po posadzeniu decyduje o tym, jak będzie ono owocować w przyszłości. W jaki sposób przyciąć drzewko jabłoni po posadzeniu i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę prezentuje specjalista Mariusz Anioła z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego?

Jak poprawnie zasadzić drzewko owocowe?

Wybór miejsca i sposób posadzenia drzewka owocowego wpływa na to jaka będzie jego wydajność. Jak poprawnie wybrać miejsce w ogrodzie oraz na co zwrócić uwagę w trakcie sadzenia, by cieszyć się obfitym plonowaniem i pysznymi owocami w przyszłości?

Jak przyciąć drzewko owocowe jabłoni po posadzeniu - drzewko mocno rozgałęzione.

Specjalista Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego prezentuje jak przyciąć drzewko jabłoni po posadzeniu, które posiada wiele rozgałęzień.

W jaki sposób ocenia się wartość użytkową zbóż.

W ramach oceny użytkowej zbóż w Lubaniu na terenie gospodarstwa Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego prowadzone są doświadczenia, na podstawie których sporządzana jest lista odmian zalecanych do uprawy na danym terenie.

Ocena wartości użytkowej ziemniaków.

Skąd wiadomo, że do uprawy na danym obszarze najlepszym wyborem jest dana odmiana ziemniaka? Gdyż pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego dokonują rok rocznie oceny wartości użytkowej zarejestrowanych już odmian. Film przedstawia na czym polega faza tzw. oceny laboratoryjnej ziemniaków i zrealizowany został na terenie gospodarstwa Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe - wykopki ziemniaków bardzo wczesnych i wczesnych
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zajmuje się badaniami doświadczalnymi odmian roślin uprawnych między innymi ziemniaków, pod kątem ich ekonomicznej przydatności w gospodarstwach. Doświadczenia te prowadzone są między innymi w Lubaniu k/ Kościerzyny. Do końca sierpnia ziemniaki bardzo wczesne i wczesne muszą zostać wykopane, a następnie poddane ocenie.

Brak możliwości komentowania