Żniwa 2018 – zakończone!

Print Friendly, PDF & Email

Żniwa w tym roku z powodu suszy rozpoczęły się bardzo wcześnie, ale w drugiej dekadzie lipca zostały przerwane przez deszcze. Później pogoda poprawiła się, wróciły upały i słońce, co pozwoliło na kontynuację żniw w całym kraju. Jak przedstawia się plonowanie w 2018 roku?

Szacuje się w bieżącym roku zbiory zbóż na poziomie 28,5 mln ton (włączając w to kukurydzę). Areał uprawy nie uległ większym zmianom w porównaniu do poprzednich lat i wyniósł około 7,6 mln ha. W woj. pomorskim podobnie jak w innych regionach kraju kombajny wjechały na pola po 20 czerwca. Zaczęto wówczas kosić rzepak, jęczmień ozimy. Kilka tygodni później rozpoczęto zbiory pszenicy. Pierwsze kombajny wjechały na pola  jęczmienia jarego.

Rolnicy nie są zadowoleni z plonów, które osłabiła susza. Bardzo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu, które przy niewielkich opadach deszczu, doprowadziły do nadmiernego przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu i szybkiego dojrzewania zbóż oraz rzepaku i rzepiku, ograniczając jednocześnie ich potencjał produkcyjny. Dodatkowo notowane były lokalne występujące w lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Według Krajowej Federacji Producentów Zbóż spadek plonów jęczmienia ozimego szacuje się na poziomie 40%, pszenicy 25-30%. Natomiast w jęczmieniu jarym wyniósł nawet 50%. Należy także podkreślić w przypadku jęczmienia jarego i ozimego nie osiągnięto parametrów browarnianych, a więc wysoko konsumpcyjnych. A jęczmień w Polsce uprawia się głównie na przerób w browarach. Jakość skoszonej przed deszczami  pszenicy także pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeśli zostały spełnione parametry co do zawartości białka czy glutenu, w większości sprzedawanych dotychczas partiach brakuje gęstości. Dlatego mogą pojawić się kłopoty z dostępnością pszenicy konsumpcyjnej wysokobiałkowej.

Pod koniec lipca były obawy, że utrzymujące się deszcze problem ten spotęgują. Sytuacja ta spowodowała nerwową reakcję młynów, które poszukują pszenicy o wysokich parametrach.

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2018 r. Z przedstawionej informacji wynika między innymi, że z  powodu suszy obniżyły się sporo zbiory zbóż i rzepaku. I tak zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na około 24 mln ton, tj. o około 14% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ponad 2,2 mln ton, tj. o około 16% mniej od roku poprzedniego. Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2018 r. wyniosła około 7,2 mln ha, z tego:

-pszenicy około 2,4 mln ha,

-żyta około 0,9 mln ha,

– jęczmienia około 1 mln ha,

-owsa około0,5 mln ha,

-pszenżyta około 1,3mln ha,

-mieszanek zbożowych około 1,1 mln ha.

Plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 33,1 dt/ha, tj. o 6,9 dt/ha (o 17%) mniej od plonów roku ubiegłego. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się 24 mln ton, tj. o 3,8 mln ton (o 14%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi szacuje się na 36,6 dt/ha, tj. o 6,9 dt/ha (o 16%) mniej od plonów z roku ubiegłego. Plony poszczególnych gatunków zbóż ozimych według GUS przedstawiają się następująco:

-pszenica 43,7 dt/ha,

-żyto 25,6 dt/ha,

-jęczmień 37,5 dt/ha,

-pszenżyto 34,1, dt/ha,

-mieszanki zbożowe 28,9 dt/ha.

Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 8% i wyniosła 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku szacuje się na poziomie 2,2 mln ton, tj. około 16% mniej od ubiegłorocznych.

 

Tadeusz Plichta

Jeden komentarz

  1. Ogólnie powiem tak.. zgadzam się z wpisem / artykułem jednak żniwa w tym roku dla niejednego rolnika były nie małym problemem przez te ogromne susze i wielkie upały. Oby kolejny rok był lepszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen − 11 =