EkoFestiwal – rolnicy z pasją i zaangażowaniem

Relacja – V POMORSKI EKOFESTIWAL W KRĘPIE SŁUPSKIEJ

 

Za nami V Pomorski Ekofestiwal, czyli wydarzenie przepełnione żywnością prosto z certyfikowanych  gospodarstw ekologicznych z Pomorza i innych lokalnych producentów.

Impreza odbyła się w dniu 27 sierpnia 2023 r. na Bazarku Natury w Krępie Słupskiej , której  współorganizatorami byli m.in. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz   Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BioPomorze .

Podczas Bazarku odwiedzający mieli okazję  nie tylko zakupić produkty prosto od gospodarzy; żywność bez nawozów mineralnych i innych środków produkcji rolnej, produkty wytworzone zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego, w poszanowaniu do  środowiska,  a także przetwory bez zbędnych dodatków.  Jedną z atrakcji był live cooking z Janem Kilańskim, który gotował na żywo potrawy z produktów ekologicznych dostępnych u wystawców podczas tego bazaru.

Fot.1. Stoiska podczas V Ekofestiwalu.

 

Dla najmłodszych uczestników została przygotowana  strefa warsztatowo-edukacyjna w stylu zero waste.

Bardzo ważną kwestią promowania żywności wysokiej jakości, jaką są produkty ekologiczne, jest edukacja ekologiczna – kształtowanie świadomości konsumentów, ukierunkowanie na świadome zakupy przede wszystkim żywności , z jak najkrótszym składem, od lokalnych producentów.

Fot.2. Jedni z wystawców na bazarku żywności eko.

Na Ekofestiwalu zaprezentowali się rolnicy  z pasją i zaangażowaniem, oddani swojej pracy, rozumiejący ideę rolnictwa ekologicznego , dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem, współpracujący w PSPE BioPomorze:

  1. Ania i Jim Bartosiewicz Eko-Elita – żywność ekologiczna: bio zakwas z buraków, bio kasza gryczanabio oleje tłoczone na zimno z rzepaku oraz warzywa
  2. Zbyszek Hendrich – wyjątkowe permakulturowe gospodarstwo; ziemniaki kabaczki, cukinie, dynie
  3. Sabina i Waldek Król Królewskie Łany i ich sławne wariacje z pomidorów kiszone, sosy, przetwory, octy oraz
  4. Basia i Marcin Lis Kaszubska Aronia – producenci polskiego czarnego złota czyli Aronii. świeża aronia oraz cała gama przetworów z polskiego superfruit i inne przetwory
  5. Aneta Marczak Różana Zagroda Po raz pierwszy na EkoFestiwalu przetwory z róży
  6. MJ Siłakowscy Jagodowe Marzenie przetwory z owoców jagodowych i nie tylko, tym kombucha pod wieloma smakami!
  7. Siostry Dorota i Justyna Marszk Just Eko – kiszonki i przetwory z warzyw oraz owoców
  8. Janek Napieralski – przede wszystkim olej rzepakowy tłoczony na zimno, ale też przetwory i miody
  9. Marek i Alicja Szutenberg – specjaliści od warzyw oraz pysznych zakwasów
  10. Bogusław Szyca – król jabłek i soku jabłkowego
  11. Waldek Szyszka – świeże maliny, borówka , kwiaty ozdobne.
  12. Jola Wattecamp Wysin truskawka – nasza Pani Truskawka; przetwory nie tylko z ale też świeże pomidory

 

Na EkoFestiwalu gościli również:

Wspaniałe lokalne sery Statkiewiczówka- sery zagrodowe

Eko Młyn Kazimierz Jachymski – ekologiczne mąki

Zioła pod różną postacią Zelné Cëda – Ziołowe Cuda

Przepiękna ceramika Pracownia Ptasilas

Biżuteria Donata i Jarosław Cybula

Fot.3. Produkty bio sprzedawana na Ekofestiwalu – promocja rolnictwa ekologicznego.

Wydarzenie było doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu konsumentów z lokalnymi producentami, gdzie można było porozmawiać o produktach ekologicznych, podyskutować na temat zasad produkcji metodami ekologicznymi, nawiązać nowe znajomości i współpracę z innymi gospodarzami.

Nie ulega wątpliwości, że potrzeba nam więcej takich inicjatyw promujących żywność nie tylko bio, ale również wysokiej jakości od lokalnych producentów.

Gratulujemy organizatorom inicjatywy i życzymy dalszych sukcesów na rynku produktów eko.

 

Opracowała: Agnieszka Jereczek

2 komentarze

  1. Cieszę się, że powstają inicjatywy, gdzie promowana jest certyfikowana żywność z polskich gospodarstw. W końcu to samo zdrowie! Sama staram się jak najczęściej kupować od lokalnych dostawców, ponieważ wtedy wiem, co jem i mam pewność, że jest to zdrowe. Wspaniałe wydarzenie, aż żałuje, że nie miałam okazji tam być.

  2. To niesamowite, że rolnicy z pasją i zaangażowaniem tworzą ekofestiwale, które są nie tylko doskonałą okazją do zaprezentowania swoich produktów, ale także szansą na edukację i promocję ekologii. Takie wydarzenia nie tylko dostarczają zdrowej i pysznej żywności, ale także podkreślają znaczenie troski o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *