Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany klimatyczne, degradacja gleby i utrata bioróżnorodności stają się coraz bardziej palącymi problemami, rolnicy na całym świecie stoją przed wyzwaniami związanymi z zachowaniem zdrowia gleby, ochroną środowiska i utrzymaniem produktywności gospodarstw rolnych. Rolnictwo regeneratywne wyrasta jako obiecująca alternatywa. To nie tylko sposób produkcji żywności, ale kompleksowa filozofia, która zmienia tradycyjne metody prowadzenia gospodarstw rolnych. Zastanówmy się, jak rolnictwo regeneratywne może odmienić krajobraz rolniczy.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

Wiedza to podstawa funkcjonowania każdego gospodarstwa ekologicznego

Produkcja ekologiczna staje się niezwykle istotną częścią rolnictwa. Dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe, jak i ochronę środowiska nabierają coraz większego znaczenia. Ten typ produkcji nie należy jednak do działalności łatwych. Spora ilość regulacji prawnych, konieczność prowadzenia dokumentacji oraz mechanizmy kontroli wymagają znacznej wiedzy fachowej producentów.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Wiedza to podstawa funkcjonowania każdego gospodarstwa ekologicznego

Uprawa grochu na zielono

Groch zwyczajny (Pisum sativum L.) to gatunek rośliny strączkowej jednorocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z zachodniej Azji i Kaukazu, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Na zielono, czyli do spożycia lub przetwórstwa, przeznacza się niedojrzałe nasiona grochu łuskowego Pisum sativum L.var.pachylobum Beck. Strąki tego rodzaju grochu mają wewnątrz wyściółkę pergaminową i po dojrzeniu pękają wzdłuż szwów.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Uprawa grochu na zielono

Mikroskładniki w uprawie kukurydzy

Kukurydza uznawana jest za roślinę istotnie wrażliwą na niedobór mikroelementów szczególnie podczas kluczowych faz wzrostu. W trudnych geopolitycznie czasach wzrostu cen nawozów makroskładnikowych warto zaopatrzyć rośliny w składniki w skali mikro, ponieważ znacząca ich część ma w organizmie roślinnym działanie kontrolne i regulujące, które wpływa na przemiany i pobieranie m.in. azotu, fosforu, potasu.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Mikroskładniki w uprawie kukurydzy

Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą składać wnioski o pomoc

O wsparcie mogą się już ubiegać właściciele gospodarstw sadowniczych, w których szkody spowodowały w bieżącym roku niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Wnioski do 20 października 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą składać wnioski o pomoc

Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Na posiedzeniu Wojewódzkiego zespołu ds. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego została po raz kolejny utworzona Lista Odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie województwa Pomorskiego w grupie roślin bobowatych.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Nowe wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych

Do 15 listopada 2022 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o wsparcie.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Nowe wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych

Zatrzymywanie wody w glebie sposobem na zmiany klimatyczne.

Podstawowym warunkiem optymalnego wykorzystania zasobów wodnych, jest zbilansowanie jej ilości oraz dostępności, a także określenie potrzeb oraz wskazanie mocnych i słabych stron, związanych z gospodarką wodną. Niezwykle istotnym elementem jest również wzrost świadomości oraz zaangażowania odbiorców końcowych (np. rolników) we wdrażanie odpowiednich praktyk optymalizujących zużycie wody w obrębie gospodarstwa.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Zatrzymywanie wody w glebie sposobem na zmiany klimatyczne.

Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Aleksandra i Mieczysław Babalscy to jedni z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Ich początki gospodarowania metodami ekologicznymi nie były łatwe ; do żywności bio musieli przekonać klientów, a wcześniej sami przeszli sporą przemianę. Od 1986 roku prowadzą gospodarstwo , a od roku 1991 działa przy nim Wytwórnia Makaronu BIO – Bio Babalscy (www.biobabalscy.pl).

Czytaj dalej

Czytaj więcej Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Ochrona rzepaku przeciwko sprawcom chorób – ważny czynnik agrotechniczny

W każdym sezonie wegetacyjnym oprócz żerowania szkodników ważnym czynnikiem powodującym spadek plonu rzepaku jest infekcja spowodowana przez sprawców chorób. W celu optymalnego zabezpieczenia zasiewów przed wystąpieniem tego zjawiska szczególnie istotnym staje się monitorowanie symptomów porażenia plantacji.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Ochrona rzepaku przeciwko sprawcom chorób – ważny czynnik agrotechniczny

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oferuje dodatkowe płatności do powierzchni gruntów lub zwierząt gospodarskich, dowiedz się więcej o zmianach od roku 2022 i planach na lata 2023-2027.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Aktualizacja – zmiany prawne w rolnictwie ekologicznym od 2022 roku

Przepisy dotyczące zasad produkcji ekologicznej od dłuższego czasu nie były aktualizowane. W związku z tym, że rozwój tego sektora produkcji wymagał pewnych zmian, w Parlamencie Europejskim i Radzie (UE) przygotowano rozporządzenie 2018/848 zmieniające przepisy w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Jednak z uwagi na panującą pandemię, Parlament Europejski odroczył wejście w życie tego rozporządzeni, dając tym samym czas podmiotom prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz państwom członkowskim, zajętym walką ze skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19, na dostosowanie się do nowych przepisów i zapewnienie właściwego ich wdrożenia.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Aktualizacja – zmiany prawne w rolnictwie ekologicznym od 2022 roku

Technologia uprawy kminku zwyczajnego

Nasiona kminku wykorzystuje się jako przyprawę do żywności w gospodarstwie domowym, przemyśle kosmetycznym, spożywczym (w mleczarstwie, masarstwie oraz w piekarnictwie), a także w ziołolecznictwie. W Polsce poza uprawą rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, miedzach i nieużytkach. Jeśli zastanawiasz się nad uprawą kminku, dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zbiorze.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Technologia uprawy kminku zwyczajnego

Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Wybór mieszanek zbożowych jako element płodozmianu jest zabiegiem, który może przynieść rolnikowi korzyści w postaci wysokiego plonu o dobrej jakości paszowej. Jednakże wdrożenie tego typu uprawy wymaga precyzyjnego doboru gatunków oraz odmian w ich obrębie.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Problemy w uprawie łubinu

Uprawa roślin bobowatych wpływa pozytywnie na właściwości fizyko-chemiczne gleby. Dzięki  ich współżyciu z bakteriami brodawkowymi nie wymagają nawożenia azotowego, a w bilansie pozostawiają ok. 100 kg azotu dla rośliny następczej. Z roku na rok obserwujemy coraz więcej plantacji łubinów, na których niestety występuje bardzo silne zachwaszczenie, zniszczenie przez szkodniki, zwierzynę leśną i choroby.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Problemy w uprawie łubinu

Wzrost cen artykułów żywnościowych 2021 r.

W ostatnich miesiącach obserwujemy skokowy wzrost cen żywności w Polsce. Według analityków wzrost ten wynosi około 250 proc. Na razie jak twierdzi rząd wszystko jest pod kontrolą, a sama inflacja w maju wyniosła 2,4 proc. NBP chciałby, by ceny wzrosły w tempie 2,5 proc., według niego to optymalne dla gospodarki. Według wielu ekonomistów presja inflacyjna narasta, ale jest efektem drożyzny.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Wzrost cen artykułów żywnościowych 2021 r.