Rolnictwo 4.0 – szanse i wyzwania.

Świat pędzi do przodu z całych sił, a z nim każda gałąź gospodarki. Rolnictwo, które jest jednym z najważniejszych filarów funkcjonowania społeczeństwa, rzecz jasna również. Postępująca globalizacja, zmiany klimatyczne oraz ciągły wzrost populacji, stawiają przed rolnictwem coraz to ambitniejsze zadania. Chodzi oczywiście o „wykarmienie” ludzi, ale także o zapewnienie jak najwyższej jakości towarów wyprodukowanych na potrzeby konsumpcji i przemysłu

Czytaj dalej

Czytaj więcej Rolnictwo 4.0 – szanse i wyzwania.

Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany klimatyczne, degradacja gleby i utrata bioróżnorodności stają się coraz bardziej palącymi problemami, rolnicy na całym świecie stoją przed wyzwaniami związanymi z zachowaniem zdrowia gleby, ochroną środowiska i utrzymaniem produktywności gospodarstw rolnych. Rolnictwo regeneratywne wyrasta jako obiecująca alternatywa. To nie tylko sposób produkcji żywności, ale kompleksowa filozofia, która zmienia tradycyjne metody prowadzenia gospodarstw rolnych. Zastanówmy się, jak rolnictwo regeneratywne może odmienić krajobraz rolniczy.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Na posiedzeniu Wojewódzkiego zespołu ds. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego została po raz kolejny utworzona Lista Odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie województwa Pomorskiego w grupie roślin bobowatych.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Ruszył nabór wniosków o płatności bezpośrednie w roku 2023

Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Ruszył nabór wniosków o płatności bezpośrednie w roku 2023

Posadź drzewa na słabych gruntach rolnych lub miedzy – sprawdź warunki uzyskania wsparcia

1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o wparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, finansowane z budżetu PROW 2014-2020. W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej formy pomocy, można ubiegać się również o dofinansowanie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Posadź drzewa na słabych gruntach rolnych lub miedzy – sprawdź warunki uzyskania wsparcia

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oferuje dodatkowe płatności do powierzchni gruntów lub zwierząt gospodarskich, dowiedz się więcej o zmianach od roku 2022 i planach na lata 2023-2027.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.1)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach PROW na lata 2014-2020, oferuje dodatkowe płatności do powierzchni gruntów lub zwierząt gospodarskich, tym rolnikom którzy zdecydują się na spełnianie dodatkowych praktyk pro-środowiskowych w ramach dobrowolnie podjętych wieloletnich zobowiązań.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.1)

Procedury budowy obiektów wodnych – budowa zbiornika retencyjnego (stawu) cz.2.

Dla wykonania stawu na cele magazynowania wody do nawodnień wykonać należy operat wodnoprawny lub/i projekt budowlany.
Wykonany staw uzbroić należy w studnię wodomierzową wraz z wodomierzem celem kontroli ilości pobieranej wody do nawodnień obszarowych.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Procedury budowy obiektów wodnych – budowa zbiornika retencyjnego (stawu) cz.2.

Procedury budowy obiektów wodnych – studnia głębinowa

Potrzebujemy żywności, a aby móc ją produkować potrzebujemy również wody słodkiej. Rosnące zapotrzebowanie wynikające z działalności człowieka z jednej strony oraz kwestie związane ze zmianą klimatu z drugiej strony, napotyka na trudności w zapewnieniu wystarczającej ilości wody. W jaki sposób możemy zapewnić dalszą produkcję żywności, nie narażając jednocześnie środowiska naturalnego na niedobór wody słodkiej? Jednym z działań w tym zakresie powinno być zwiększenie wydajności użytkowania wody.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Procedury budowy obiektów wodnych – studnia głębinowa

Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Wybór mieszanek zbożowych jako element płodozmianu jest zabiegiem, który może przynieść rolnikowi korzyści w postaci wysokiego plonu o dobrej jakości paszowej. Jednakże wdrożenie tego typu uprawy wymaga precyzyjnego doboru gatunków oraz odmian w ich obrębie.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Ważne zmiany w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym

Z dniem 15 marca 2021 r. weszła w życie zmiana długości trwania zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych podejmowanych w okresie przejściowym tj. w latach 2021 oraz 2022. Nowe zobowiązania, podejmowane od tego roku w ramach pakietów: 2, 3, 6, 7, podejmowane będą na okres 2 lat. Nowe zobowiązania w ramach pakietów: 1, 4, 5, będą podejmowane, tak jak dotychczas, na okres 5 lat. 5-cio letni okres realizacji zobowiązań nadal dotyczy rolników, którzy rozpoczęli realizację przed 15 marca 2021 r.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Ważne zmiany w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym

Plonowanie ziemniaków jadalnych w doświadczeniach prowadzonych w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość i jakość plonów jest zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy sprawdzający się w uprawie w danym województwie, akceptowany przez klientów, wyglądający atrakcyjnie, do którego klient chętnie wraca. Jednak warunki atmosferyczne mają równie wielkie znaczenie… 

Czytaj dalej

Czytaj więcej Plonowanie ziemniaków jadalnych w doświadczeniach prowadzonych w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Dopłaty do materiału siewnego za rok 2020

Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat do materiału siewnego za rok 2020. Dla sześćdziesięciu procent z 63 tys. rolników, którzy ubiegali się o te płatności, wydano już decyzje o przekazaniu środków. Znamy też wysokość stawek dopłat za 2020 rok.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Dopłaty do materiału siewnego za rok 2020

“Co w polu piszczy?” – 6: Odmiana i materiał siewny podstawą sukcesu. Instytucje wspierające…

Planując założenie plantacji ważnym aspektem jest wybór odmiany o odpowiednich parametrach jakościowych i środowiskowych. Cennych informacji dotyczących nowo wdrażanych odmian dostarcza Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Natomiast pieczę nad prawidłowym namnażaniem oraz dystrybucją materiału siewnego o wysokiej jakości sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W tym materiale pracownicy PIORIN przedstawią główne zagadnienia, którymi na co dzień zajmuje się ta instytucja.

Czytaj dalej

Czytaj więcej “Co w polu piszczy?” – 6: Odmiana i materiał siewny podstawą sukcesu. Instytucje wspierające…

“Co w polu piszczy?” – Odcinek 5: Nawożenie – istotny czynnik zwiększający tolerancję suszową zbóż

Zapraszamy do obejrzenia materiału, z którego dowiedzą się Państwo jakimi składnikami pokarmowymi w nawozach można zwiększyć tolerancję roślin zbożowych na suszę. Ponadto jak pobierać próbki gleby, żeby wyniki były reprezentatywne dla pola. Dowiedzą się Państwo również jak skontaktować się z pracownikami terenowymi Stacji Chemiczno – Rolniczej w Gdańsku. Prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących najważniejszych składników pokarmowych w roślinie. Zapraszamy do oglądania.

Czytaj dalej

Czytaj więcej “Co w polu piszczy?” – Odcinek 5: Nawożenie – istotny czynnik zwiększający tolerancję suszową zbóż

“Co w polu piszczy?” – Odcinek 3: Pszenica jara przewódkowa

Zmiany klimatyczne, susza i związane z tym słabe plonowanie powodują, że spada zainteresowanie zasiewami pszenicy jarej w województwie pomorskim. Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest siew pszenic jarych przewódkowych. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym zobaczycie Państwo zalety tego rozwiązania agrotechnicznego.

Czytaj dalej

Czytaj więcej “Co w polu piszczy?” – Odcinek 3: Pszenica jara przewódkowa

Husarya SCS-100 – Maszyna do zbierania kamieni

Częstym problemem w uprawie szczególnie na glebach lekkich jest nadmierne ich wysycenie kamieniami. Stwarza to wiele niedogodności związanych z przygotowaniem stanowiska do siewu oraz przyspiesza zużycie maszyn służących do doprawienia gleby. W związku z taką sytuacją istnieje konieczność ich zbioru w celu poprawy warunków agrotechnicznych stanowiska. Jest to w większości gospodarstw zajęcie żmudne i czasochłonne ponieważ wykonuje się je ręcznie. W niniejszym materiale zaprezentujemy system automatycznego zbioru kamieni zaprezentowany podczas Dnia Ziemniaka w PODR w Lubaniu 5 września 2019 roku.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Husarya SCS-100 – Maszyna do zbierania kamieni