Uprawa grochu na zielono

Groch zwyczajny (Pisum sativum L.) to gatunek rośliny strączkowej jednorocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z zachodniej Azji i Kaukazu, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Na zielono, czyli do spożycia lub przetwórstwa, przeznacza się niedojrzałe nasiona grochu łuskowego Pisum sativum L.var.pachylobum Beck. Strąki tego rodzaju grochu mają wewnątrz wyściółkę pergaminową i po dojrzeniu pękają wzdłuż szwów.

Czytaj dalej

Rolnice – nowy problem wielu plantacji kukurydzy w województwie pomorskim

W ubiegłorocznym sezonie wegetacyjnym na wielu plantacjach kukurydzy rolnicy zaobserwowali objawy polegające na intensywnym wywracaniu się całych roślin. W wielu przypadkach doradcy i specjaliści PODR wzywani do tego typu zjawisk odkrywali w glebie larwy rolnic w bardzo dużym zagęszczeniu. Zachęcamy zapoznać się z  charakterystyką tego szkodnika z podrodziny motyli.

Czytaj dalej

Opryskiwacz dalekosiężny – wsparcie w walce z omacnicą prosowianką

W minionym sezonie wegetacyjnym wielu rolników uprawiających kukurydzę zostało niemile zaskoczonych przez szkodniki powodujące łamanie lub całkowite wyleganie roślin. W większości przypadków sprawcą tego typu uszkodzeń były larwy omacnicy prosowianki. Walka chemiczna z tym owadem jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa do wykonania gdyż preparaty należy stosować w wysokim łanie kukurydzy. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść nam wykorzystanie tzw. opryskiwacza dalekosiężnego. W niniejszym video zaprezentujemy państwu ogólne założenia stosowania tego typu rozwiązań w ochronie insektycydowej kukurydzy.

Czytaj dalej

Zwalczanie chorób grzybowych – ważny element wiosennej ochrony zasiewów zbóż

Miniona  jesień charakteryzowała się dość wysokimi temperaturami oraz wilgotnością powietrza. Niestety były to sprzyjające warunki dla niektórych patogenów grzybowych, które zaczęły porażać plantacje ozimin już jesienią. Biorąc po uwagę  trwającą łagodną zimę ( i duże prawdopodobieństwo, że tak się utrzyma), należy spodziewać się nasilenia infekcji chorobami grzybowymi po wznowieniu wegetacji. Jakie najczęściej występują choroby grzybowe na plantacjach zbóż oraz jakie zabiegi wykonać, aby  zmniejszyć ich presję?

Czytaj dalej

Metody poprawy jakości cieczy roboczej w ochronie roślin

Wykonując zabiegi ochrony roślin spotykamy się ze spadkiem ich skuteczności w naszych zasiewach. Często podłożem takiego zjawiska mogą być nieodpowiednie właściwości wody jaką stosujemy do sporządzenia cieczy roboczej. Owe właściwości to przede wszystkim jej odczyn, twardość oraz napięcie powierzchniowe. W niniejszym materiale filmowym specjaliści z przedsiębiorstwa „AGROMIX” Pan Roman Szewczyk…

Czytaj dalej

Technologia regulacji zachwaszczenia rzepaku- cz.2.

Żniwa, żniwa i po żniwach…. Zbliżająca się jesień to czas odpoczynku dla rolników? Nic bardziej mylnego. To czas przygotowań do kolejnego sezonu – należy zaplanować zasiewy i zabiegi agrotechniczne niezbędne do wykonania. Pracy na gospodarstwie nigdy nie brakuje. Jednym z zabiegów koniecznych do zaplanowania i wykonania jest regulacja zachwaszczenia. Zapoznaj się z jej technologią na przykładzie rzepaku. (cz.2)

Czytaj dalej

Technologia regulacji zachwaszczenia rzepaku- cz.1.

Żniwa, żniwa i po żniwach…. Zbliżająca się jesień to czas odpoczynku dla rolników? Nic bardziej mylnego. To czas przygotowań do kolejnego sezonu – należy zaplanować zasiewy i zabiegi agrotechniczne niezbędne do wykonania. Pracy na gospodarstwie nigdy nie brakuje. Jednym z zabiegów koniecznych do zaplanowania i wykonania jest regulacja zachwaszczenia. Zapoznaj się z jej technologią na przykładzie rzepaku.

Czytaj dalej

Jak prowadzić uprawę ziemniaka jadalnego – film.

Uprawa ziemniaków jest jedną z najbardziej popularnych upraw w Polsce i na Pomorzu. Stosowanie właściwej agrotechniki, dostosowanej do specyfiki odmianowej jest jednym z kluczowych warunków osiągnięcia wysokich plonów o najlepszej jakości. W filmie odpowiadamy na pytania, ważne dla każdego rolnika uprawiającego ziemniaki i przedstawiamy jak prowadzą uprawę gospodarstwa osiągające najlepsze rezultaty.

Czytaj dalej

Fitotoksyczne działanie herbicydów na rośliny uprawne.

Herbicydy to substancje chemiczne oraz kultury organizmów stosowane w celu niszczenia, lub hamowania wzrostu i rozwoju roślin. Stosowanie herbicydów na polach uprawnych pozwala ograniczyć straty plonu wynikające z konkurencyjnego oddziaływania chwastów. Niemniej jednak, powszechne stosowanie środków chwastobójczych stwarza ryzyko obecności pozostałości substancji aktywnych zarówno w glebie jak i płodach rolnych.

Czytaj dalej