KPO – Małe przetwórstwo nabór 03.01.2024-05.02.2024

Do 5 lutego 2024 r. można się ubiegać się o wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej. Limit dofinansowania w przypadku pojedynczego beneficjenta wynosi 500 tys. zł.

Czytaj dalej

Czytaj więcej KPO – Małe przetwórstwo nabór 03.01.2024-05.02.2024

Promocja żywności ekologicznej

Coraz większą popularnością i wsparciem ze strony Unii Europejskiej, cieszą się alternatywne systemy gospodarowania, mające wpływ na ochronę środowiska i ograniczające zużywanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, do których należy m.in. rolnictwo ekologiczne.
Ze względu na ogromną intensyfikację rolnictwa, a co za tym idzie stawianie na pierwszym miejscu wydajności, a nie jakości, temat bezpieczeństwa żywnościowego nabiera coraz większego znaczenia i powoduje wzrost zainteresowania żywnością wysokiej jakości, jaką są m.in. produkty ekologiczne.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Promocja żywności ekologicznej

Rynek żywności ekologicznej i produktów bio

Żywność ekologiczną można już kupić praktycznie wszędzie… Nie tylko bezpośrednio od producenta rolnego, ale także na targowiskach, bazarkach, sklepikach osiedlowych, sklepach specjalistycznych, w marketach i supermarketach, a także w Internecie. W każdym mieście w Polsce , gdzie ilość mieszkańców przekracza 20 000 , istnieje już sklep z żywnością ekologiczną.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Rynek żywności ekologicznej i produktów bio

Fałszowanie żywności

Artykuł rolno-spożywczy zafałszowany to produkt, którego skład jest niezgodny z przepisami dotyczącymi jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych, albo produkt, w którym zostały wprowadzone zmiany, w tym zmiany dotyczące oznakowania, mające na celu ukrycie jego rzeczywistego składu lub innych właściwości, jeżeli niezgodności te lub zmiany w istotny sposób naruszają interesy konsumentów finalnych.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Fałszowanie żywności

Płatki owsiane – nie tylko do jedzenia …

Pomimo, iż płatki owsiane są znane wielu z nas, to jednak niewiele zna ich liczne zastosowania. Przecież płatki to nie tylko produkt wykorzystywany do jedzenia. Już od wieków produkt ten był wykorzystywany m.in. w kosmetyce. Dzięki ich obfitości w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe świetnie sprawdzą się w zabiegach pielęgnacyjnych skóry, które możemy wykonać w domowy zaciszu.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Płatki owsiane – nie tylko do jedzenia …

Samopsza i płaskurka – jedne z najstarszych gatunków pszenic polecane przez ekologów

Samopsza – „chlebowe” zboże odkryte na nowo…
Samopsza (Triticum monococcum, niem. Einkorn) to obok płaskurki najstarszy udomowiony gatunek pszenicy. Pochodzi od dzikich pszenic jednoziarnowych, które uprawiano około 7 tysięcy lat p.n.e. To najstarsza pszenica niemal dzika, uważana za roślinę leczniczą.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Samopsza i płaskurka – jedne z najstarszych gatunków pszenic polecane przez ekologów

Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Aleksandra i Mieczysław Babalscy to jedni z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Ich początki gospodarowania metodami ekologicznymi nie były łatwe ; do żywności bio musieli przekonać klientów, a wcześniej sami przeszli sporą przemianę. Od 1986 roku prowadzą gospodarstwo , a od roku 1991 działa przy nim Wytwórnia Makaronu BIO – Bio Babalscy (www.biobabalscy.pl).

Czytaj dalej

Czytaj więcej Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Zmiana w ustawie o Rolniczym Handlu Detalicznym

Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r., dedykowaną rolnikom prowadzącym produkcję żywności w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę  i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego. Zapoznaj się ze zmianami od roku 2022.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Zmiana w ustawie o Rolniczym Handlu Detalicznym

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój – trwa nabór wniosków

Od 31 października zakłady przetwórcze mogą składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Jest to tzw. duży nabór. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 29 listopada 2021 r.

Czytaj dalej

Czytaj więcej Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój – trwa nabór wniosków