Produkty ekologiczne z pewnością różnią się od tych konwencjonalnych, ponieważ charakteryzują się wysoką jakością, bardzo dobrymi walorami odżywczymi i zdrowotnymi. Aby konsumenci mieli pewność, że żywność ta posiada takie właściwości, poddawana jest kontroli i certyfikacji i oznaczona certyfikatem.(ryc. 1)
Świadomi konsumenci dobrze wiedzą, dlaczego produkty ekologiczne są droższe, ile pracy trzeba włożyć, aby powstał produkt bez chemii, bez GMO. I takich klientów powinni szukać producenci i przetwórcy żywności ekologicznej.
Świadomość ekologiczna ogólnie nadal jest niska, ale jest różna w zależności od regionu. W większych aglomeracjach typu Trójmiasto, z pewnością jest więcej konsumentów poszukujących żywności ekologicznej oznakowanej.
Szacuje się, że w Polsce żywność BIO sprzedawana jest w 800 specjalistycznych sklepach, coraz szerzej pojawia się także w super i hipermarketach oraz sklepach typu convenience.
Zaledwie 0,3% całego rynku spożywczego w Polsce, to żywność ekologiczna, a w krajach Zachodniej Europy wartość ta oscyluje wokół kilku procent. Wzrosty sprzedaży ekoproduktów szacowane są na ok. 20% rocznie, więc potencjał jest przeogromny (źródło: BioKurier).
A gdzie obecnie rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty, a konsumenci kupować żywność ekologiczną w województwie pomorskim?
W Trójmieście poza sklepami stacjonarnymi, działają bazary/targi z żywnością nie tylko ekologiczną, ale i tradycyjną, lokalną. Są to m.in.:
– Gdański Bazar Natury w Hali Olivia, czynny w czwartki i soboty (fot.2),
– Bazar Bo Ze Wsi w Gdyni, czynny w czwartki i soboty (fot.3).
Również Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego włączając się w promocję rolnictwa ekologicznego organizuje targi z żywnością ekologiczną:
– Kartuski Targ Produktów Ekologicznych, który odbywa się corocznie w Kartuzach na przełomie września-października (fot.4),
– Kiermasz Produktów Ekologicznych w Lubaniu, który odbywa się podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej we wrześniu (fot.5).
Warto skorzystać z formy sprzedaży internetowej, czy to za pomocą własnej strony internetowej, czy też mediów społecznościowych np. Facebook (fot.6). W dzisiejszych czasach większość ludzi, poszukująca żywności wyższej jakości, posiada urządzenia mobilne za pomocą, których szybko może znaleźć to, czego szuka. Często też ta forma reklamy z dodatkowymi funkcjami, np. umieszczaniem zdjęć, filmów z opisem procesu produkcji, pozwala na dzielenie się swoimi doświadczeniami. Konsumenci nabierają przekonania, że wiedzą w jaki sposób dany produkt został wytworzony, a co za tym idzie zaufania.
Poza sprzedażą indywidualną z gospodarstwa, coraz częściej można spotkać się z dostawą bezpośrednio do domu lub w umówione miejsce: – tzw. sprzedaż koszykowa, kartonowa, paczkowa, czyli zaopatrywanie się w produkty „prosto z pola”. Ta forma sprzedaży jest bardzo popularna za granicą, wymaga jednak szerokiej gamy produktów, transportu i sąsiedztwa miasta. W naszym regionie tego typu sklep internetowy działa np. jako „Toczygroszek” (fot.7).
Konsumenci mogą również kontaktować się z rolnikami ekologicznymi bezpośrednio dzięki Bazie Rolnictwa Ekologicznego prowadzonej przez PODR – http://podr.pl/ekobaza/
Agnieszka Jereczek