Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) to dobrowolna, samorządna, społeczna organizacja, działająca przede wszystkim na terenach wiejskich, która zrzesza ludność wiejską, głównie kobiety. Podstawowym filarem powstania tej organizacji jest aktywizacja mieszkańców wsi. Jednak Koło Gospodyń Wiejskich od wielu lat spełnia dużo ważniejszą rolę w społeczeństwie. Przede wszystkim służy pomocą rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu oraz organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.
Ma również wpływ na rozwój różnych form przedsiębiorczości kobiet. Kobiety promują region podczas wielu wydarzeń oraz dbają o podtrzymanie dziedzictwa kulinarnego i kulturowego. Sama idea KGW jest bardzo ważnym i potrzebnym elementem w kulturze wsi. Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich mogą funkcjonować w ramach:
- organizacji zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) prowadzonym przez ARiMR,
- Stowarzyszenia (zwykłego i rejestrowanego).
Koła mogą działać na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. 2018 poz. 2212). Chcąc podjąć się takiej działalności należy spełnić kilka warunków.
- Potrzebne jest co najmniej 10 osób, które mają ukończone 18 rok życia i są mieszkańcami wsi, w której będzie założone koło,
- Na terenie wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło,
- Koło może być założone na terenach wiejskich bądź miast do 5000 mieszkańców.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz ulotkę:
https://podr.pl/wp-content/uploads/2024/02/Jak-zalozyc-KGW.pdf