Katalog wpisów

Wpisy według kategorii

Katalog wpisów

Owies ozimy – nowy element płodozmianu na Pomorzu

Prowadzenie uprawy owsa ozimego będzie coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu z kilku powodów. Po pierwsze uprawa formy ozimej zaliczana jest również do technologii niskonakładowych łącząc w sobie cechy uprawy jarej tj. fitosanitarność w zmianowaniu, wysoka odporność na choroby grzybowe oraz mniejsze potrzeby pokarmowe i stanowiskowe. W stosunku do standardowego owsa, owies ozimy posiada bardziej rozbudowany system korzeniowy, który pozwala lepiej przystosować się do okresu deficytu opadowego.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wyniki plonowania ziemniaków jadalnych w doświadczeniach PDO w 2024 roku

Plony ziemniaków uzyskane w doświadczeniach PDO na przestrzeni ostatnich trzech lat pokazują jak uprawa ziemniaka bywa nieprzewidywalna, jak jest uzależniona od warunków środowiskowych, zastosowania odpowiedniego nawożenia i ochrony. Po głębszej analizie uzyskanych wyników nasuwa się jednak pewna prawidłowość, a mianowicie odmiany wpisane na LZO co roku uzyskują plon wyróżniający się ilością i jakością w swojej grupie wczesności.

Czytaj dalej

0 komentarzy

O czym musi pamiętać rolnik ekologiczny?

Aby zagwarantować konsumentom wysoką jakość żywności, musi być ona objęta ścisłym nadzorem na wszystkich etapach ogniwa łańcucha żywnościowego: zaczynając od produkcji pierwotnej, poprzez zbiór, przetwarzanie, magazynowanie, dystrybucję, sprzedaż, kończąc na konsumpcji. Proces ten jest prawnie uregulowany i podlega certyfikacji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Kiedyś karczma, dziś kurort

To jedno z najmniejszych miast w Polsce jest wyjątkowo tłoczne, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. To dzięki turystom spragnionym słońca i odpoczynku nad morzem. Wylegiwanie się na słońcu to jednak nie jedyne, co można robić w Krynicy Morskiej.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka pojawiła się w Europie na szerszą
skalę w drugiej połowie XX wieku, jednak jej rozprzestrzenianie stało się szczególnie poważne w XXI wieku. Zmiany klimatyczne, które wpływają na migrację owadów wektorów (kuczmany) oraz globalny handel zwierzętami przyczyniły się do wzrostu przypadków choroby na kontynencie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przygotowanie opryskiwacza do zimy

Mając na uwadze długoletnią i bezawaryjną pracę opryskiwacza należy w odpowiedni sposób zadbać o stan techniczny poszczególnych elementów, podzespołów i zespołów opryskiwacza. Po zakończonym okresie opryskowym, opryskiwacz należy przygotować do okresu spoczynkowego w czasie zimy. Przygotowując opryskiwacz do sezonu zimowego należy wykonać kilka ważnych czynności.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu cz.2.

Przykłady adaptacji rolnictwa do zmian klimatycznych na całym świecie pokazują, jak różnorodne strategie mogą być skutecznie wdrażane w różnych kontekstach lokalnych. Przyjrzymy się kilku konkretnym przypadkom z różnych regionów świata, które ilustrują, jak rolnicy dostosowują swoje praktyki, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu cz.1.

Zmiany klimatyczne są jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość w XXI wieku. Wzrost temperatury, zmienność opadów oraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych mają istotny wpływ na różne sektory gospodarki, w tym także na rolnictwo. Rozmowa na ten temat jest niezbędna dla zrozumienia potrzeby adaptacji rolnictwa do zmieniających się warunków klimatycznych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Latarnia i cisy

Wypoczynek nad morzem nie musi kojarzyć się z zatłoczonymi plażami. Ci, którzy szukają kontaktu z przyrodą i ciszy, znajdą je m.ni. w gminie Choczewo.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo ekologiczne na Pomorzu

Rolnictwo ekologiczne jest trendem światowym – wyraźnie zaznaczyła to Komisja Europejska zarówno w strategii na rzecz bioróżnorodności, jak i w strategii „Od pola do stołu” (Farm to Fork). Wśród najważniejszych celów strategii unijnych można wymienić redukcję zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów oraz zwiększenie udziału powierzchni upraw rolnictwa ekologicznego do 2030…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Dobór odmian ziemniaków do uprawy na wczesny zbiór

Wzorem lat ubiegłych  na polach w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu  zostało założone doświadczenie zlecone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (COBORU) z ziemniakami z grupy bardzo wczesnej przeznaczone do zbioru przed osiągnięciem pełnej dojrzałości.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak założyć Koło Gospodyń Wiejskich?

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) to dobrowolna, samorządna, społeczna organizacja, działająca przede wszystkim na terenach wiejskich, która zrzesza ludność wiejską, głównie kobiety. Podstawowym filarem powstania tej organizacji jest aktywizacja mieszkańców wsi. Jednak Koło Gospodyń Wiejskich od wielu lat spełnia dużo ważniejszą rolę w społeczeństwie. Przede wszystkim służy pomocą rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu oraz organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Dbajmy o bazę pożytkową dla pszczół

Aby z powodzeniem prowadzić pasiekę należy przede wszystkim dobrze ocenić dostępną bazę pożytków występujących w pobliżu pasieczyska. Niestety w ostatnich latach obserwujemy gwałtowne zanikanie dziko rosnących roślin nektaro- i pyłkodajnych. Jednocześnie zainteresowanie pszczelarstwem rośnie, przybywa pszczelarzy i rodzin pszczelich, co może paradoksalnie prowadzić, w niektórych rejonach, do występowania przepszczelenia.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ekoschematy powierzchniowe – warunki otrzymania płatności

Ekoschematy jest to rodzaj interwencji w formie płatności bezpośrednich, w ramach których za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, rolnik może otrzymać dodatkowe płatności.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Proso rózgowate roślina o wielu kierunkach użytkowania

Proso rózgowate jest wieloletnią rośliną ozdobną, którą większość z nas spotyka najczęściej w ogrodach, okolicach posesji domów lub budynków użyteczności publicznej.  Jednakże poddając analizie cechy anatomiczne i biologię rozwoju tego gatunku należy stwierdzić, iż może stanowić również cenne źródło paszy dla niektórych przeżuwaczy.W niniejszym artykule przedstawione zostaną podstawowe informację dotyczące…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przesuwanie granic i walka z bolszewikami

Złośliwi mawiają, że nazwa Gochy wzięła się od słowa „doch”, które oznacza „przecież”.  Ludność zamieszkująca ten rejon Kaszub miała go nadużywać do tego stopnia, że przywarło ono do niej na stałe. Tak naprawdę określenie Gochy pochodzi od kaszubskiego słowa „gòchë”, którym określa się nieurodzajne, piaszczyste ziemie. I rzeczywiście, uprawa roli w tych rejonach nie jest najłatwiejsza. Zwykło się nawet żartobliwie mawiać, że w tym miejscu „jeden zając potrzebuje tysiąc morgów, a jeszcze musi kraść”.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Choroby cieląt

Hodowcy decydujący się na produkcję mleka z roku na rok podnoszą poprzeczkę, próbują produkować jeszcze więcej, biją kolejne rekordy wydajności. Krowy mają wszystko czego potrzebują, a nawet więcej, bo one produkują, zarabiają, a każdy litr mniej to strata w budżecie. A co z cielętami? Przecież to od nich wszystko się zaczyna. O wydajności przyszłych krów musimy myśleć już od ich narodzin.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Agroturystyka i prawo. Pytania i odpowiedzi

Prowadzisz gospodarstwo rolne, ale chciałbyś,aby przynosiło ono dodatkowy dochód? Masz możliwość wynajęcia kilku pokoi? Nie wiesz, co zrobić, aby prowadzona przez ciebie działalność była legalna? Poniżej znajdziesz poradnik w pigułce dotyczący prawa w agroturystyce.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak założyć i prowadzić gospodarstwo ekologiczne?

Jak założyć i prowadzić gospodarstwo ekologiczne?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Hel nie tylko latem

Hel to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Większości kojarzy się z letnim wypoczynkiem na plaży, ale to nie jedyne atrakcje tego miejsca, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady ubiegania się o płatności ekologiczne w roku 2024

Od roku 2023 rolnicy ekologiczni mają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 na nowych zasadach. W ramach Interwencji Rolnictwo Ekologiczne można podejmować zobowiązania na okres 5 lat i ubiegać się o wsparcie finansowe dla tego typu produkcji. Do głównych  korzystnych…

Czytaj dalej

0 komentarzy

WPR =Wspólna Polityka Rolna. Jak to się zaczęło?

Wspólna polityka rolna to termin, z którym stykamy się prawie na co dzień. Skupiamy się na poszczególnych działaniach oceniając ich rolę. Czy jednak w ogóle WPR jest potrzebna? I dlaczego powstała?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pracujemy przy pszczołach

Początki pracy w pasiece bywają trudne. Najczęściej wszystkich koniecznych prac pasiecznych musimy nauczyć się sami. Dobrze kiedy dopisze mamy szczęście, aby skorzystać z pomocy życzliwego sąsiada­ pszczelarza. Dobrym sposobem na nabycie umiejętności praktycznych jest zatrudnienie się w większej pasiece, która szuka pracowników w okresie najintensywniejszego nasilenia prac pasiecznych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo 4.0 – szanse i wyzwania.

Świat pędzi do przodu z całych sił, a z nim każda gałąź gospodarki. Rolnictwo, które jest jednym z najważniejszych filarów funkcjonowania społeczeństwa, rzecz jasna również. Postępująca globalizacja, zmiany klimatyczne oraz ciągły wzrost populacji, stawiają przed rolnictwem coraz to ambitniejsze zadania. Chodzi oczywiście o „wykarmienie” ludzi, ale także o zapewnienie jak najwyższej jakości towarów wyprodukowanych na potrzeby konsumpcji i przemysłu

Czytaj dalej

0 komentarzy

Choroby zawodowe rolników

Ktoś, kto nie zna specyfiki pracy rolnika, mógłby stwierdzić, że to niezwykle przyjemne i bezstresowe zajęcie. Spędza się całe dnie na świeżym powietrzu, ma się kontakt ze zwierzętami – wakacje, a nie praca! Prawda jednak nie jest tak kolorowa: choroby zawodowe rolników to poważny problem. Niestety, wielu je lekceważy. Zawodzi tutaj wykonywanie badań profilaktycznych. Rozpoznawanie chorób zawodowych u rolników jest nawet 50 razy rzadsze niż w przypadku innych pracowników narodowej gospodarki!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Bo moc kobiety wypływa z jej serca!

Czasem potrzeba impulsu z zewnątrz, by stworzyć coś wyjątkowego. Tak właśnie było z Kołem Gospodyń Wiejskich „Sercem Podszyte” w Sierakowicach. Panie do działania zmobilizował miejscowy ksiądz. Okazało się to strzałem w dziesiątkę! To młode Koło ma już na swoim koncie liczne sukcesy i nie zamierza poprzestawać na laurach.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Skarby Łupawy

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o sensacyjnym odkryciu niedaleko Łupawy. W jednym z kurhanów znaleziono prawdziwe skarby.Łupawa to urokliwa wieś położona nad rzeką o tej samej nazwie. Wokół niej znajduje się największe skupienie megalitów w Polsce.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Kierunki rozwoju rolnictwa ekologicznego

Jakość żywności to przede wszystkim bezpieczeństwo, wartość odżywcza, atrakcyjność sensoryczna, autentyczność, pochodzenie, funkcjonalność, walory estetyczne, aspekty etyczne i wygoda w użyciu . Te cechy są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów. Do tego dbałość o zdrowie swoje i najbliższych nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego czytanie etykiet i poszukiwanie tzw. krótkiego składu produktów kupowanych staje się codziennym nawykiem. Powiedzenie „Jesteś tym co jesz” nabiera coraz większego znaczenia i zwracamy coraz większą uwagę na to co mamy na talerzu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wsparcie na ochronę wód przed azotanami – start naboru

Otrzymaną pomoc można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Gdzie i jakie pszczoły kupić do naszej pasieki?

W momencie, gdy chcemy założyć pasiekę, a posiadamy już podstawowe wyposażenie i ule, możemy przystąpić do kupowania pszczół. Wtedy pojawiają się dwa pytania: gdzie? i jakie pszczoły kupić do naszej pasieki?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorska elektrownia jądrowa

Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce powraca co pewien czas. I niewiele brakowało, by powstała w naszym kraju. Ale coś poszło nie tak…
Już w latach 60-tych myślano o budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Zaczęto szukać lokalizacji, gdzie obiekt mógłby powstać. To musiało być miejsce o specyficznych uwarunkowaniach geologicznych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zachowawcze rasy koni w Polsce

Ochrona zasobów genetycznych lokalnych ras, która rzecz jasna ma pewne wymagania,niesie za sobą wiele korzyści, z większym lub mniejszym efektem ekonomicznym dla gospodarstwa rolnego. Lokalne rasy, przystosowane do miejscowych siedlisk, znacząco lepiej radzą sobie z ubogimi zasobami. Zwierzęta takie wykształciły pożądane cechy hodowlane, takie jak min. długowieczność, płodność, lekkie porody, czy odporność na choroby. Walor estetyczny, w szczególności wykorzystywany w agroturystyce, także trzeba docenić.

Czytaj dalej

0 komentarzy

KPO – Małe przetwórstwo nabór 03.01.2024-05.02.2024

Do 5 lutego 2024 r. można się ubiegać się o wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej. Limit dofinansowania w przypadku pojedynczego beneficjenta wynosi 500 tys. zł.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany klimatyczne, degradacja gleby i utrata bioróżnorodności stają się coraz bardziej palącymi problemami, rolnicy na całym świecie stoją przed wyzwaniami związanymi z zachowaniem zdrowia gleby, ochroną środowiska i utrzymaniem produktywności gospodarstw rolnych. Rolnictwo regeneratywne wyrasta jako obiecująca alternatywa. To nie tylko sposób produkcji żywności, ale kompleksowa filozofia, która zmienia tradycyjne metody prowadzenia gospodarstw rolnych. Zastanówmy się, jak rolnictwo regeneratywne może odmienić krajobraz rolniczy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wiedza to podstawa funkcjonowania każdego gospodarstwa ekologicznego

Produkcja ekologiczna staje się niezwykle istotną częścią rolnictwa. Dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe, jak i ochronę środowiska nabierają coraz większego znaczenia. Ten typ produkcji nie należy jednak do działalności łatwych. Spora ilość regulacji prawnych, konieczność prowadzenia dokumentacji oraz mechanizmy kontroli wymagają znacznej wiedzy fachowej producentów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Uprawa grochu na zielono

Groch zwyczajny (Pisum sativum L.) to gatunek rośliny strączkowej jednorocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z zachodniej Azji i Kaukazu, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Na zielono, czyli do spożycia lub przetwórstwa, przeznacza się niedojrzałe nasiona grochu łuskowego Pisum sativum L.var.pachylobum Beck. Strąki tego rodzaju grochu mają wewnątrz wyściółkę pergaminową i po dojrzeniu pękają wzdłuż szwów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czarownice i świątynie budowane w 1 dzień

Skarszewy położone są w niezwykle malowniczej okolicy. Prawa miejskie miejscowość otrzymała ponad 700 lat temu, a wydarzenie te upamiętniono okolicznościowym muralem na jednym z bloków. Tak długa historia, to gwarancja mnóstwa ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Mandat za pracę?

Szanujmy nawzajem swoją pracę – tym powinniśmy kierować się w życiu. Nie każdy jednak potrafi zrozumieć specyfikę konkretnych zawodów. Ten problem dotyka szczególnie rolników, którzy często spotykają się z niezrozumieniem.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego

Już od ponad dekady, w hodowli na świecie, ale także w Polsce, efektywnie wdrażana jest selekcja genomowa. Pozwala ona na wybór najlepszych osobników na podstawie nie tylko rodowodu i fenotypu, ale przede wszystkim genomu. W niniejszej publikacji opisano podstawy tego narzędzia hodowlanego.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Promocja żywności ekologicznej

Coraz większą popularnością i wsparciem ze strony Unii Europejskiej, cieszą się alternatywne systemy gospodarowania, mające wpływ na ochronę środowiska i ograniczające zużywanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, do których należy m.in. rolnictwo ekologiczne.
Ze względu na ogromną intensyfikację rolnictwa, a co za tym idzie stawianie na pierwszym miejscu wydajności, a nie jakości, temat bezpieczeństwa żywnościowego nabiera coraz większego znaczenia i powoduje wzrost zainteresowania żywnością wysokiej jakości, jaką są m.in. produkty ekologiczne.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wieża gotycka, czarownic i ta, która przynosi wojnę

Powiat Bytowski ma niezwykłe szczęście do walorów przyrodniczych, ale i historycznych. Niewielu jednak wie, jak ważne w nim są… wieże.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Mikroskładniki w uprawie kukurydzy

Kukurydza uznawana jest za roślinę istotnie wrażliwą na niedobór mikroelementów szczególnie podczas kluczowych faz wzrostu. W trudnych geopolitycznie czasach wzrostu cen nawozów makroskładnikowych warto zaopatrzyć rośliny w składniki w skali mikro, ponieważ znacząca ich część ma w organizmie roślinnym działanie kontrolne i regulujące, które wpływa na przemiany i pobieranie m.in. azotu, fosforu, potasu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Uprawa słonecznika w warunkach województwa pomorskiego

Słonecznik a dokładniej jego uprawa na ziarno spotyka się z roku na rok z coraz większym zainteresowaniem rolników w województwie pomorskim. Na zaistniałą sytuację niewątpliwie ma wpływ kilka czynników. Jakie? Dowiecie się Państwo z tego artykułu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Europejski Rok Umiejętności – 2023

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności (European Year of Skills). Inicjatywa ta to nowy impuls dla uczenia się przez całe życie, który ma na celu zwrócenie uwagi na ideę i potrzebę kształcenia przez całe życie oraz znaczenie umiejętności na rynku pracy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą składać wnioski o pomoc

O wsparcie mogą się już ubiegać właściciele gospodarstw sadowniczych, w których szkody spowodowały w bieżącym roku niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Wnioski do 20 października 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR.

Czytaj dalej

0 komentarzy

EkoFestiwal – rolnicy z pasją i zaangażowaniem

Za nami V Pomorski Ekofestiwal, czyli wydarzenie przepełnione żywnością prosto z certyfikowanych  gospodarstw ekologicznych z Pomorza i innych lokalnych producentów.Podczas Bazarku odwiedzający mieli okazję  nie tylko zakupić produkty prosto od gospodarzy; żywność bez nawozów mineralnych i innych środków produkcji rolnej, produkty wytworzone zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego, w poszanowaniu do  środowiska,  a także przetwory bez zbędnych dodatków.  Jedną z atrakcji był live cooking z Janem Kilańskim, który gotował na żywo potrawy z produktów ekologicznych dostępnych u wystawców podczas tego bazaru.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Na posiedzeniu Wojewódzkiego zespołu ds. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego została po raz kolejny utworzona Lista Odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie województwa Pomorskiego w grupie roślin bobowatych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czego potrzebujemy by prowadzić pasiekę?

W chwili obecnej, nie ma najmniejszych kłopotów z nabyciem odpowiedniego sprzętu to prowadzenia pasieki. W Internecie odnaj­dziemy kilkanaście sklepów oferujących wyposażenie pszczelarskie a w każdym większym mieście napotkamy sklep pszczelarski. Często, większe lub mniejsze działy pszczelarskie można odszukać w sklepach ogrodniczych. W co należy się zaopatrzyć? Podpowiemy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

ZMIANY W PŁATNOŚCIACH EKOLOGICZNYCH W ROKU 2023

W roku 2023, ze względu na wdrażane programy w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, przed rolnikami nie tylko zmiany  w płatnościach bezpośrednich, ale również w przypadku ubiegania się o płatności ekologiczne. Z uwagi na wprowadzenie korzystnych zmian od roku 2023 dla nowych zobowiązań ekologicznych, m.in. wyższe stawki płatności, dodanie nowego pakietu tzw. premia zwierzęca za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, konieczne było wyrównanie szans ubiegania się o wsparcie finansowe również dla rolników kontynuujących podjęte zobowiązania ekologiczne przed rokiem 2023, tj. z PROW 2014-2020.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Aktywna działalność Koła Gospodyń Wiejskich Czarlin

KGW Czarlin do tej pory osiągnęło sporo sukcesów i jak same o sobie Panie mówią: „są wszędzie tam , gdzie o Kociewiu mówią”. Celem koła jest przede wszystkim rozwój społeczności lokalnych, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości społecznej, obywatelskiej i kulturowej. Członkinie prowadzą działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich i wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Tajemnice „Doliny śmierci”

Ziemie naszego województwa skrywają mroczne tajemnice. Wydawało się, że czas zatarł wiele z nich, jednak determinacja badaczy pozwala rzucić trochę światła na wydarzenia z czasów II wojny światowej. Coraz więcej wiemy m.in. o „Dolinie Śmierci” w Chojnicach.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ruszył nabór wniosków o płatności bezpośrednie w roku 2023

Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek żywności ekologicznej i produktów bio

Żywność ekologiczną można już kupić praktycznie wszędzie… Nie tylko bezpośrednio od producenta rolnego, ale także na targowiskach, bazarkach, sklepikach osiedlowych, sklepach specjalistycznych, w marketach i supermarketach, a także w Internecie. W każdym mieście w Polsce , gdzie ilość mieszkańców przekracza 20 000 , istnieje już sklep z żywnością ekologiczną.

Czytaj dalej

0 komentarzy

EKOSCHEMATY – dodatkowe płatności za 1-roczne zobowiązania

Od roku 2023 zmienia się system płatności do produkcji rolniczej. Oprócz podstawowych płatności wprowadzono szereg możliwości dobrowolnego ubiegania się o dodatkowe wsparcie, nie tylko w ramach zobowiązań wieloletnich, ale również zobowiązań 1-rocznych , tzw. Ekoschematów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Turystyka zdrowotna jako innowacja w gospodarstwie agroturystycznym

Życie w dużych miastach dzisiaj często wiąże się z pośpiechem i stresem. Każdy człowiek potrzebuje swojej przestrzeni, a rozrastające się miasta pochłaniają coraz to więcej terenów, wymagają rozległej infrastruktury czy ogromnych pokładów energii. W ostatnich latach sytuacja ta doprowadziła do wzrostu zainteresowania obszarem wiejskim wśród społeczeństwa

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nabór „Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze zielona energia w gospodarstwie”

Operacja typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014-2020 nabór w obszarze zielona energia w gospodarstwie zostanie przeprowadzony w terminie od dnia 31 stycznia 2023 r. do dnia 1 marca 2023 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Fałszowanie żywności

Artykuł rolno-spożywczy zafałszowany to produkt, którego skład jest niezgodny z przepisami dotyczącymi jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych, albo produkt, w którym zostały wprowadzone zmiany, w tym zmiany dotyczące oznakowania, mające na celu ukrycie jego rzeczywistego składu lub innych właściwości, jeżeli niezgodności te lub zmiany w istotny sposób naruszają interesy konsumentów finalnych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nowa, wzmocniona warunkowość – wpływ na płatności od roku 2023

Od 2023 r. zacznie obowiązywać w Polsce system nowej, wzmocnionej warunkowości. Brakuje jeszcze szczegółów, które pojawią się w momencie publikacji rozporządzeń wykonawczych. Niemniej jednak od 31 sierpnia 2022 r. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia na swojej stronie internetowej Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zaakceptowany przez Komisję Europejską. W Planie zawarte są podstawy nowej warunkowości oraz różnice względem obowiązujących do tej pory norm i wymogów wzajemnej zgodności.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak założyć KGW?

Koło Gospodyń Wiejskich to dobrowolna, samorządowa organizacja działająca przede wszystkim na terenach wiejskich, która zrzesza ludność wiejską, głównie kobiet. Podstawowym filarem powstania tej organizacji jest aktywizacja mieszkańców wsi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Organizmy kwarantannowe ziemniaka

W województwie pomorskim uprawa ziemniaków stanowi około 23 tys. ha, przy czym notuje się tu najwyższy średni plon w kraju (30 ton z hektara). W przypadku uprawy ziemniaka sadzeniaka, na województwo pomorskie przypada około 2,5 tys. hektarów, czyli ponad 1/3 krajowej produkcji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Płatki owsiane – nie tylko do jedzenia …

Pomimo, iż płatki owsiane są znane wielu z nas, to jednak niewiele zna ich liczne zastosowania. Przecież płatki to nie tylko produkt wykorzystywany do jedzenia. Już od wieków produkt ten był wykorzystywany m.in. w kosmetyce. Dzięki ich obfitości w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe świetnie sprawdzą się w zabiegach pielęgnacyjnych skóry, które możemy wykonać w domowy zaciszu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wegetarianizm- jako rosnący trend na zdrowy styl życia…

Powodów zmiany diety na wegetariańską jest wiele. Niektórzy kierują się aspektami religijnymi, etycznymi czy ekologią lub podążaniem za modą. Inni zaś ze względów zdrowotnych, gdyż odpowiednio ułożona i stosowana dieta wegetariańska pozwala na znaczne ograniczenie spożywania produktów wysoko przetworzonych oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Magiczne miasto niedźwiadków i czarownic

Kiedyś siedziba książąt, dzisiaj prawdziwa perełka na turystycznej mapie województwa. W Słupsku każdy znajdzie coś dla siebie – niezwykłą architekturę, sztukę i mnóstwo dobrej zabawy!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Urządzamy pasieczysko

Istotnym zagadnieniem, na który musimy zwrócić uwagę przy zakładaniu pasieczyska jest baza pożytkowa, znajdująca się w zasięgu lotu pszczół. Jej zasobność, jest ważna nie tylko w stacjonarnych pasiekach amatorskich, ale również w takich, gdzie pszczoły na pożytki towarowe są wywożone.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nowe wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych

Do 15 listopada 2022 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o wsparcie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ekoliść – logo produkcji ekologicznej

Logo produkcji ekologicznej UE umożliwia konsumentom łatwe rozpoznawanie produktów ekologicznych oraz daje pewność co do pochodzenia i jakości ekologicznej kupowanej żywności.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie z dreszczykiem

Prócz typowych atrakcji turystycznych, województwo pomorskie przepełnione jest miejscami o ukrytej i tajemniczej historii. Podobno w niektórych z nich występują nawet zjawiska paranormalne.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Siara- warunek dobrego startu cieląt

Temat siary wydaje się powszechnie znany i już „oklepany” we wszelkiego rodzaju materiałach branżowych i konferencjach poświęconych tematowi chowu bydła. Mimo tego, w praktyce ciągle spycha się na bok jego fundamentalne znaczenie- a warto zastanowić się nad tym czy zadbaliśmy w stadzie o ten prosty, a jak ważny aspekt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wsparcie na działalność statutową KGW – nabór wniosków

KGW Nabór 2022. Pomoc finansowa przeznaczona na realizację celów statutowych Kół Gospodyń Wiejskich. Tylko do 30 września 2022 r. koła gospodyń wiejskich mają czas na ubieganie się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z działalnością statutową. O takie wsparcie po raz kolejny mogą ubiegać się koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję. Obecnie jest w nim zarejestrowanych blisko 11,5 tys. tego typu organizacji.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą i dewastacją

Kradzież uli, pszczół oraz miodu, dewastacje pasiek przez człowieka oraz niszczenie ich przez dzikie zwierzęta, to problemy towarzyszące pszczelarstwu od jego historycznych początków. Pszczoły były i ciągle są cenne. Dodatkowo pasieki, lokalizuje się najczęściej daleko od siedzib ludzkich, pozostawiając ule przez dłuższy czas bez dozoru. Niestety, nie zawsze są w stanie same obronić swoje domy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Tajemnicze miasto skryte za murami

Czasem turyści omijają Lębork i kierują się wprost nad morze, by smażyć się w słońcu. To wielki błąd, bo to miasto ma nie tylko ciekawą historię, ale i mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Wizyta tutaj to idealny pomysł na spędzenie kilku wolnych dni.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zabezpiecz swoje ziarno w okresie magazynowania

Zbiór ziarna zbóż z plantacji niestety nie jest momentem, w którym nasze płody rolne stają się bezpieczne od zagrożeń związanych z żerowaniem szkodników. Długotrwałe magazynowanie ziarna w sprzyjających dla agrofagów warunkach może spowodować drastyczny spadek jego jakości.

Czytaj dalej

0 komentarzy

O czym należy pamiętać zakładając pasiekę?

Pracując przy pszczołach musimy pamiętać, że ich użądlenia nie są obojętne dla naszego zdrowia. Każdy organizm reaguje na jad pszczeli. Reakcja ta jest różna, zależnie od wrażliwości osobniczej oraz miejsca użądlenia. Jednym z najważniejszych warunków powodzenia w prowadzeniu pasieki, jest wybór miejsca jej postawienia. Idealnie, gdy możemy ulokować ule w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. 

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zbudujmy domek dla pszczół

Jednym z powodów zmniejszającej się liczby owadów pożytecznych, jest brak miejsc w których mogą się one rozmnażać oraz ubytek obszarów do żerowania . Nasze otoczenie „pięknieje”. Powszechne kiedyś nieużytki zamieniają się w wypielęgnowane trawniki. Usuwane są dzikie zakrzaczenia, „bagrowane” oczka wodne. Polska wieś, kiedyś bogata we wspaniałe mieszkania dla owadów, które stanowiły słomiane strzechy, liczne zakamarki drewnianej i ceglanej zabudowy, stopniowo staje się jałowym terenem, niesprzyjającym do występowania pszczołowatych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomoc dla producentów trzody chlewnej – nabór trwa do 15 lipca.

Do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń”. Nabór rozpoczął się 2 lipca. Do 8 lipca złożono ok. 3,6 tys. wniosków o pomoc – najwięcej w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przez szymbarskie wzgórza

Szlak Wzgórz Szymbarskich jest jednym z najdłuższych na terenie naszego województwa. Rozpoczyna się w Sopocie i biegnie aż do Sierakowic. To 127 km trasy biegnącej przez piękne tereny. Najważniejszym punktem jest oczywiście najwyższe z szymbarskich wzgórz – Wieżyca.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Związki antyżywieniowe w paszach dla świń

Związki antyżywieniowe to substancje, które w większości są metabolitami wtórnymi i mają za zadanie ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Są też inaczej nazywane związkami antyodżywczymi (ANF- ang. antinutritional factors). Ich obecność narzuca na nas ograniczenia w stosowaniu niektórych surowców w żywieniu zwierząt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Posadź drzewa na słabych gruntach rolnych lub miedzy – sprawdź warunki uzyskania wsparcia

1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o wparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, finansowane z budżetu PROW 2014-2020. W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej formy pomocy, można ubiegać się również o dofinansowanie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Zatrzymywanie wody w glebie sposobem na zmiany klimatyczne.

Podstawowym warunkiem optymalnego wykorzystania zasobów wodnych, jest zbilansowanie jej ilości oraz dostępności, a także określenie potrzeb oraz wskazanie mocnych i słabych stron, związanych z gospodarką wodną. Niezwykle istotnym elementem jest również wzrost świadomości oraz zaangażowania odbiorców końcowych (np. rolników) we wdrażanie odpowiednich praktyk optymalizujących zużycie wody w obrębie gospodarstwa.

Czytaj dalej

2 komentarze

Kaczka – soczysta i zdrowa. Dlaczego warto ją jeść?

W polskiej sztuce kulinarnej znana od czasów średniowiecza, później została wyparta przez inne wartościowe mięsa. Chociaż w ostatnich latach rośnie zainteresowanie mięsem z kaczki, jego spożycie w naszym kraju jest najniższe w Europie. Dawniej kaczki były nieodłącznym elementem obszarów wiejskich. Obecnie potrawy z kaczki ponownie stają się modne – ostatecznie jest uznawana za najszlachetniejszy typ drobiu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Samopsza i płaskurka – jedne z najstarszych gatunków pszenic polecane przez ekologów

Samopsza – „chlebowe” zboże odkryte na nowo…
Samopsza (Triticum monococcum, niem. Einkorn) to obok płaskurki najstarszy udomowiony gatunek pszenicy. Pochodzi od dzikich pszenic jednoziarnowych, które uprawiano około 7 tysięcy lat p.n.e. To najstarsza pszenica niemal dzika, uważana za roślinę leczniczą.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Do 100 tys. euro rocznie na tworzenie grup i organizacji producentów – trwa nabór

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz jedenasty uruchomiła nabór wnioski o dofinansowanie na tworzenia grup producentów i organizacji producentów. O tę formę wsparcia, pochodzącą z budżetu PROW 2014-2020, można ubiegać się od 4 maja do 17 czerwca 2022 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czy hodowla rodzimych ras świń ma sens?

Konsumenci z różnych krajów i kultur mają różnorodne upodobania kulinarne. To przekłada się też na ich preferencje w wyborze wyrobów mięsnych z wieprzowiny. W wielu regionach świata mięso pozyskuje się od starych, rodzimych ras i otacza się je szczególną ochroną- np. certyfikatami.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Chwościk buraka ciągle groźny

Chwościk buraka to jedna z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego. Wywołuje ją grzyb Cercospora beticola. Patogen atakuje buraki cukrowe jak i ćwikłowe – przez cały okres wegetacji tych roślin, nasilając się w lipcu lub na początku sierpnia.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Formalno-prawne aspekty funkcjonowania kół gospodyń wiejskich

Według obowiązującej ustawy koła gospodyń wiejskich są dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczość i aktywności na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie

Od 29 marca 2022 r. będzie się można ubiegać o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” w dwóch obszarach – rozwój produkcji prosiąt oraz nawadniania w gospodarstwie. Wnioski będą przyjmowane przez ARiMR do 27 maja 2022 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Aleksandra i Mieczysław Babalscy to jedni z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Ich początki gospodarowania metodami ekologicznymi nie były łatwe ; do żywności bio musieli przekonać klientów, a wcześniej sami przeszli sporą przemianę. Od 1986 roku prowadzą gospodarstwo , a od roku 1991 działa przy nim Wytwórnia Makaronu BIO – Bio Babalscy (www.biobabalscy.pl).

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta – można składać wnioski o pomoc

Od 15 lutego do 29 kwietnia 2022 r. rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach lochy i produkujący prosięta, którzy zagrożeni są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Kajko i Kokosz mieszkali pod Przywidzem

Gęste lasy zapewniały dawnym Słowianom pożywienie i drewna do budowy grodów. Warownie dawały schronienie licznym mieszkańcom – tym prawdziwym, i tym fikcyjnym. W jednym z takich grodów, Mirmiłowie, mieszkać mieli Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksów Janusza Christy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zmiana w ustawie o Rolniczym Handlu Detalicznym

Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r., dedykowaną rolnikom prowadzącym produkcję żywności w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę  i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego. Zapoznaj się ze zmianami od roku 2022.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ochrona rzepaku przeciwko sprawcom chorób – ważny czynnik agrotechniczny

W każdym sezonie wegetacyjnym oprócz żerowania szkodników ważnym czynnikiem powodującym spadek plonu rzepaku jest infekcja spowodowana przez sprawców chorób. W celu optymalnego zabezpieczenia zasiewów przed wystąpieniem tego zjawiska szczególnie istotnym staje się monitorowanie symptomów porażenia plantacji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oferuje dodatkowe płatności do powierzchni gruntów lub zwierząt gospodarskich, dowiedz się więcej o zmianach od roku 2022 i planach na lata 2023-2027.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Aktualizacja – zmiany prawne w rolnictwie ekologicznym od 2022 roku

Przepisy dotyczące zasad produkcji ekologicznej od dłuższego czasu nie były aktualizowane. W związku z tym, że rozwój tego sektora produkcji wymagał pewnych zmian, w Parlamencie Europejskim i Radzie (UE) przygotowano rozporządzenie 2018/848 zmieniające przepisy w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Jednak z uwagi na panującą pandemię, Parlament Europejski odroczył wejście w życie tego rozporządzeni, dając tym samym czas podmiotom prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz państwom członkowskim, zajętym walką ze skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19, na dostosowanie się do nowych przepisów i zapewnienie właściwego ich wdrożenia.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.1)

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach PROW na lata 2014-2020, oferuje dodatkowe płatności do powierzchni gruntów lub zwierząt gospodarskich, tym rolnikom którzy zdecydują się na spełnianie dodatkowych praktyk pro-środowiskowych w ramach dobrowolnie podjętych wieloletnich zobowiązań.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Małe przetwórstwo i RHD – można składać wnioski

Od 30 listopada można ubiegać się o wsparcie na tzw. na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD). Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do 28 stycznia 2022 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

100 tys. zł na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami – już można składać wnioski

10 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych”.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Technologia uprawy kminku zwyczajnego

Nasiona kminku wykorzystuje się jako przyprawę do żywności w gospodarstwie domowym, przemyśle kosmetycznym, spożywczym (w mleczarstwie, masarstwie oraz w piekarnictwie), a także w ziołolecznictwie. W Polsce poza uprawą rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, miedzach i nieużytkach. Jeśli zastanawiasz się nad uprawą kminku, dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zbiorze.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zioła w żywieniu przeżuwaczy

Zioła już od czasów starożytnych były wykorzystywane w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich. W ostatnich latach obserwuje się jednak coraz większe zainteresowanie naturalnymi dodatkami paszowymi w żywieniu zwierząt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Informacja dla hodowców świń w sprawie Planu Bezpieczeństwa Biologicznego

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu informuje wszystkie osoby związane z chowem i hodowlą trzody chlewnej o wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące planu bezpieczeństwa biologicznego gospodarstwa

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój – trwa nabór wniosków

Od 31 października zakłady przetwórcze mogą składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Jest to tzw. duży nabór. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 29 listopada 2021 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Procedury budowy obiektów wodnych – budowa zbiornika retencyjnego (stawu) cz.2.

Dla wykonania stawu na cele magazynowania wody do nawodnień wykonać należy operat wodnoprawny lub/i projekt budowlany.
Wykonany staw uzbroić należy w studnię wodomierzową wraz z wodomierzem celem kontroli ilości pobieranej wody do nawodnień obszarowych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ukoić Gniew

Przy ujściu Wierzycy do Wisły leży urokliwa miejscowość o bardzo długiej historii, która łączy nowoczesność i tradycję. W Gniewie znajdą dla siebie miejsce i fani Harrego Pottera, i miłośnicy kajaków.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Procedury budowy obiektów wodnych – studnia głębinowa

Potrzebujemy żywności, a aby móc ją produkować potrzebujemy również wody słodkiej. Rosnące zapotrzebowanie wynikające z działalności człowieka z jednej strony oraz kwestie związane ze zmianą klimatu z drugiej strony, napotyka na trudności w zapewnieniu wystarczającej ilości wody. W jaki sposób możemy zapewnić dalszą produkcję żywności, nie narażając jednocześnie środowiska naturalnego na niedobór wody słodkiej? Jednym z działań w tym zakresie powinno być zwiększenie wydajności użytkowania wody.

Czytaj dalej

0 komentarzy

XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych – RELACJA

Kartuski Rynek 25 września 2021 r. zamienił się w magiczne miejsce …
Tego dnia odbył się XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych połączony z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych , jak i dzieci.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Znaczenie amatorskiej hodowli kur w ochronie starych ras

Ekspansja przemysłowych metod produkcji stanowi zagrożenie dla różnorodności zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. W tej sytuacji promocja ras zagrożonych ryzykiem wyginięcia, w tym ras pierwotnych, nabiera priorytetowego charakteru.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”

Od 20 października do 30 listopada 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Po raz dziesiąty grupy i organizacje producentów będą mogły starać się o dofinansowanie z budżetu PROW 2014-2020. 

Czytaj dalej

0 komentarzy

Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Wybór mieszanek zbożowych jako element płodozmianu jest zabiegiem, który może przynieść rolnikowi korzyści w postaci wysokiego plonu o dobrej jakości paszowej. Jednakże wdrożenie tego typu uprawy wymaga precyzyjnego doboru gatunków oraz odmian w ich obrębie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Problemy w uprawie łubinu

Uprawa roślin bobowatych wpływa pozytywnie na właściwości fizyko-chemiczne gleby. Dzięki  ich współżyciu z bakteriami brodawkowymi nie wymagają nawożenia azotowego, a w bilansie pozostawiają ok. 100 kg azotu dla rośliny następczej. Z roku na rok obserwujemy coraz więcej plantacji łubinów, na których niestety występuje bardzo silne zachwaszczenie, zniszczenie przez szkodniki, zwierzynę leśną i choroby.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady bioasekuracji w hodowli drobiu grzebiącego – zabezpiecz się przed grypą ptaków

Systematycznie co kilka lat grypa ptaków pojawia się z różnym natężeniem w krajach europejskich, azjatyckich oraz afrykańskich. Ogniska choroby są stwierdzane zarówno w komercyjnych gospodarstwach wielkotowarowych, jak również w chowie przydomowym.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Wzrost cen artykułów żywnościowych 2021 r.

W ostatnich miesiącach obserwujemy skokowy wzrost cen żywności w Polsce. Według analityków wzrost ten wynosi około 250 proc. Na razie jak twierdzi rząd wszystko jest pod kontrolą, a sama inflacja w maju wyniosła 2,4 proc. NBP chciałby, by ceny wzrosły w tempie 2,5 proc., według niego to optymalne dla gospodarki. Według wielu ekonomistów presja inflacyjna narasta, ale jest efektem drożyzny.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Prawie cały świat na wczesnośredniowiecznym Pomorzu

Wydawać by się mogło, że kultura na Pomorzu jest niezwykle jednolita, że te same ludy żyły na tym terenie przez tysiąclecia. Ścierały się tutaj jednak różnorakie religie i idee, które zostawiły po sobie zaskakujące pamiątki.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zalecenia dotyczące wykonywanych zabiegów ogólnoprofilaktycznych w grupie prosiąt ssących

Odchów prosiąt jest jednym z najtrudniejszych etapów w produkcji trzody chlewnej. Celem współczesnego hodowcy jest uzyskanie jak najwyższej liczby miotów z najliczniejszą grupą prosiąt żywo urodzonych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek zbóż 2021

Analitycy z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe przedstawili najnowszą prognozę cen zbóż. Ile będzie kosztować pszenica w czerwcu 2021 i na jakiej podstawie opierają swoje wyliczenia eksperci Instytutu?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rusza modernizacja: aż pięć naborów wniosków w jednym terminie

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 19 sierpnia 2021 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Magia Kartuz

Okolice Kartuz mają niezwykle bogatą historię. Pierwsi ludzie mogli zjawić się w tych okolicach nawet tysiąc lat temu. Myśliwi, którzy podążali za reniferami, przychodzili i odchodzili. Nie zostawali na stałe. Przewinęło się wiele ludów, ale dopiero około V wieku p.n.e. ludzie zamieszkali tu na dobre.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Drożdże w żywieniu krów mlecznych

Prawidłowe żywienie bydła jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia zwierząt i wyniki produkcyjne. Poprawę efektów można uzyskać przez żywienie krów odpowiednio dobraną dawką pokarmową, przygotowaną z dobrej jakości pasz objętościowych, treściwych oraz dodatków paszowych. Grupą dodatków cieszącą się dużą popularnością są preparaty drożdżowe.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Żuławy Wiślane – niezwykła kraina w delcie Wisły cz.2.

Żuławy delty Wisły, nazywane również Żuławami Wiślanymi, to wspólne dzieło przyrody i wielowiekowej walki człowieka z niszczycielskim żywiołem wodnym. To wyjątkowy region rozpostarty w delcie Wisły, o niezwykłym krajobrazie, przyrodzie, historii i wielokulturowym dziedzictwie.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Żuławy Wiślane – niezwykła kraina w delcie Wisły cz.1.

Żuławy delty Wisły, nazywane również Żuławami Wiślanymi, to wspólne dzieło przyrody i wielowiekowej walki człowieka z niszczycielskim żywiołem wodnym. To wyjątkowy region rozpostarty w delcie Wisły, o niezwykłym krajobrazie, przyrodzie, historii i wielokulturowym dziedzictwie.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Czynniki wpływające na jakość mięsa wołowego

Jakość wołowiny uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Do najważniejszych należą: rasa, płeć, wiek, żywienie, obrót przedubojowy oraz obróbka poubojowa. Każdy z tych czynników wpływa w różnym stopniu na wartość odżywczą i sensoryczną mięsa wołowego.

Czytaj dalej

2 komentarze

Stawiamy na ekologię !

Nie ulega wątpliwości, że rozwój rolnictwa ekologicznego jest jednym z priorytetów Polski na poziomie Unii Europejskiej.  W tym  celu został opublikowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2027*.
Celem „Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce w latach 2021 – 2027”  jest stały rozwój sektora rolnictwa ekologicznego oraz rynku żywności ekologicznej.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wystartowały nabory

31 marca ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków w ramach dwóch poddziałań finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. O bezzwrotną premię mogą ubiegać się młodzi rolnicy, a także osoby zainteresowane restrukturyzowaniem małych gospodarstw. Wnioski można składać przez najbliższe dwa miesiące, czyli do 29 maja 2021 roku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ważne zmiany w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym

Z dniem 15 marca 2021 r. weszła w życie zmiana długości trwania zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych podejmowanych w okresie przejściowym tj. w latach 2021 oraz 2022. Nowe zobowiązania, podejmowane od tego roku w ramach pakietów: 2, 3, 6, 7, podejmowane będą na okres 2 lat. Nowe zobowiązania w ramach pakietów: 1, 4, 5, będą podejmowane, tak jak dotychczas, na okres 5 lat. 5-cio letni okres realizacji zobowiązań nadal dotyczy rolników, którzy rozpoczęli realizację przed 15 marca 2021 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

WAŻNE ZMIANY W DZIAŁANIU „ROLNICTWO EKOLOGICZNE”

Od 15 marca 2021 roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające do działania „Rolnictwo ekologiczne” w ramach PROW 2014-2020.
Od roku 2021 wzrastają stawki dopłat do hektara dla producentów realizujących już lub podejmujących zobowiązanie ekologiczne w ramach PROW 2014-2020 (lata 2021-2022 będą okresem przejściowym).

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Rola i znaczenie wody w produkcji trzody chlewnej

Woda jest najłatwiej dostępnym, jak również najtańszym elementem żywienia. Nieograniczony dostęp do dobrej jakościowo, czystej wody to warunek zdrowia zwierząt i zapewnienie im dobrostanu. Niedostateczny dostęp do wody skutkuje zmniejszonym pobieraniem paszy, co przekłada się na niższe wyniki produkcyjne.

Czytaj dalej

2 komentarze

Raj nie tylko dla ptaków

W mieście, a jakby daleko od niego. Wyspa Sobieszewska kryje w sobie mnóstwo przyrodniczych i historycznych skarbów. Pieszo czy na rowerze – warto ją odwiedzić! Z pewnością należy do jednych z piękniejszych zakątków województwa pomorskiego.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Plonowanie ziemniaków jadalnych w doświadczeniach prowadzonych w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość i jakość plonów jest zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy sprawdzający się w uprawie w danym województwie, akceptowany przez klientów, wyglądający atrakcyjnie, do którego klient chętnie wraca. Jednak warunki atmosferyczne mają równie wielkie znaczenie… 

Czytaj dalej

0 komentarzy

Dopłaty do materiału siewnego za rok 2020

Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat do materiału siewnego za rok 2020. Dla sześćdziesięciu procent z 63 tys. rolników, którzy ubiegali się o te płatności, wydano już decyzje o przekazaniu środków. Znamy też wysokość stawek dopłat za 2020 rok.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Choroba wrzodowa u koni

Schorzenia układu pokarmowego u koni są częstym problemem. Obecne warunki utrzymania, sposób użytkowania, stres oraz niewłaściwa dieta wpływają niekorzystnie na ich zdrowie. Grupą najbardziej narażoną na owrzodzenia żołądka są konie sportowe/wyścigowe, ze względu na intensywne żywienie, ale także trening i stres spowodowany transportem i udziałem w zawodach. Wrzody żołądka mogą występować u koni w każdym wieku.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Pomorska Wieś Innowacyjna

Pomorska Wieś Innowacyjna to cykl filmów krótkometrażowych pokazujących innowacje w rolnictwie realizowane w województwie pomorskim. Celem projektu było pokazanie szerokiego spektrum innowacji zaczynające się od hodowli nowych odmian roślin uprawnych poprzez nowoczesne, precyzyjne rolnictwo aż do doskonale pojmowanego dobrostanu zwierząt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Dofinansowanie inwestycji chroniących przed ASF lub powodzią

Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Także od tego dnia Agencja oferuje pomoc spółkom wodnym lub związkom spółek wodnych, które zamierzają zainwestować w sprzęt służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych do ochrony gospodarstw rolnych przed powodzią. Wnioski będzie można składać do 28 lutego 2021 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Dworskie Pomorskie

Zwiedzanie dworków i pałacyków jest nudne? Chyba tylko dla tych, którzy nie znają ich historii i czających się w każdym rogu sekretów! By ułatwić turystom poznanie ich tajemnic stworzono nawet specjalne szlaki. Pomogą nam wybrać się w wyjątkową podróż w czasie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Konsumenci coraz bardziej  doceniają ekologiczne produkty spożywcze. W sklepach możemy coraz łatwiej nabyć naturalne soki owocowe, warzywa z ekologicznych upraw i wędliny „z własnej wędzarni”. Jednak czy  wszystko z dopiskiem „eko” czy „bio” naprawdę  jest ekologiczne? Skąd mieć pewność , że dany produkt spełnia normy i wymogi ekologicznej produkcji? Odpowiednie…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa pasiecznego

Wyjazd pszczelarzy do Rumunii dał wszystkim uczestnikom okazję do zapoznania się z doświadczeniami rumuńskich i słowackich pszczelarzy oraz adaptacji tych doświadczeń do naszych pasiek. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, posmakować lokalnych potraw, a przede wszystkim poznać wspaniałych i otwartych pszczelarzy.Wyjazd studyjny posłużył również zdobywaniu oraz transferze wiedzy w zakresie wytwarzania i przetwarzania produktów pasiecznych, w tym zastosowania ich w apiterapii. 

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przyzagrodowy chów gęsi jako alternatywny dochód dla gospodarstw rolnych

Przyzagrodowy chów gęsi jest szansą na niemal pewny zysk dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Tradycyjny chów tych ptaków występuje nie tylko na Pomorzu i Kujawach. Z roku na rok zyskuje na popularności, będąc szczególnie atrakcyjnym w czasach zagrożeń związanych z epidemią ASF. Jak podkreśla Minister Rolnictwa, chów gęsi w warunkach przydomowych może być prowadzony jako rolniczy handel detaliczny.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wiesz co jesz? Czyli kupuj świadomie

W dobie dzisiejszego wysoko uprzemysłowionego rynku produktów spożywczych i zalewie żywności wysoko przetworzonej, ciężko w krótkiej chwili zdecydować się na zakup produktów wysokiej jakości, o odpowiednich walorach odżywczych. Na półkach sklepowych można zaobserwować bardzo bogatą ofertę produktów z tej samej kategorii. Jednak różnią się one nie tylko ceną , producentem, ale przede wszystkim składem. Dlatego warto wiedzieć jakich informacji szukać na opakowaniach, aby wybierać świadomie produkty wyższej jakości.

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Co w polu piszczy?” – 6: Odmiana i materiał siewny podstawą sukcesu. Instytucje wspierające…

Planując założenie plantacji ważnym aspektem jest wybór odmiany o odpowiednich parametrach jakościowych i środowiskowych. Cennych informacji dotyczących nowo wdrażanych odmian dostarcza Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Natomiast pieczę nad prawidłowym namnażaniem oraz dystrybucją materiału siewnego o wysokiej jakości sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W tym materiale pracownicy PIORIN przedstawią główne zagadnienia, którymi na co dzień zajmuje się ta instytucja.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pierwsi ludzie na Pomorzu

Gdy z terenów Pomorza zaczął znikać lądolód, pojawili się pierwsi osadnicy. Znaleziono ślady mówiące o tym, że nasi przodkowie mieszkami tutaj już 12 tys. lat temu! Przybyli za wędrującymi zwierzętami, które odkrywały nowe pastwiska na północy Polski. Zostali tutaj i zaczęli przekształcać ten teren.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Bioasekuracja w produkcji trzody chlewnej – zabezpiecz się przed ASF

Od ostatnich kilku lat trwa nieustanna walka z epidemią ASF. Nowe sygnały wymuszają od polskich hodowców zachowania szczególnych zasad bioasekuracji. Pomimo faktu, że stosowanie jej jest dobrowolne, coraz więcej gospodarstw planuje i wprowadza zaostrzone zasady ochrony zdrowia świń.

Czytaj dalej

4 komentarze

Owoce i warzywa w czasie pandemii.

Pandemia COVID-19 poprzez ograniczenia administracyjne doprowadziła do istotnego wzrostu kosztów transportu międzynarodowego. Znalazło to odzwierciedlenie w wyższych cenach owoców i warzyw pochodzących z importu. Jednocześnie wspomniane wyżej ograniczenia, szczególnie w kontekście przepływu osób, doprowadziły do powstania niedoboru pracowników sezonowych w rolnictwie, szczególnie na początkowym etapie wegetacji. Problem ten jest obserwowany zarówno w Polsce jak i w innych krajach UE.

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 5: Nawożenie – istotny czynnik zwiększający tolerancję suszową zbóż

Zapraszamy do obejrzenia materiału, z którego dowiedzą się Państwo jakimi składnikami pokarmowymi w nawozach można zwiększyć tolerancję roślin zbożowych na suszę. Ponadto jak pobierać próbki gleby, żeby wyniki były reprezentatywne dla pola. Dowiedzą się Państwo również jak skontaktować się z pracownikami terenowymi Stacji Chemiczno – Rolniczej w Gdańsku. Prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących najważniejszych składników pokarmowych w roślinie. Zapraszamy do oglądania.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ślimaki – problem wielu plantacji Pomorza

Ślimaki uchodzą za zwierzęta, które poruszają się wolno i ociężale. Niestety w przypadku  upraw rolnych nie możemy ulegać temu złudzeniu, gdyż w krótkim czasie te niewielkie mięczaki mogą spowodować znaczące straty w naszych zasiewach… Jak  zatem monitorować obecność tego szkodnika i kiedy należy go zwalczać ?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zboża, rośliny oleiste w warunkach pandemii koronawirusa.

Wybuch pandemii doprowadził do spadku cen roślin oleistych na światowych giełdach. Spadek cen pogłębiło również załamanie cen na światowym rynku ropy naftowej, będące bezpośrednim efektem pandemii. Obecnie sytuacja się normalizuje. Uważamy, że w kolejnych miesiącach w kierunku wzrostu cen roślin oleistych oddziaływać będą rosnące ceny ropy naftowej zwiększające popyt na biopaliwa, a także oczekiwane przez nas większe zapotrzebowanie na rośliny wysokobiałkowe wraz ze stopniową odbudową światowego pogłowia trzody chlewnej.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Tajemne loże

Loże masońskie rozbudzają wyobraźnie ludzi od stuleci. Wielu uważa, że wolnomularze żądzą światem i strzegą jego największych tajemnic. Czy poznali alchemiczną tajemnicę przemiany metalu w złoto? Czy kierują światową polityką? A może to zwyczajni ludzie, którzy lubią spotkać się w swoim gronie i dyskutować o filozofii, sztuce i kulturze?

Czytaj dalej

2 komentarze

Dlaczego warto pokochać jagodę kamczacką?

Nie ulega wątpliwości, że jagoda kamczacka to cenny owoc, posiadający wiele cennych właściwości i ma różne zastosowanie. Jagody kamczackie to ciekawa alternatywa dla jagód leśnych czy borówek amerykańskich.

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 4: RSM w pigułce

Jednym z najbardziej wszechstronnych i efektywnych typów nawozów azotowych jest Roztwór Saletrzano – Mocznikowy. Korzystanie z tego rodzaju nawożenia może być zabiegiem relatywnie tańszym niż formy stałe oraz bardziej korzystnym szczególnie w okresach deficytu wody w glebie. Jednakże stosowanie tej technologii wymaga od rolnika dość dużej wiedzy i jest obarczone ryzykiem wywołania niepożądanych efektów na plantacjach w postaci zjawiska fitotoksyczności m. in. poparzeń.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Roztwór Saletrzano-Mocznikowy – Jak bezpiecznie i efektywnie stosować w swych uprawach?

Jednym z najbardziej wszechstronnych i efektywnych typów nawozów azotowych jest Roztwór Saletrzano-Mocznikowy. Korzystanie z tego rodzaju nawożenia może być zabiegiem relatywnie tańszym niż formy stałe oraz bardziej korzystnym szczególnie w okresach deficytu wody w glebie. Jednakże stosowanie tej technologii wymaga od rolnika dość dużej wiedzy i jest obarczone ryzykiem wywołania niepożądanych efektów na plantacjach w postaci zjawiska fitotoksyczności m.in. poparzeń.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Burak- Cukier-Perspektywy

Aby konkurować na rynku cukru, ciągle aktualne, pozostaje do uzyskania jak najwyższej wydajności cukru z ha, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Niewątpliwie pojawiają się nowe zagrożenia i niewiadome, związane z sektorem produkcji cukru, a tym samym w uprawie buraków. Jak przekłada się to na plony?

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 3: Pszenica jara przewódkowa

Zmiany klimatyczne, susza i związane z tym słabe plonowanie powodują, że spada zainteresowanie zasiewami pszenicy jarej w województwie pomorskim. Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest siew pszenic jarych przewódkowych. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym zobaczycie Państwo zalety tego rozwiązania agrotechnicznego.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Muzealne zaskoczenie

Wielbiciele wypoczynku na świeżym powietrzu nie narzekają na nudę. Co jednak można zrobić, gdy za oknem np. pada? A jak wolny czas mają spędzić ci, którzy nie przepadają za sportem? Na szczęście w naszym województwie każdy znajdzie atrakcje dla siebie!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Tzw. „Kredyt restrukturyzacyjny” – dopłata do oprocentowania kredytu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła pomoc w postaci dopłat do oprocentowania kredytu na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (linia KR) – tzw. „kredyt restrukturyzacyjny”.

Kredyt restrukturyzacyjny może zostać przeznaczony na sfinansowanie długów wymagalnych o charakterze pieniężnym obejmujących kapitał, odsetki i inne opłaty, powstałych w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Prawidłowy odchów cieląt ras mlecznych

Odchów cieląt jest istotnym elementem, który wpływa na opłacalność chowu i przyszłą produkcję mleka. Czas ten ma szczególne znaczenie, kiedy z cielęcia chcemy pozyskać pełnowartościową jałówkę, przeznaczoną na remont stada. Zapewnienie prawidłowego odchowu już od pierwszych godzin gwarantuje zdrowotność oraz optymalny wzrost, natomiast błędy popełnione w tym okresie mogą przyczynić się do chorób, a nawet upadków cieląt narażając tym samym hodowcę na straty ekonomiczne.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Rynek mleka 2020

Zgodnie z oceną ekspertów, w którym światowy rynek mleka znajduje się w spadkowej fazie cyklu. Jej przebieg jest o wiele  bardziej łagodny, niż w przypadku poprzedniego cyklu na rynku mleka. Również według ekspertów epidemia COVID-19 nie będzie miała wpływu na światową produkcję mleka. Najprawdopodobniej doprowadzi ona do problemów logistycznych, utworzenia się zatorów w łańcuchów dostaw i ograniczy międzynarodowy handel produktami mlecznymi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Platforma żywnościowa – giełdowy Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS).

Platforma żywnościowa powstała z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prowadzona jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na wzór giełdy papierów wartościowych, ale prowadzi obrót nie akcjami lecz produktami rolnymi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Spacer kanałami i wizyta w bardzo małym zamku…

Któż nie lubi spędzić spokojnego popołudnia popijając kawę na rynku jednego z pomorskich miasteczek? Zaskakuje, że prawdziwa atrakcja znajdować się może tuż pod naszymi nogami. Dokładnie 3,5 m pod naszymi nogami…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ubezpieczenia w rolnictwie 2020 r.

Przypominamy  rolnikom o obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia z zakresu:

Ubezpieczenia gospodarstwa rolnego i ubezpieczenia OC rolnika.
Ubezpieczenia przynajmniej 50% upraw polowych i zwierząt gospodarskich.
Ubezpieczenia OC pojazdu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

EKO TATUAŻE – innowacyjna metoda znakowania warzyw

Warzywa ekologiczne i plastikowe opakowania – to nie jest zgodny duet. Wielu klientów domagało się tego, aby warzywa ekologiczne nie były umieszczane w foliach. Tymczasem obwarowania prawne zmuszały producentów do pakowania ich, aby uniknąć wymieszania z surowcami konwencjonalnymi. Wdrożona technologia „świetlnych tatuaży” rozwiązuje ten problem…

Czytaj dalej

3 komentarze

DOBROSTAN KRÓW (nowe działanie PROW 2014-2020 „DOBROSTAN ZWIERZĄT”)

Od 15 marca 2020 r. rolnicy utrzymujący krowy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe za utrzymanie zwierząt w podwyższonych warunkach dobrostanu ponad wymagane prawem normy. 9 marca br. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek ziemniaka w Polsce i UE sezon 2019/2020

Choć Europa nie jest największym producentem ziemniaków nadal pozostaje regionem o największych obrotach handlowych. Zdaniem Wiesława Dzwonkowskiego z IERiGŻ rygorystyczne przepisy fitosanitarne, duża wrażliwość ziemniaków na transport oraz wysokie jego koszty sprawiają, że światowy rynek ziemniaków tworzy szereg rynków lokalnych, z których największy jest w Europie. Duże obroty handlowe ziemniakami między krajami UE wynikają z różnic klimatycznych i późnych terminów zbioru ziemniaków.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Bursztynowa kraina

Mawiano, że figurka człowieka wykonana z bursztynu jest cenniejsza od samego człowieka. Jantar był wart aż tyle, bo nie tak łatwo znaleźć bryłkę odpowiedniej wielkości. Kto miał bursztyn, ten miał bogactwo i władzę. Krzyżacy wprowadzili więc za jego nielegalne posiadanie karę śmierci. Dziś na szczęście prawo nie jest już tak rygorystyczne.

Czytaj dalej

2 komentarze

Przepędy – infrastruktura towarzysząca dla bydła mięsnego .

Infrastruktura przepędowa jest jednym z wielu czynników wpływających na łatwość obsługi bydła mięsnego. Należy jednak pamiętać, iż niezwykle ważną rolę odgrywa tu także temperament rasy oraz doświadczenie osób obsługujących. Znajomość behawioru może przyczynić się nie tylko do ułatwienia wykonania zabiegów weterynaryjnych oraz zootechnicznych, ale także do poprawy bezpieczeństwa zwierząt oraz obsługi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnice – nowy problem wielu plantacji kukurydzy w województwie pomorskim

W ubiegłorocznym sezonie wegetacyjnym na wielu plantacjach kukurydzy rolnicy zaobserwowali objawy polegające na intensywnym wywracaniu się całych roślin. W wielu przypadkach doradcy i specjaliści PODR wzywani do tego typu zjawisk odkrywali w glebie larwy rolnic w bardzo dużym zagęszczeniu. Zachęcamy zapoznać się z  charakterystyką tego szkodnika z podrodziny motyli.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 – epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. To nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek owoców i warzyw sezonie 2019/20 -cz.2.

W 2019 r. należy zaznaczyć że, wystąpiły niższe zbiory i wyższe ceny skupu warzyw gruntowych. W 2019 r. powierzchnia uprawy niemal wszystkich gatunków warzyw gruntowych była większa niż w roku  poprzednim. Wynikało to z wysokich cen skupu w sezonie 2018/19. Wzrosła powierzchnia uprawy warzyw podstawowych: kapusty, cebuli, marchwi, buraków oraz pozostałych warzyw gruntowych w tym porów, warzyw strączkowych, papryki, sałaty, brokułów, pietruszki. Zmniejszyła się natomiast powierzchnia uprawy kalafiorów, marchwi i pomidorów…

Czytaj dalej

0 komentarzy

eWniosekPlus – film instruktażowy

W tym trudnym dla nas czasie, termin na składanie wniosków o dopłaty do ARiMR póki co nie ulega zmianie. Wnioski o dopłaty  m.in, obszarowe można składać elektronicznie od 15 marca do 15 maja. Ale zachęcamy do śledzenia komunikatów na stronie agencji: https://www.arimr.gov.pl/

W tym materiale zapraszamy Państwa do krótkiej prezentacji aplikacji eWniosekPlus oraz podstaw wypełniania wniosku.
Materiał nagrany przy współpracy Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek owoców i warzyw sezonie 2019/20 -cz.1.

Ocenia się, że w 2019 r. zbiory owoców w UE wyniosły 39 mln ton wobec 42mln ton w roku poprzednim, Spadek plonów i zbiorów większości gatunków spowodowany był niekorzystnymi warunkami pogodowymi dla upraw sadowniczych w przeważającym okresie wegetacji.W sezonie 2019/20 mniejsza niż w poprzednim sezonie będzie produkcja większości przetworów owocowych, a najbardziej spadnie produkcja przetworów z jabłek (głównie soków zagęszczonych), gruszek (konserw), wiśni i malin (mrożonek, konserw, soków). 

Czytaj dalej

0 komentarzy

RAO – Nawracająca obturacja dróg oddechowych

Nawracająca obturacja dróg oddechowych (RAO, Recurrent Airway Obstruction) jest chorobą, która występuje zarówno u koni sportowych jak i rekreacyjnych. Polega na zapaleniu i stopniowym skurczu oskrzeli wraz z przebudową ich ściany oraz nadmierną produkcją śluzu. Wcześniej chorobę tą określano mianem przewlekłej choroby obturacyjnej płuc – COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease). Nazwa ta została zaczerpnięta z medycyny człowieka, jednak określenie to niezbyt trafnie odnosiło się do choroby występującej u koni. Priorytetem w leczeniu farmakologicznym RAO jest zlikwidowanie stanu zapalnego dróg oddechowych…

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”- cz.2.

W dniach 16-24 września br. rolnicy oraz doradcy z naszego i sąsiednich województw uczestniczyli w  wyjeździe studyjnym pn. „Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”, realizowanego w  ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem były gospodarstwa ekologiczne oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa, zlokalizowane we Francji w regionie Bretania. Zapraszamy do drugiej części artykułu.

Czytaj dalej

2 komentarze

Husarya SCS-100 – Maszyna do zbierania kamieni

Częstym problemem w uprawie szczególnie na glebach lekkich jest nadmierne ich wysycenie kamieniami. Stwarza to wiele niedogodności związanych z przygotowaniem stanowiska do siewu oraz przyspiesza zużycie maszyn służących do doprawienia gleby. W związku z taką sytuacją istnieje konieczność ich zbioru w celu poprawy warunków agrotechnicznych stanowiska. Jest to w większości gospodarstw zajęcie żmudne i czasochłonne ponieważ wykonuje się je ręcznie. W niniejszym materiale zaprezentujemy system automatycznego zbioru kamieni zaprezentowany podczas Dnia Ziemniaka w PODR w Lubaniu 5 września 2019 roku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie dla zakochanych

W województwie pomorskim łatwo się zakochać. Pełne jest urokliwych zakątków, które opowiadają miłosne historie. Pomorskie legendy i podania mówią o trudnym losie zakochanych, a w gdańskich uliczkach usłyszeć można rozmowy o wielkim uczuciu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Grypa ptaków nadal groźna

Grypa ptaków, influenza ptaków – to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A. Jest niezwykle groźny  dla drobiu i może doprowadzić do likwidacji całej hodowli. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny). Warto zapoznać się z zasadami bioasekuracji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek rzepaku

Uprawa rzepaku ma ogromne znaczenia w Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Oprócz produkcji na cele konsumpcyjne, przemysłowe i energetyczne  rzepak jest także cenną rośliną w płodozmianie, która korzystnie wpływa na stan środowiska glebowego. Przy wieloletniej stabilizacji zapotrzebowania na rynku rzepaku (olej rzepakowy) ze strony sektora spożywczego na poziomie ok. 1 mln ton, wykreowano szybko rosnący popyt na surowiec zużywany do biokomponentów. 

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Współpraca się opłaca” – trwa nabór wniosków o wsparcie finansowe.

Nie od dziś wiadomo, że w grupie można zdziałać więcej. W pojedynkę trudno opracować i wdrożyć nowe technologie, zarówno w zakresie rolnictwa, jak i wprowadzania na rynek żywności.

Dlatego niezbędne jest stworzenie warunków do wspólnego działania w grupie. Aby to umożliwić, po raz trzeci uruchomione zostało  działanie „Współpraca” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór trwa od 13 stycznia , a wnioski można składać do 21 lutego 2020 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Opryskiwacz dalekosiężny – wsparcie w walce z omacnicą prosowianką

W minionym sezonie wegetacyjnym wielu rolników uprawiających kukurydzę zostało niemile zaskoczonych przez szkodniki powodujące łamanie lub całkowite wyleganie roślin. W większości przypadków sprawcą tego typu uszkodzeń były larwy omacnicy prosowianki. Walka chemiczna z tym owadem jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa do wykonania gdyż preparaty należy stosować w wysokim łanie kukurydzy. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść nam wykorzystanie tzw. opryskiwacza dalekosiężnego. W niniejszym video zaprezentujemy państwu ogólne założenia stosowania tego typu rozwiązań w ochronie insektycydowej kukurydzy.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zwalczanie chorób grzybowych – ważny element wiosennej ochrony zasiewów zbóż

Miniona  jesień charakteryzowała się dość wysokimi temperaturami oraz wilgotnością powietrza. Niestety były to sprzyjające warunki dla niektórych patogenów grzybowych, które zaczęły porażać plantacje ozimin już jesienią. Biorąc po uwagę  trwającą łagodną zimę ( i duże prawdopodobieństwo, że tak się utrzyma), należy spodziewać się nasilenia infekcji chorobami grzybowymi po wznowieniu wegetacji. Jakie najczęściej występują choroby grzybowe na plantacjach zbóż oraz jakie zabiegi wykonać, aby  zmniejszyć ich presję?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Aktywizacja mieszkańców Nowego Klincza z kartoflem w tle

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Klinczu już po raz piąty pozyskało środki finansowe na organizację cyklicznej imprezy pod nazwą „Dzień kartofla”. Głównym celem imprezy jest aktywizacja lokalnej społeczności, a równocześnie promocja tradycyjnych potraw kaszubskich z kartofli. Kartofle były i są nadal jednym z istotnych produktów w kaszubskim menu, są również podstawowym składnikiem w różnorodnych przepisach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”- cz.1.

W dniach 16-24 września br. rolnicy oraz doradcy z naszego i sąsiednich województw uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pn. „Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”, realizowanego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem były gospodarstwa ekologiczne oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa, zlokalizowane we Francji w regionie Bretania

Czytaj dalej

0 komentarzy

Most ze znaczka

Mosty pełnią przede wszystkim rolę użytkową. Mają pomóc dostać się z jednej strony rzeki na drugą. Czasem, gdy górują nad miastem wystarczająco długo, mogą też stanowić przejście pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Najważniejsze mikroelementy wpływające na wzrost i rozwój zbóż

Obserwując plantację zbóż w wielu przypadkach możemy zauważyć specyficzne przebarwiania lub inne symptomy, które nie są wynikiem niedoboru makroskładników (NPK), infekcji sprawcami chorób lub żerowania szkodników. Najczęściej są one efektem deficytu składników, które organizm roślinny wymaga jedynie w niewielkich ilościach czyli tzw. „mikroelementów”. Jak zaplanować nawożenie, aby zminimalizować ich niedobory?

Czytaj dalej

2 komentarze

Ziołowy Zakątek w synergii z Darami Natury – zielarstwo, edukacja i nie tylko…

Konsekwencja, zaangażowanie i pasja – kluczem do sukcesu! To motto z pewnością oddaje cechy właściciela Pana Mirosława Angielczyk. Wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji, ulokowany jest Ziołowy Zakątek. To magiczne i wyjątkowe miejsce, położone we wsi Koryciny. Więcej o tym urokliwym miejscu opowie przewodnik Pan Grzegorz Moczulski. Zapraszamy do krótkiego wywiadu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czy kurnik lub chlewnia muszą zanieczyszczać powietrze i być uciążliwe dla sąsiadów ?

Budowa lub rozbudowa dużych budynków inwentarskich budzi szereg wątpliwości i zastrzeżeń zarówno inspekcji ochrony środowiska jak i po prostu sąsiadów. Wszyscy obawiają się dużych emisji gazów, kurzu i przykrych dla otoczenia zapachów z chlewni czy kurnika. Dziś już nie musi tak być. Stosując najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne możemy znacznie ograniczyć a nawet prawie wyeliminować to zjawisko.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Targ po francusku

Targ „Marché des Lices” w Rennes to drugi targ, co do wielkości, w całej Francji. Liczba klientów szacowana jest na 10 000 odwiedzających dziennie. Handel rozpoczyna się o 4.00 rano, a kończy około 14.00. Stoiska wydają się być bez początku i końca, a oferują niemal wszystko, co produkują francuscy rolnicy i rybacy. Góry warzyw i owoców, sery i wędliny, miód i słodycze, ryby oraz owoce morza. Miejsce to zachwyca kupujących…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Morskie światła

Latarnie morskie od wieków służyły żeglarzom. Pomagały im odnaleźć drogę i wielu uratowały przed katastrofą. Istniały już w starożytności – często jako ogniska na kolumnach. Nad Bałtykiem wciąż można spotkać latarnie wskazujące właściwą drogę.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Żniwa 2019. Zbiory zbóż wyższe niż w 2018 roku

Według GUS w 2019 roku zbiory zbóż były wyższe o 8% w porównaniu do roku 2018. Według plantatorów, może zbiory są lepsze, ale wiele do życzenia pozostawia jakość ziarna. Niestety, w związku z tegoroczną suszą ziarno jest drobniejsze, o mniejszym wyrównaniu do wcześniejszych lat. Jak przedstawiają się zbiory poszczególnych zbóż?

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Embriotransfer w hodowli bydła mlecznego

Obecnie coraz więcej hodowców decyduje się na zastosowanie nowoczesnych technik rozrodu w swoim stadzie. Stwarza to możliwości umocnienia genetyki poprzez uzyskanie dużej liczby potomstwa po najlepszych rodzicach. Szacuje się, że zdrowa samica jest w stanie urodzić 8-10 cieląt w ciągu swojego życia, natomiast przy zastosowaniu Embriotransferu (ET) możemy uzyskać ich…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zagrożenie ASF -coraz bardziej realny scenariusz także dla pomorskiego

Afrykański pomór świń to bardzo groźna i wysoce zaraźliwa choroba wirusowa świń i dzików na którą ludzie nie są wrażliwi. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Niestety w okresie ostatniego roku afrykański pomór świń bardzo się rozprzestrzenił, co jest problematyczne w chowie i hodowli trzody chlewnej. Strefy ograniczające wprowadzono również w naszym województwie…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Permakultura – korzystanie z siły natury

Siła natury – jak ją wykorzystać? By poznać tajniki przyrody, warto zapoznać się z zasadami permakultury. Parmakultura – to współpraca z naturą, zachowanie bioróżnorodności , dążenie do optymalnej samowystarczalności poprzez czerpanie korzyści z nieskończonego potencjału natury; to m.in. wykorzystywanie zgromadzonej materii organicznej , jako źródło składników odżywczych, zastosowanie wzajemnych relacji , oddziaływania poszczególnych roślin na siebie nawzajem. Aby przybliżyć zasady permakultury, na przykładzie uprawy warzyw, zapraszamy do krótkiego filmiku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Metody poprawy jakości cieczy roboczej w ochronie roślin

Wykonując zabiegi ochrony roślin spotykamy się ze spadkiem ich skuteczności w naszych zasiewach. Często podłożem takiego zjawiska mogą być nieodpowiednie właściwości wody jaką stosujemy do sporządzenia cieczy roboczej. Owe właściwości to przede wszystkim jej odczyn, twardość oraz napięcie powierzchniowe. W niniejszym materiale filmowym specjaliści z przedsiębiorstwa „AGROMIX” Pan Roman Szewczyk…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przez Żuławy na szynach

Wakacje dopiero dobiegły końca, ale już można zaplanować kolejne podróże… Żuławy to niezwykle urokliwy obszar z fascynującą historią. Można poznać tę krainę np. wybierając się w podróż kolejką wąskotorową. Na początku maja każdy będzie mieć taką okazję. Następnym razem pociąg ruszy dopiero w czerwcu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

PRODUKT POLSKI

Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? Znak „Produkt polski” umożliwia konsumentom łatwiejsze wyszukiwanie produktów wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Innowacje w konopiach – czyli jak to się robi w Kombinacie Konopnym

Kombinat Konopny – to inicjatywa wspaniałych ludzi, którzy poświęcają swoje środki finansowe oraz pracę doświadczalnej uprawie, zbiorom i przeróbce konopi w kierunku ich wykorzystania w branży włókienniczej. Bo przecież właśnie włókno było przez wieki głównym powodem upraw, dając im nazwę – konopie włókniste. Czy możliwe jest wyprodukowanie skarpetek z konopi? Odpowiedź w materiale filmowym – Zapraszamy!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Plan nawożenia azotem nowym obowiązkiem lub wyborem rolnika

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami…” (Dz.U.2018 poz.1339) gospodarstwa o powierzchni ≥ 10 ha użytków rolnych lub utrzymujące zwierzęta gospodarskie w liczbie ≥ 10 DJP wg stanu średniorocznego, obowiązuje posiadanie planu nawożenia azotem lub obliczeń maksymalnych dawek azotu. Co korzystniej dla rolnika wybrać? Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie kalwarie

Mieszkańcy Pomorza słyną ze swojej pobożności. Pielgrzymki stały się dla wielu rodzin ważnym elementem codziennego życia. Na terenie naszego województwa znajdują się dwie kalwarie, które przyciągają mnóstwo wiernych, ale również i turystów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

„Alpaka Team” – miejsce, gdzie tradycja spotyka nowoczesność

W tym materiale gościmy z wizytą w „Alpaka Team” u Pani Anny Demkowicz. Pani Anna opowie nam o hodowli alpak oraz przędzeniu wełny. Zapraszamy do oglądania!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nowe możliwości dla kół gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich również i w tym roku mogą ubiegać się o pomoc finansową na prowadzoną przez nie działalność statutową. Łącznie na ten cel przeznaczono w 2019 r. 40 mln zł. Wnioski o wsparcie przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Miód nie tylko na przeziębienie

Miód pszczeli jest najbardziej znanym produktem wytwarzanym przez pożyteczne owady -pszczoły. Dzięki niepowtarzalnemu smakowi właściwościom odżywczym ceniony jest zwłaszcza w kuchni. Częściej o nim przypominamy w okresach „przeziębieniowych” doceniając jego bogate właściwości biologiczne. W leczeniu rozmaitych chorób stosowany jest przez ludzi od kilku tysięcy lat. Obecnie trwa sezon na miodobranie – warto zaopatrzyć się w ten naturalny produkt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie jaskinie

Jaskinie kojarzą się nam z górskimi wyprawami, ale nie oznacza to, że nie występują na północy naszego kraju. Na Pomorzu odnaleźć można bardzo ciekawe formacje, które zyskały różne nazwy: groty, jamy, schrony czy schroniska. Warto przyjrzeć się nim z bliska.

Czytaj dalej

2 komentarze

Zmiany w warunkach przechowywania nawozów naturalnych

Właściwe przechowywanie i stosowanie nawozów naturalnych to nie tylko ochrona wód gruntowych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem. To również sposób na zatrzymanie w nawozach naturalnych azotu dostępnego dla roślin uprawnych i zwiększenia osiąganych plonów. W jaki sposób i w jakich terminach powinniśmy przechowywać te wartościowe nawozy?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pożyteczne Mikroorganizmy – część 1 „Z wizytą w Pomorskim Centrum Mikroorganizmów BRUNKA NATURAL”

Na temat wpływu mikroorganizmów (nie tylko w rolnictwie ekologicznym) można znaleźć sporo artykułów. Jedno jest pewne – ich działanie zależy od wielu czynników. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem nagranym w Pomorskim Centrum Mikroorganizmów – BRUNKA NATURAL. Pan Marek Brunka przedstawi Państwu temat Pożytecznych Mikroorganizmów. Zapraszamy do materiału video!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zbudujmy domek dla pszczół

Od wielu lat, na całym świecie, obserwujemy masowe ginięcie pszczół. To niepokojące zjawisko kojarzone jest zwłaszcza z hodowaną przez człowieka pszczołą miodną. Należy jednak pamiętać, iż w równym stopniu dotyczy ono również pszczół dziko żyjących. W jaki sposób możemy zapewnić tym owadom schronienie?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie na miotle

Pomówienie o czary dla wielu kobiet kończyło się śmiercią. Niestety, procesy czarownic miały miejsce także w naszym województwie.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Praktyczne aspekty planu nawożenia azotem i obliczeń maksymalnych dawek azotu – w 3 krokach

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie „Programu działań” zwanego inaczej Programem azotanowym[1] stosowanie nawozów zawierających azot można rozpocząć od 1 marca, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. Zanim zostanie rozsiana pierwsza dawka nawozów, dla gospodarstwa powinien zostać opracowany plan nawożenia azotem lub obliczenia maksymalnych dawek azotu, zależnie od wielkości produkcji roślinnej lub zwierzęcej w gospodarstwie. W jaki sposób to przygotować?

Czytaj dalej

0 komentarzy

BioPomorze: „Zdrowa Ziemia – Zdrowa Żywność – Zdrowy Człowiek”

Pomimo tego, że już od kilkunastu lat istnieją certyfikowani producenci ekologiczni, do tej pory nie powstało żadne stowarzyszenie czy grupa producentów ekologicznych w województwie pomorskim. Dopiero w roku 2017 zawiązało się pierwsze Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE. Województwo pomorskie od dawna czekało na taką inicjatywę.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pajęczaki na śliwach

W tym materiale zaprezentujemy Państwu najdrobniejsze szkodniki, które żerują na liściach śliw. W przybliżeniu mikroskopowym pokażemy grupę pajęczaków. Zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zakwaszacze w żywieniu zwierząt – rola i działanie

Stosowanie zakwaszaczy w żywieniu zwierząt, głównie drobiu i świń, szczególnego znaczenia nabrało w momencie zakazu stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu. W żywieniu zwierząt od dawna źródłem kwasów organicznych były kiszonki a także maślanka i serwatka. Co możemy zyskać dzięki stosowaniu zakwaszaczy?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Alpaki to inwestycja w styl życia

Zmiany rzeczywistości rolniczej i niskie związane z tym dochody powodują, że niektórzy stają przed dylematem, czy prowadzić dalej działalność rolniczą, czy ją zakończyć. Wielu wybiera to drugie rozwiązanie, a inni zastanawiają się co dalej, na co się przestawić i czy te negatywne tendencje da się jakoś odwrócić. A może warto…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie skarby

Pod nogi patrzą ci, którzy mają głowę w chmurach i marzą o wielkich odkryciach. Prawdziwy skarb znaleźć można w zaskakujących miejscach… A gdzie można go znaleźć na Pomorzu?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nowe wymogi dotyczące stosowania i przechowywania nawozów

Nowe wymogi dotyczące stosowania i przechowywania nawozów obejmują już od 2018 r. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” zostało opublikowane w dniu 12 lipca 2018 r. Co obowiązuje rolników i czy wszystkich?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe

System Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego pomaga we wdrażaniu postępu hodowlanego w produkcji roślinnej poprzez prowadzenie stałych lub okresowych badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym. By poznać go bliżej zachęcamy do obejrzenia filmu oraz udziału w wydarzeniach organizowanych w PODR w Lubaniu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Duchy pomorskich zamków

Pomorskie zamki już nie pełnią funkcji obronnych. Część z nich podupadła, część zmieniła swoją rolę i stała się atrakcją turystyczną. Nie zapominajmy jednak o tajemniczych mieszkańcach tych miejsc. Czy to możliwe, by na pomorskich zamkach mieszkały duchy?

Czytaj dalej

2 komentarze

Rolniczy Handel Detaliczny – nowe przepisy

Od 1 stycznia 2019 roku weszła zmiana w ustawie w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników w rolniczym handlu detalicznym. Celem nowelizacji jest umożliwienie mniejszym gospodarstwom osiągnięcie obrotów, które umożliwią im utrzymanie się z tego, co wyprodukują. Sprawnie działający system rolniczego handlu detalicznego to szansa na rozwój gospodarstw zwłaszcza tych mniejszych.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Odstrzał dzików – dlaczego jest potrzebny?

Afrykański pomór świń (ASF) nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jest to jednak śmiertelna choroba dla świń, która powoduje ogromne straty gospodarcze. Czy odstrzał dzików jest potrzebny?

Czytaj dalej

0 komentarzy

EKO KONSUMENT – moda czy coś więcej?

Produkcja i sprzedaż żywności ekologicznej to duże wyzwanie w obliczu zalewu naszego rynku żywnością mocno przetworzoną. Zatem czym wyróżniają się produkty eko, czego szukają klienci w tych towarach i jak dotrzeć do świadomego konsumenta, poszukującego żywności wysokiej jakości? Kim jest ten konsument?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Innowacyjne rozwiązania technologiczne nowoczesnej fermy tuczu trzody chlewnej

To nie jest zwykła chlewnia! Obiekt w Mikorowie (Przybin) jest największym nowo wybudowanym budynkiem tego typu. Chcecie poznać jego sekrety? Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku.nowoczesna ferma,

Czytaj dalej

0 komentarzy

Malowanie bombek i nie tylko…

Czym przystroić choinkę? Wybór jest prosty: pięknymi ręcznie zdobionymi bombkami! O sztuce tworzenia pięknych ozdób rozmawialiśmy z Danutą Dzwonkowską.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Propolis bez tajemnic

Propolis (kit pszczeli) jest wytwarzany przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków niektórych drzew. Jako naturalny środek leczniczy był powszechnie stosowany od najdawniejszych czasów. Ze względu na bogaty skład chemiczny, propolis wykazuje największą aktywność i skuteczność leczniczą spośród wszystkich produktów pszczelich. Udało się wyodrębnić kilkaset substancji wchodzących w skład propolisu. Chcesz poznać właściwości propolisu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czytaj dalej

3 komentarze

Kombajnowy zbiór ekologicznej porzeczki

Produkcja ekologiczna kojarzy się głównie z pracą ręczną. Ale nie wszystkie zabiegi uda się wykonać ręcznie. np. jak sobie poradzić ze zbiorem owoców w krótkim czasie a z wielkiej powierzchni? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku nt. technologii umożliwiających wykonanie prac w odpowiednim terminie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo w II Rzeczpospolitej

11 listopada 1918 roku nie wszyscy Polacy mogli świętować niepodległość. Znaczna część Pomorza musiała jeszcze poczekać na przyłączenie do ojczyzny. A co działo się po wcieleniu w granice II Rzeczpospolitej? Państwo trzeba było zorganizować od nowa, w tym m.in. wprowadzić nowy system rolny. Nie wszystkie plany udało się zrealizować…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Słodki lek

Czas zimy to okres, gdy częściej niż zwykle odwiedzamy gabinety lekarskie i apteki, w których pozostawiamy znaczną część budżetu naszych rodzin. Zapominamy przy tym, iż od wieków funkcjonuje i pomaga człowiekowi naturalna apteka, jaką jest ul i rodzina pszczela. Sztandarowym produktem, który w niej powstaje jest miód. Produkt życiodajnej energii słońca, siły witalnej roślin i pracowitości owadów – smakołyk i lek, jest wykorzystywany przez ludzi od niepamiętnych czasów. W chwili obecnej często niedoceniany, zazwyczaj z nieznajomości składu i właściwości, z którymi warto jest się zapoznać.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Higiena doju, a mastitis

Mastitis (zapalenie gruczołu mlekowego) jest chorobą wymienia wywoływaną przez mikoplazmy, wirusy, bakterie, grzyby oraz glony. Główną przyczyną większości występujących przypadków są jednak bakterie z rodzaju Staphylococcus, Streptococcus oraz E.coli. Które zwierzęta są najbardziej narażone i jak sobie z tą chorobą poradzić?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Gotowanie jajka – czy to takie proste?

Każdy hodowca drobiu powinien wiedzieć, co było pierwsze : jajko czy kura? A także jakie są sposoby na ugotowanie jajka. Zapraszamy do krótkiej prezentacji.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pomorskie na szynach

„Stoi na stacji lokomotywa…” Czy tylko tam? Zgodnie z legendami w pomorskich jeziorach i mokradłach znaleźć można wiele skarbów, także takich, które kiedyś jeździły po torach kolejowych. Lokomotywy miały brać udział w działaniach wojennych, stanowiły niemiecką zaporę przed wojskami radzieckimi, a także brały udział w nieudanym zamachu na Hitlera.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Technologia regulacji zachwaszczenia rzepaku- cz.2.

Żniwa, żniwa i po żniwach…. Zbliżająca się jesień to czas odpoczynku dla rolników? Nic bardziej mylnego. To czas przygotowań do kolejnego sezonu – należy zaplanować zasiewy i zabiegi agrotechniczne niezbędne do wykonania. Pracy na gospodarstwie nigdy nie brakuje. Jednym z zabiegów koniecznych do zaplanowania i wykonania jest regulacja zachwaszczenia. Zapoznaj się z jej technologią na przykładzie rzepaku. (cz.2)

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Technologia regulacji zachwaszczenia rzepaku- cz.1.

Żniwa, żniwa i po żniwach…. Zbliżająca się jesień to czas odpoczynku dla rolników? Nic bardziej mylnego. To czas przygotowań do kolejnego sezonu – należy zaplanować zasiewy i zabiegi agrotechniczne niezbędne do wykonania. Pracy na gospodarstwie nigdy nie brakuje. Jednym z zabiegów koniecznych do zaplanowania i wykonania jest regulacja zachwaszczenia. Zapoznaj się z jej technologią na przykładzie rzepaku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rynek nawozów mineralnych

Jednym z najważniejszych obecnych trendów na rynku nawozów sztucznych jest fakt, iż większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej zwiększa spożycie składników odżywczych, takich jak azot, potas, fosfor. Natomiast w Europie Zachodniej, a zwłaszcza w Niemczech przewidywany jest spadek konsumpcji, tychże składników odżywczych, głównie ze względu na zaostrzenie krajowych przepisów w zakresie stosowania nawozów mineralnych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Znikająca autostrada – berlinka

Po zakończeniu I wojny światowej Europę poprzecinały nowe granice. Nie wszyscy się z nimi pogodzili. W Niemczech narodził się pomysł połączenia Berlina z Królewcem nowoczesną autostradą. Później korytarz stał się pretekstem do wybuchu kolejnej wojny. Po latach ta droga zyskała miano berlinki.

Czytaj dalej

2 komentarze

Jak wspomóc rozkład resztek pożniwnych?

W dzisiejszych czasach rolnictwo często opiera się na uprawie monokultur i nie rzadko bez chowu zwierząt. Brak nawozów organicznych objawia się niedoborem materii organicznej, a ta ma ogromny wpływ m.in. na strukturę gleby. Jak można zrekompensować brak nawozów organicznych glebie? Np. pozostawiając na polu słomę. Jakie zabiegi należy wykonać, aby ją prawidłowo zagospodarować – znajdziecie je poniżej.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak przygotować krowy do upałów? – PRZYPOMNIENIE

Pogoda dalej nas nie rozpieszcza…. Wysokie temperatury dają się we znaki. W te upalne dni nie zapominajmy o zwierzętach. Jak przygotować krowy do upałów i jak je prawidłowo żywić ? Jak unikać stresu cieplnego? Zachęcamy do przypomnienia sobie poniższego artykułu

Czytaj dalej

0 komentarzy

Możliwości ograniczenia antybiotyków w chowie zwierząt

Stale wzrasta ilość drobnoustrojów odpornych na działanie antybiotyków. Stwarza to coraz większe problemy w leczeniu. Niestety nie jest łatwo to przezwyciężyć. Nie wystarczy zastąpić stare antybiotyki nowymi. Biorąc pod uwagę wzrastającą antybiotykoodporność wyeliminowano z leczenia zwierząt szereg antybiotyków stosowanych w leczeniu ludzi. Jest to jednak za mało, trzeba pamiętać o konieczności ograniczenia stosowania antybiotyków i stosowania nowych możliwości ograniczenia występowania chorób u zwierząt.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wyniki plonowania ziemniaków w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonych w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w 2017 roku

Miniony sezon wegetacyjny nie był łaskawy dla produkcji rolnej. Uprawa ziemniaków jest nieprzewidywalna ponieważ jest ściśle uzależniona od warunków pogodowych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość plonów jest zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy. Z tego powodu tak ważne jest prowadzenie PDO dzięki czemu można zebrać dane o uprawianych odmianach i na ich podstawie stworzyć listę zalecanych odmian (LZO), które odznaczają się najlepszymi cechami i najwierniej plonują w danym województwie. Zachęcamy do zapoznania się wynikami plonowania ziemniaków w 2017 roku.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Probiotyki w żywieniu świń

Ze względu na coraz większą odporność na antybiotyki drobnoustrojów chorobotwórczych istnieje konieczność ograniczenia stosowania antybiotyków w chowie i hodowli zwierząt. W Polsce i UE wolno je stosować tylko w celu leczenia zwierząt, pod ścisłym nadzorem i z przepisu lekarza weterynarii. Dlatego też poszukuje się ciągle innych substancji, które mogłyby je zastąpić. Obecnie na rynku jest szereg takich preparatów, które można rolnikom wskazać jako środki ograniczające stosowanie antybiotyków do sytuacji absolutnie koniecznych. Jednymi z nich są probiotyki.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Sieć podziemnych tuneli – cz.2.

Naziści i Krzyżacy – to oni mieli tworzyć podziemne tunele, które według legend do dzisiejszego dnia ciągną się pod ulicami wielu pomorskich miast i wsi. To wytwór wyobraźni czy pod naszymi stopami rozpościera się prawdziwe podziemne miasto? Również Malbork skrywa liczne tajemnice…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Sieć podziemnych tuneli – cz.1.

Naziści i Krzyżacy – to oni mieli tworzyć podziemne tunele, które według legend do dzisiejszego dnia ciągną się pod ulicami wielu pomorskich miast i wsi. To wytwór wyobraźni czy pod naszymi stopami rozpościera się prawdziwe podziemne miasto? Lębork ma skrywać liczne podziemne tajemnice.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Rozkrzewianie i skracanie zbóż

Zarówno rozkrzewianie jak i skracanie zbóż wykonuje się przez oprysk inhibitorami giberelin. Zależnie od terminu przeprowadzenia zabiegu, możemy zwiększyć liczbę źdźbeł (rozkrzewianie) albo je skrócić. Dlatego ważne jest określenie terminu zastosowania inhibitorów. W tym materiale chcemy przybliżyć właśnie ten temat.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Proces certyfikacji w gospodarstwie ekologicznym

Funkcjonowanie systemu kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym jest podstawowym gwarantem dla konsumenta, że środki spożywcze znajdujące się na rynku wyprodukowane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego i są wolne od zakazanych substancji chemicznych, a podczas ich produkcji nie stosowano niedozwolonych nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, organizmów zmodyfikowanych genetycznie (MRiRW). Kiedy gospodarstwo uzyskuje miano ekologicznego oraz prawo do używania unijnego logo produkcji ekologicznej?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Pogański stożek i wieża kasztelana

Pomorze ma bardzo zróżnicowany krajobraz, który nie pozwoli żadnemu turyście się nudzić. Ostatnie zlodowacenie pozostawiło w Smołdzinie stożkowatą konstrukcję. 115 m n.p.m. to może niewiele, ale w tej okolicy Rowokół jest najwyższym wzniesieniem. Kolejne wyjątkowe miejsce to Wieżyca. Krążą o niej liczne legendy, bardziej i mniej prawdziwe. Jedno jest pewne – to idealne miejsce na zimowy wypoczynek.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Plan nawożenia w gospodarstwie rolnym.

Plan nawozowy zapewnia właściwy podział dawek  nawozów naturalnych i mineralnych pod poszczególne rośliny i pola w gospodarstwie z uwzględnieniem ich terminów ich stosowania, zakwaszenia i zasobności gleby w składniki pokarmowe. Istotnie jest również właściwe oszacowanie i wykorzystanie składników nawozowych (głównie nawozów naturalnych) wyprodukowanych i dostępnych w gospodarstwie.  

Czytaj dalej

0 komentarzy

Mechowo. Najmniejsza podziemna trasa i pozostałości po łowcach fok

Wyjazd nad morze kojarzy się z opalaniem i kąpielami w Bałtyku. To jednak nie jedyne atrakcje, które czekają na odwiedzających północną części Polski. Na skraju wsi Mechowo znajduje się prawdziwy skarb. Co można spotkać w magicznych pieczarach? 

Czytaj dalej

2 komentarze

Niskie ceny ziemniaków nie tylko w Polsce.

Od ponad czterdziestu lat powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce sukcesywnie maleje. Skala ograniczenia powierzchni uprawy w Polsce jest bardzo duża nie spotykana w żadnym innym kraju europejskim. Od 2016 r. według IHAR-PIB, powierzchnia uprawy ziemniaków się ustabilizowała się na poziomie powyżej 300 tys. ha.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Uprawiasz zboża – rozkrzewianie i skracanie, musisz to wiedzieć.

Zarówno rozkrzewianie jak i skracanie zbóż wykonuje się przez oprysk inhibitorami giberelin. Zależnie od terminu przeprowadzenia zabiegu, możemy zwiększyć liczbę źdźbeł (rozkrzewianie) albo je skrócić. Dlatego ważne jest określenie terminu zastosowania inhibitorów. W poradnikach są często zawarte mało precyzyjne informacje dot. optymalnego terminu oprysku

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Kosmici i diabły zrzucają głazy na kościoły.

Skąd na Pomorzu wzięły się Diabelskie Kamienie? Czy przetransportowali je kosmici czy diabły, a może przyniósł je ze sobą lądolód? Tak czy inaczej, samotne głazy rozbudzają ludzką wyobraźnię.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Przetwórstwo ekologiczne – wymogi, przykład mleczarstwa.

Zasady przetwórstwa ekologicznego zostały ściśle określone w przepisach nie tylko krajowych, ale również unijnych. Zatem kiedy produkt przetworzony możemy nazwać ekologicznym? Jakie wymagania muszą spełniać przetwórnie ekologiczne? O tym pokrótce w wideo poradzie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak uzyskać płatność ekologiczną?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy opłaca się gospodarować ekologicznie? Jakie obowiązują stawki płatności do produkcji ekologicznej? Płatność ekologiczna jest przyznawana w ramach wszystkich pakietów, jeżeli rolnik prowadzi produkcję rolną zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Korzyści z przynależności do Grupy Producentów Rolnych

Przynależność do Grupy Producentów Rolnych przynosi wymierne korzyści finansowe rolnikom. W listopadzie 2017 r. odwiedziliśmy z kamerą Grupę Producentów Rolnych (GPR) „Kaszubskie Zrzeszenie Producentów Mleka”. Pan Marcin Kaszubowski, w którego gospodarstwie byliśmy (Wieś Nieżychowice – gmina Chojnice) oraz Pan Jan Papoń (Prezes GPR „Kaszubskie Zrzeszenie Producentów Mleka”), opowiedzą Państwu o…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady chowu zwierząt w systemie ekologicznym.

Zwierzęta stanowią integralną część gospodarstwa ekologicznego. Odgrywają znaczącą rolę przyczyniając  się m.in. do zamknięcia obiegu składników pokarmowych wewnątrz gospodarstwa, zapewnienia nawozu naturalnego, wpływającego na żyzność gleby oraz poprzez wzbogacenie płodozmianu w rośliny pastewne do samowystarczalności gospodarstwa.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Debrzno. Więzienie dla czarownic

Wiedźmy nigdy nie miały łatwego życia. Nie dość, że musiały sporządzać magiczne receptury ze skrzydełek nietoperzy i żabich oczu, to jeszcze groziła im za to sroga kara. Mroczną historię można zawsze w czarodziejski sposób zamienić w coś pozytywnego. Tak właśnie odczarowano Basztę

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ocena gołębi rasowych

Jednym z elementów zachowania bioróżnorodności dla przyszłych pokoleń jest ptactwo. Ptaki, od lat związane są z historią ludzkością, a jednym z nich który, znajdował zastosowanie praktyczne jest gołąb. W starożytności gołębie uznawane były za tzw. zwierzęta czyste.   

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE

Serdecznie zapraszamy do współpracy zarówno rolników ekologicznych, jak i zamierzających przystąpić do tego typu gospodarowania, przetwórców ekologicznych, firmy oferujące do sprzedaży produkty do stosowania w rolnictwie ekologicznym oraz osoby chętne do propagowania żywności wysokiej jakości.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wrażliwość kukurydzy na zachwaszczenie – wyniki herbicydowego doświadczenia w PODR w Lubaniu.

Kukurydza jest gatunkiem, który silnie reaguje na zachwaszczenie spadkiem plonu. Rolnicy mają do wyboru wiele substancji aktywnych w herbicydach, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to substancje działające doglebowo i druga grupa to substancje stosowane nalistnie.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Z przymrużeniem oka – ciekawe nazwy miejscowości na Pomorzu

Nie trzeba wybierać się w daleką podróż, by zwiedzić Amerykę, odwiedzić Rzym czy udać się za spadającą gwiazdą do Betlejem. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się mapie. Pomorze obfituje w ciekawe i często zabawne nazwy miejscowości.Co czeka nasze województwo? Wywróżyć to może jedynie Cyganka (gmina Nowy Dwór Gdański). Czy zbiorą się nad nim Czarne (gmina Czarne) chmury? Czy czeka je Jasna (gmina Dzierzgoń) przyszłość? A jak Wy Myślice (gmina Stary Dzierzgoń)?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ekologiczna towarowa produkcja porzeczki czarnej alternatywą dla produkcji konwencjonalnej.

Podjęcie decyzji o produkcji porzeczki czarnej metodami ekologicznymi powinno być poprzedzone głęboką analizą informacji na ten temat (poniżej wykaz obowiązujących aktów prawnych) oraz ocenie możliwości produkcyjno-organizacyjnych gospodarstwa. Ten rodzaj produkcji różni się w znaczący sposób od produkcji konwencjonalnej, wymaga wielu zabiegów agrotechnicznych, maszyn oraz podejścia systemowego (raz podjęte decyzje będą skutkowały długofalowymi efektami bez możliwości ich poprawienia)

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wapnowanie – bezcenny zabieg agrotechniczny.

Odczyn gleby ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, gdyż decyduje on o właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Zabieg wapnowania przyczynia się do utrzymania tzw. gruzełkowatej struktury gleby.  Powstałe w glebie koloidy mineralno-organiczne wysycone wapniem cementują gruzełki i uodparniają je na działanie wody.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Jajka – czy zabraknie ich na Święta?

Po wykryciu fipronilu w jajkach w Belgii, Francji, Niemczech i Holandii, konieczne było wybicie milionów niosek, a ze sklepów wycofano setki milionów skażonych jaj. Tymczasem Polska uzyskała status kraju wolnego od wirusa grypy ptaków, bo od dłuższego czasu nie zanotowano u nas żadnego takiego przypadku. Do naszych producentów i hurtowni ustawiała się kolejka chętnych do zakupu jaj …

Czytaj dalej

0 komentarzy

Owczary – miejsce z cennymi siedliskami na ziemi lubuskiej – dobre praktyki.

W województwie lubuskim, niemalże nad samą Odrą, w małej miejscowości Owczary koło Górzycy znajduje się Stacja Terenowa Klubu Przyrodników. Klub jest  organizacją pozarządową, niezależną, stowarzyszeniem społecznym prowadzącym aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej społeczeństwa. Powstał oficjalnie w roku 1989 i działa na terenie całej Polski , a…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych.

We wrześniu Prezes ARiMR podał do publicznej wiadomości, że wnioski o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. Warto skorzystać z tej formy wsparcia, a poniżej przedstawiamy warunki aplikowania o środki.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czynniki środowiskowe wpływające na plonowanie truskawek.

Opłacalność produkcji truskawek w dużym stopniu zależy od ceny i plonów. Tak, jak nie mamy wielkiego wpływu na ceny, tak do pewnego stopnia możemy wpływać na plonowanie. Wśród wielu czynników mających wpływ na plonowanie, jednym tchem wymienia się potencjał plonotwórczy odmiany, warunki pogodowe i agrotechnikę. Większość plantatorów skupia się głównie…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zwalczanie szkodników w rzepaku ozimym.

Jednym z największych zagrożeń dla rozwoju rzepaku jesienią jest żerowanie larw śmietki kapuścianej. Szkody spowodowane przez tego agrofaga mogą być ogromne, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do likwidacji plantacji….

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zakwaszanie gnojowicy

Na ulatnianie się amoniaku z gnojowicy ma wpływ kilka czynników. Są to: temperatura, zawartość suchej masy, dostęp tlenu, sposób żywienia i wiek zwierząt, kierunek produkcji i co będzie omawiane w tym artykule- pH. Gnojowica bydlęca ma wartość pH ponad 7, a świńska ponad 8 pH. Wysoka wartość odczynu wiąże się…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak prowadzić uprawę ziemniaka jadalnego – film.

Uprawa ziemniaków jest jedną z najbardziej popularnych upraw w Polsce i na Pomorzu. Stosowanie właściwej agrotechniki, dostosowanej do specyfiki odmianowej jest jednym z kluczowych warunków osiągnięcia wysokich plonów o najlepszej jakości. W filmie odpowiadamy na pytania, ważne dla każdego rolnika uprawiającego ziemniaki i przedstawiamy jak prowadzą uprawę gospodarstwa osiągające najlepsze rezultaty.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Gdzie obecnie rolnicy mogą sprzedawać, a konsumenci kupować żywność ekologiczną w woj. pomorskim?

Produkty ekologiczne z pewnością różnią się od tych konwencjonalnych, ponieważ charakteryzują się wysoką jakością,  bardzo dobrymi walorami odżywczymi i zdrowotnymi. Aby konsumenci mieli pewność, że żywność ta posiada takie właściwości, poddawana jest kontroli i certyfikacji i oznaczona certyfikatem.(ryc. 1) Świadomi konsumenci dobrze wiedzą, dlaczego produkty ekologiczne są droższe, ile pracy…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Fyllodioza – choroba zagrażająca roślinom rzepaku.

W  warunkach  polskich  najbardziej  rozpowszechnioną chorobą  fitoplazmatyczną jest fyllodioza rzepaku. Rokrocznie na plantacjach rzepaku obserwuje się rosnącą liczbę charakterystycznie zniekształconych roślin rzepaku ozimego. Liczba porażonych roślin rzepaku na plantacjach mieści się w granicach od 0,1% do 5% i jest ona związana z czynnikami atmosferycznymi. Natomiast procent porażenia roślin rzepaku patogenem…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czy moja łąka może zostać objęta pakietami rolno-środowiskowo-klimatycznymi?-cz.II

Pomorskie łąki posiadają duże walory przyrodnicze. Rolnicy posiadający łąki, nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu jak wartościowe są to siedliska. W tym filmie chcemy przybliżyć temat dopłat do łąk jakie może uzyskać rolnik za ekstensywne użytkowanie takich łąk w ramach pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Fitotoksyczne działanie herbicydów na rośliny uprawne.

Herbicydy to substancje chemiczne oraz kultury organizmów stosowane w celu niszczenia, lub hamowania wzrostu i rozwoju roślin. Stosowanie herbicydów na polach uprawnych pozwala ograniczyć straty plonu wynikające z konkurencyjnego oddziaływania chwastów. Niemniej jednak, powszechne stosowanie środków chwastobójczych stwarza ryzyko obecności pozostałości substancji aktywnych zarówno w glebie jak i płodach rolnych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak zostać prosumentem energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych?

Jednym z rozwiązań na obniżenie kosztów energii elektrycznej jest zostanie prosumentem. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród rolników niemieckich, gdzie odpowiadają oni za znaczną część energii elektrycznej produkowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Oprócz obniżenia rachunków,

Czytaj dalej

2 komentarze

Czy moja łąka może zostać objęta pakietami rolno-środowiskowo-klimatycznymi?-cz.I

W tym filmie chcemy przybliżyć temat dopłat do łąk jakie może uzyskać rolnik za ekstensywne użytkowanie takich łąk w ramach pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych. Jak rozpoznać taką łąkę i jakie rośliny muszą na niej występować, aby móc ją zakwalifikować do dopłat w ramach tych pakietów przedstawia film.

Czytaj dalej

3 komentarze

Uprawa pasowa – „Strip – Till”, film.

W niniejszym filmie przedstawiono charakterystykę technologii uprawy pasowej, ang. Strip-Till. Jest to innowacyjne podejście w produkcji wielu gatunków roślin uprawnych, które na terenie województwa pomorskiego nabiera coraz większego znaczenia. Głównym założeniem tego technologii jest spulchnienie jedynie części gleby (pasa) pod wysiew nasion rośliny uprawnej.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Co sprawia, że geny „wiedzą”, kiedy mają zacząć pracować, a kiedy mają być uśpione?

Czynniki wpływające na procesy generatywne u zbóż ozimych. Rośliny w ciągu swojego życia przechodzą przez kolejne fazy rozwojowe od siewki do dojrzałości pełnej, gdy roślina wytwarza nasiona. Fazy rozwojowe to nic innego jak tworzenie nowych organów np.: liści, korzeni, łodyg, węzłów (nazywamy je organami wegetatywnymi), oraz elementów kwiatostanów takie jak…

Czytaj dalej

2 komentarze

Rozrodczości loch – obszary problemowe.

Na wyniki rozrodczości loch ma wpływ szereg czynników. Najważniejsze z nich to: żywienie, utrzymanie – warunki środowiska, czynniki chorobowe jak również zarządzanie stadem. Na wszystkie te czynniki ma wpływ hodowca, jego wiedza i sprawność działania.

Czytaj dalej

0 komentarzy

W pomorskich sadach – komunikat maj 2017 r.

Najważniejsze aktualne zagrożenia ze strony chorób i szkodników w jabłoniach, śliwach i czereśniach. Komunikat sadowniczy z woj. pomorskiego – maj 2017 r.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak zorganizować przetwórstwo mięsa w gospodarstwie? – film

  Konsumenci coraz częściej szukają oryginalnego smaku, dlatego wędliny wytwarzane tradycyjnymi metodami cieszą się wśród nich coraz większym uznaniem. Prowadzenie wytwórni wędlin w gospodarstwie może być dodatkowym źródłem dochodów w gospodarstwie. W filmie podpowiadamy jak zorganizować produkcję wędlin.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Szkodniki zbóż – problem, którego nie należy bagatelizować…..

Zwalczanie szkodników roślin zbożowych często bagatelizowane przez wielu rolników w ostatnich latach nabiera coraz większego znaczenia. Przyczyną tej sytuacji mogą być rosnące straty plonu powodowane m.in. przez uszkodzenia mechaniczne lub przenoszenie chorób wirusowych co wpływa na spadek opłacalności uprawy. W niniejszym artykule zaprezentowanych zostanie kilka najbardziej rozpowszechnionych gatunków szkodników, które…

Czytaj dalej

2 komentarze

Jak ocenić stopień przemarznięcia kwiatostanów w sadach?

Przymrozki wiosenne powodują zamieranie zalążni w kwiatostanach drzew owocowych. Jak ocenić stopnień przemarznięcia kwiatostanów przedstawia film.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Trendy na rynku produktów ekologicznych – Biofach 2017.

Rynek żywności ekologicznej wciąż nie zwalnia tempa. Produkty z eko certyfikatem zagospodarowały już niemal każdy segment rynku, dlatego producenci skupiają się raczej na nowych rozwiązaniach w zakresie receptur, opakowań i marketingu. Dowodem na to są jedne z największych międzynarodowych targów produktów i żywności ekologicznej BIOFACH w Norymberdze. Zapraszamy do zapoznania się z videorelacją z tego przedsięwzięcia.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Środki ochrony roślin dozwolone w rolnictwie ekologicznym – cz. II

Naturalne substancje w ochronie roślin. Bardzo częstym zabiegiem stosowanym przez rolników ekologicznych to opryski różnymi wyciągami roślinnymi. Pamiętajmy jednak o tym, aby rośliny wykorzystywane do tego pochodziły najlepiej z obrębu naszego gospodarstwa, z miejsc oddalonych od potencjalnie skażonych siedlisk (np. wysypiska śmieci). Również warunki pogodowe mogą modyfikować ich działanie, jak…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Środki ochrony roślin dozwolone w rolnictwie ekologicznym – cz. I

Podstawową metodą ochrony roślin w systemie rolnictwa ekologicznego jest szeroko rozumiana profilaktyka. Głównym założeniem jest dbałość o równowagę w agroekosystemie. Należy prowadzić takie zabiegi agrotechniczne, które przyczynią się do stworzenia odpowiednich warunków dla prawidłowego wzrostu roślin.  Do takich działań należą m.in. uprawa roli, zmianowanie, dobór gatunków  i odmian, a także…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Po pierwsze gleba! – Struktura a żyzność gleby.

„Ziemię trzeba kochać i pieścić bardziej niż kochankę”
prof. Ryszard Manteuffel (1903-1991), wybitny ekonomista rolny

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jare mieszanki zbożowe zmora czy błogosławieństwo polskiej produkcji roślinnej? – cz. II

W województwie pomorskim całkowita powierzchnia zasiewów zbóż obejmowała 463 381 ha. Areał, który przeznaczono pod uprawę mieszanek zbożowych w 2016 roku wyniósł około 63 728 ha i stanowił 13,7% powierzchni całkowitej. Analizując ten parametr należy stwierdzić, iż taka forma wysiewu jarych form zbóż cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników (większą powierzchnie wykazały…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jare mieszanki zbożowe zmora czy błogosławieństwo polskiej produkcji roślinnej? – cz. I

Czas zimowego spoczynku zbóż w przypadku wielu rolników jest czasem intensywnych przemyśleń co na swoich polach zasiać wiosną. Często większość z nich staje przed trudnym wyborem czy dokonać siewu jedno- czy wielogatunkowego.  Informacje zawarte w niniejszym artykule być może będą pomocne w podjęciu decyzji czy i w jaki sposób uprawiać…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Co powinniśmy wiedzieć o ptasiej grypie?

Od jesieni 2016 r. mamy do czynienia z innym szczepem wirusa ptasiej grypy oznaczonym symbolem H5N8. Choroba rozprzestrzeniła się w Europie. W Polsce w listopadzie wykryto wirusa u 5 dzikich kaczek i mewy w województwie zachodniopomorskim. Pierwsze ognisko u zwierząt hodowlanych wykryto 3 grudnia na fermie gęsi w miejscowości Deszczenie pod Gorzowem. Jak postępować w takiej sytuacji?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czym się kierować przy wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę w regionie Kaszub? cz. II

W regionie Kaszub często występują późne przymrozki lub niska temperatura przedłużająca nadmiernie okres wschodów. W rezultacie spada obsada roślin na polu. Jeśli takie zjawiska pojawiają się często, to warto wybrać odmiany o typie kolby „flex”. Potrafią one zrekompensować przerzedzenie obsady na plantacji zwiększeniem wielkości kolby. Wówczas plony są proporcjonalnie wyższe.…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Czym się kierować przy wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę w regionie Kaszub? cz.I

Późną jesienią i w zimie dokonujemy wyboru odmiany kukurydzy, którą posiejemy w następnym sezonie wegetacyjnym. Zwykle ten proces upraszczamy do jednego kryterium: czy odmiana sprawdziła się w poprzednich sezonach w naszym regionie. Efektem jest często wybór starej odmiany.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ocena loszek i knurków – film.

Hodowla to nie tucz. To proces dużo bardziej skomplikowany. Polega na ocenie sztuk, doborze do kojarzeń oraz selekcji tych sztuk, a poprzez to na doskonaleniu tych ras i naszego pogłowia. Tak więc produkcja loszek i knurków jako tych, które będą później matkami i ojcami naszych tuczników jest procesem skomplikowanym. Podlega…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak przygotować gospodarstwo rolne do uzyskania płatności – działanie “Rolnictwo ekologiczne” – PROW 2014-2020? cz.II

JAK ROLNIK POWINIEN SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO GOSPODAROWANIA EKOLOGICZNEGO? Po pierwsze  trzeba poznać zasady prowadzenia gospodarstwa ekologicznego i obowiązujące przepisy krajowe i unijne (wykaz aktów prawnych na stronie: www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/Akty-prawne). Należy dobrze przeanalizować możliwości swojego gospodarstwa i własne predyspozycje.  Rolnik powinien rozważyć, czy jest w stanie prowadzić produkcję roślinną bez użycia nawozów…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak przygotować gospodarstwo rolne do uzyskania płatności – działanie „Rolnictwo ekologiczne” – PROW 2014-2020? cz.I

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA Popyt na żywność ekologiczną w Polsce będzie rósł – zapewniają analitycy rynku. Potencjał rozwoju rynku eko-żywności w Polsce jest ogromny. Z danych najnowszego raportu The World of Organic Agriculture wynika, że wydatki na żywność ekologiczną stanowią w Polsce 0,2 proc. wydatków na żywność ogółem. Dla porównania udział wydatków na zdrową…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Uprawa pasowa (strip-till) czyli innowacyjne podejście do uproszeń w uprawie roli.

Produkcja roślinna na przełomie ostatnich lat ulega dynamicznym zmianom. Polegają one głównie na zmniejszeniu głębokości zabiegów uprawowych oraz agregatowaniu narzędzi  z wykorzystaniem kultywatorów lub bron talerzowych.   Owe zmiany można określić mianem uproszczeń, których głównym celem jest możliwe jak najpłytsze spulchnienie wierzchniej warstwy gleby, pozostawienie znacznej ilości resztek pożniwnych na jej…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Zasady chowu zwierząt w systemie ekologicznym – film.

Zwierzęta stanowią integralną część gospodarstwa ekologicznego. Podstawą równowagi paszowo-nawozowej jest odpowiednia obsada zwierząt. Posiadanie zwierząt zapewnia gospodarstwu  dostęp do nawozów naturalnych, niezbędnych w celu dostarczania materii organicznej glebie. Jednym z podstawowych wymagań produkcji ekologicznej jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków utrzymania. Na przykładzie jednego z  gospodarstw ekologicznych z powiatu kartuskiego, chcemy…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie sprzedawać produkty ekologiczne – film.

Drugim w kolejności najczęstszym miejscem zakupów produktów ekologicznych, są zakupy bezpośrednio od producentów żywności ekologicznej. Klienci znużeni dużymi supermarketami i masowymi produktami poszukują u rolników produktów świeżych, oryginalnych i zdrowych. Konsumenci wybierając żywność ekologiczną szukają też wiedzy o danym produkcie, tym jak jest ten produkt wytwarzany, jak go przygotować, o jego właściwościach zdrowotnych , a także czy jest wytwarzany w sposób przyjazny dla środowiska oraz czy zachowany jest dobrostan zwierząt. Osobista znajomość z rolnikiem traktowana jest jako gwarancja autentyczności produktu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Wykorzystanie Systemu Nawigacji Satelitarnej GPS w agrotechnice.

System nawigacji satelitarnej GPS (z ang. Global Positioning System) z powodzeniem wpisał się we wszystkie dziedziny życia nowoczesnego człowieka. Za sukcesem tej technologii stoi wiele zalet jakie urządzenia tego typu oferują swym użytkownikom. Do głównych z nich należą przede wszystkim oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów przemieszczania się pojazdu dzięki precyzyjnemu prowadzeniu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Gospodarka nawozowa w systemie ekologicznym i jej wpływ na żyzność gleby.

Ekologiczny system gospodarowania opiera się na zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie gospodarstwa, wykorzystującej środki naturalne (biologiczne i mineralne), nieprzetworzone technologicznie. Sprowadza się to do zamkniętego obiegu materii w gospodarstwie, tzw. samowystarczalność nawozowa gospodarstwa. Niema tu miejsca na marnotrawstwo i straty energii. Dlatego tak ważne jest gromadzenie nawozów naturalnych i odpadów powstałych w gospodarstwie, aby zminimalizować zewnętrzne wpływy do gospodarstwa.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak prowadzić plantację ziemniaka na sadzeniaki? – film.

Produkcja ziemniaków na sadzeniaki  jest jedną z najbardziej opłacalnych upraw rolniczych, co oznacza, że koszty ponoszone na wyprodukowanie zdrowych sadzeniaków są rekompensowane ceną, jaką można uzyskać za kwalifikowany materiał. Nie jest to jednak  łatwy kierunek produkcji, ponieważ wymaga od producenta, poza dobrą znajomością technologii uprawy, również znajomości odmian, aktualnych przepisów,…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Prawidłowe oznaczanie produktów ekologicznych – film.

Żywność ekologiczna to żywność wysokiej jakości i jako taka podlega szczególnym wymaganiom. Rolnicy i przetwórcy, którzy ją wytwarzają podlegają szczególnemu nadzorowi – corocznej kontroli przez inspektorów rolnictwa ekologicznego pod kątem przestrzegania tych wymagań.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nawadnianie upraw truskawek. Warunki korzystania z wód do nawadniania upraw – filmy.

Truskawki, choć rosną najzdrowiej i plonują najlepiej podczas słonecznej i suchej pogody, źle znoszą niedobory wody. Ich płytkie systemy korzeniowe nie sięgają rezerw, znajdujących się w głębszych warstwach podłoża. Zaniechanie podlewania poskutkuje zatem obniżeniem jakości plonu w tym i w przyszłym sezonie.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Sprzedaż produktów ekologicznych – charakterystyka klientów – cz. II

Jak często i ile wydają na zakupy klienci? Jednym z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie jest niemiecki rynek produktów ekologicznych.  Analiza zachowań klientów na tym rynku, dostarcza wartościowych informacji. Znaczna część nabywców – 42% wydaje na zakupy tylko 15 euro, natomiast stosunkowo nieliczna grupa 9% generuje aż 392 euro przychodów.…

Czytaj dalej

3 komentarze

Sprzedaż produktów ekologicznych – tylko kromka dla rolnika? cz. I

Popyt na produkty ekologiczne powoli, lecz systematycznie wzrasta. Od lat następuje natomiast ciągły spadek udziału rolników w cenach detalicznych produktów. Cena zboża stanowi tylko 15% ceny chleba. Tylko kromka dla rolnika?!

Czytaj dalej

0 komentarzy

Drobiarstwo: Jak wykonać próby podeszwowe – wideoporada.

Pobieranie prób powierzchniowych jest częścią krajowego program zwalczania niektórych serotypów Salmonelli w stadach brojlerów gatunku kura ( Gallus Gallus).  Celem niniejszego programu jest ograniczenie  na terytorium Polski maksymalnej wartości % stad brojlerów z dodatnim wynikiem w kierunku S.Enteritidis i S.Typhimurium  do 1% lub poniżej tej wartości.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Konsekwencje nowej ustawy Prawo Wodne dla działalności rolniczej i rybackiej – cz.II

OGRANICZENIE ODPŁYWU AZOTU ZE ŹRÓDEŁ ROLNICZYCH W związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazującym na niewypełnienie przez Polskę zobowiązań wynikających z Dyrektywy Azotanowej, w projekcie ustawy zawarto propozycję regulacji mających na celu jej spełnienie. Istotą tej propozycji jest ustanowienie na terenie całego kraju jednego programu działań mających na celu…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Konsekwencje nowej ustawy Prawo Wodne dla działalności rolniczej i rybackiej – cz.I

Od kilku już lat trwają prace nad wprowadzeniem w życie nowej ustawy Prawo Wodne, która dostosowywałaby polskie przepisy do wymogów UE, w tym do Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz Dyrektywy Azotanowej. Długotrwałość procesu legislacyjnego świadczy o tym, że istnieje dużo obszarów, w których trudno jest uzyskać kompromis pomiędzy uwarunkowaniami środowiskowymi a…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ocena progu ekonomicznej szkodliwości zagęszczenia chwastów i porażenia przez choroby – zboża

W bieżącym video-blogu zaprezentowane zostaną metody oceny progu ekonomicznej szkodliwości trzech przykładowych gatunków zbóż na plantacjach zlokalizowanych na glebach lekkich. Będą to pszenżyto ozime, żyto oraz jęczmień jary. Ocena obejmować będzie objawy porażenia roślin przez choroby grzybowe (m.in. mączniak prawdziwy, septorioza liści, rynchosporioza) oraz zagęszczenie chwastów na plantacji w podziale…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Określenie terminu wschodu ziemniaków.

Przestrzeganie podstawowych zaleceń agrotechnicznych ma duże znaczenie i jest podstawą skutecznych programów ochrony ziemniaka przed szkodnikami. Prawidłowa, pełna agrotechnika, terminowe przeprowadzenie podorywek, orki i zabiegów pielęgnacyjnych znacznie ułatwia i zmniejsza koszty zwalczania szkodników glebowych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie uprawiać rolę w rolnictwie ekologicznym, by ograniczyć chwasty i choroby – film.

nacznym problemem dla rozwoju gospodarstw ekologicznych są duże nakłady pracy związane z usuwaniem chwastów, wynikającym z zakazu stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego jednym z najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę decydując się na ten typ gospodarowania jest dobór odpowiedniego gatunku i odmiany oraz zabiegów agrotechnicznych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Konstrukcja przeciwgradowa w sadzie.

Grad jest w stanie zniszczyć cały plon owoców w zaledwie kilka minut. Jego następstwa mogą być druzgocące dla gospodarstwa sadowniczego, ale niestety tego zjawiska nie da się przewidzieć. Można jednak ochronić się przed gradobiciem montując systemy siatek w całym sadzie lub przynajmniej w kwaterach z odmianami, których jabłka możemy najdrożej sprzedać.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak przygotować krowy do upałów? – cz II

Krowy żywione zielonką pastwiskową pobierają znaczenie mniej wody. W 60kg zielonki pastwiskowej krowa pobiera ok. 50 litrów wody. A jeśli żywimy krowy TMR-em o zawartości suchej masy ok. 50% , pobieranie TMR-u daje nam ok. 25l wody, czyli o połowę mniej.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak przygotować krowy do upałów? – cz I

Upały są szczególnie dotkliwe dla bydła o wysokiej wydajności mlecznej. Negatywne skutki bezchmurnego nieba oraz palącego słońca są zauważalne w oborze gdy temperatura w jej wnętrzu wynosi pow. 25 stopni C. Taka sytuacja skutkuje zmniejszeniem pobierania paszy przez zwierzęta, co prowadzi do spadku produkcji. Jak dbać o zwierzęta podczas takiej pogody?

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Ręczne przerzedzanie kwiatów sposobem na obfite i regularne plony drzew owocowych – poradnik wykonania.

W sadach przydomowych, na działkach często można spotkać drzewa jabłoni, które w jednym roku nie owocują wcale, a w następnym są obsypane owocami ale drobnymi. Takie zjawisko nazywane jest przemiennością owocowania. Dla przywrócenia regularności owocowania oraz dobrych plonów sadownicy stosują przerzedzanie, uważane za jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Metody regulacji zachwaszczenia w gospodarstwach ekologicznych – warzywa cz.III

Z uwagi na duże zapotrzebowanie rynku ziemniaki i warzywa, to jedne z ważniejszych roślin uprawnych w gospodarstwach ekologicznych. W uprawie warzyw, regulacja zachwaszczenia jest znacznie trudniejsza i wyższe są koszty pielęgnacji, gdyż często występuje potrzeba ręcznego usunięcia chwastów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Metody regulacji zachwaszczenia w gospodarstwach ekologicznych – zboża cz.II

Zabiegi pielęgnacyjne w zbożach wykonuje się różnego rodzaju bronami. Pszenica wymaga bronowania dwukrotnego. Pierwsze wykonuje się przed krzewieniem roślin, drugie po zwarciu rzędów. W pielęgnacji żyta bronę sprężynową należy stosować ostrożnie, ponieważ węzeł krzewienia znajduje się bardzo płytko. Jeśli chwastów jest niewiele, lepiej zrezygnować z bronowania. Owies, przed wschodami odchwaszcza…

Czytaj dalej

3 komentarze

Metody regulacji zachwaszczenia w gospodarstwach ekologicznych – cz. I

Jak poradzić sobie z chwastami bez stosowania herbicydów? To jedno z podstawowych pytań nurtujących każdego rolnika rozważającego możliwość przestawiania gospodarstwa na ekologiczne metody produkcji. Zastanówmy się najpierw, czym są chwasty. Z rolniczego punktu widzenia to rośliny pojawiające się w uprawach polowych oraz trwałych użytkach zielonych wbrew woli rolnika. Są niechętnie…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Zakładanie sadu jabłoniowego – sadzenie drzewek cz I

Sadzenie drzew owocowych nie jest kłopotliwe, ale absorbujące, zwłaszcza jeżeli sadzimy rośliny sadownicze po raz pierwszy. Błędy popełnione na tym etapie mogą nas drogo kosztować, nawet utratę rośliny. Podstawowa wiedza z zakresu sadzenia drzew owocowych jest niezbędna. Warto poznać podstawowe zasady o których należy pamiętać przy sadzeniu drzew owocowych, aby…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Kukurydza w województwie pomorskim.

W ciągu ostatnich 10 lat powierzchnia uprawy kukurydzy w woj. pomorskim zwiększyła się 3 krotnie, osiągając w 2014 r. powierzchnię ponad 28 tys. ha. Większą powierzchnię zajmuje kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę i wynosiła 17,7 tys. ha w 2014 r. Pozostałe 10,9 tys. ha stanowi kukurydza na ziarno.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo ekologiczne. Prezentacje.

Ekologiczna wołowina pomorska z Pawłowa.

Państwo Iwona i Maciej Mostowy z Pawłowa, w gm. Trąbki Wielkie, w powiecie gdańskim, prowadzą ponad 60 ha gospodarstwo ekologiczne o głównym profilu – hodowla bydła mięsnego rasy Limousine.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Szczepienie drzewek metodą szczepienia ” w ręku” – film instruktażowy

Szczepienie drzewek metodą szczepienia ” w ręku” – film instruktażowy

Czytaj dalej

0 komentarzy

Ocena ras królików – praktyczny pokaz – film.

Na świecie znanych jest obecnie około 100 ras królików różniących się budową, wielkością, barwą i strukturą okrywy włosowej. Najczęściej króliki dzieli się według trzech kryteriów: kierunku użytkowania, struktury okrywy włosowej oraz masy ciała. Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym główny specjalista Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Maria Gwizdała omówi ocenę ras królików oraz będziecie mieli Państwo możliwość zobaczenia jak przebiegała ocena ras królików podczas Wojewódzkiej Wystawy Królików, która miała miejsce we wrześniu 2015 roku w Lubaniu.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Analiza raportu jakości mleka – raport RW-2 Wynik Próbnych Udojów.

Hodowca wyrażający chęć prowadzenia w swoim stadzie oceny wartości użytkowej zgłasza ten fakt do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) w dowolnej formie: poprzez zootechnika oceny, inspektora nadzoru, selekcjonera lub bezpośrednio do odpowiedniego dla danego województwa biura PFHBiPM. Raport zawiera podstawowe informacje o każdej krowie w ocenianym stadzie,…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Długowieczna krowa? Tak to możliwe. Wywiad z prof. Z. Kowalskim

Profesor Zygmunt Kowalski porównuje nowoczesną krowę do nowoczesnego samochodu, w którym wszystko regulowane jest przez zdalny, zintegrowany system. Czy w przypadku krów o wysokiej wydajności mlecznej, możliwe jest takie jej prowadzenie aby była długowieczna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w wywiadzie przeprowadzonym z prof. Kowalskim podczas III Forum Mleczarskiego w…

Czytaj dalej

2 komentarze

Rolnictwo ekologiczne. Prezentacje.

Ekologiczna hodowla owcy pomorskiej w Masłowiczkach. Państwo Gabriela i Adam Kłopotek z Masłowiczek, w gminie Tuchomie, w powiecie bytowskim, prowadzą ponad 30 ha gospodarstwo ekologiczne, skupione głównie na hodowli rasy zachowawczej owcy pomorskiej.  Stado liczy 117 owiec, 4 tryki, a jagniąt sprzedawanych rocznie jest około 180 sztuk.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

A może chów królików?

Chów królików jest ważnym i przyszłościowym, z gospodarczego punktu widzenia, kierunkiem produkcji zwierzęcej. Mięso królicze, dzięki niezaprzeczalnym walorom dietetycznym i smakowym, zyskało ostatnio dużą popularność. Jest delikatne, łatwo strawne, bardzo wskazane dla dzieci i ludzi starszych oraz mających problemy z cholesterolem.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Kukurydza – jak wybrać najlepszą odmianę w pomorskim? cz.2

Kukurydza jest dziś szeroko uprawiana nie tylko na kiszonkę, ale także na ziarno. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej odmiany kukurydzy pod kątem specyficznych uwarunkowań lokalnych. Pomocą rolnikom służą w tym wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO), które odpowiadają na to pytanie. Poniżej informacja o wynikach doświadczeń realizowanych w Lubaniu.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Kukurydza – jak wybrać najlepszą odmianę w pomorskim? cz.1

Aby pomóc rolnikom w wyborze najlepszej odmiany w warunkach klimatycznych województwa pomorskiego w Lubaniu przeprowadza się ich badania. W doświadczeniu badano plon zielonej masy z hektara, procentowy udział kolb w suchej masie całych roślin, procent suchej masy w dniu zbioru z całych roślin oraz plon suchej masy w t/ha. Znajomość…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Rolnictwo ekologiczne. Prezentacje.

Gospodarstwo ekologiczne prowadzone przez Alicję i Marka Szutenbergów znajduje się w Klukowej Hucie, w  gminie Stężyca, w powiecie kartuskim. Państwo Szutenberg  uprawiają ha głównie warzywa, w tym: cebulę, ogórki, dynie, sałatę, kalafior, kapustę, jarmuż, koper włoski, rzodkiewkę, ziemniaki, marchew i wiele innych gatunków. Ich gospodarstwo zajmuje powierzchnię 8,45 ha.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Jak ocenić dobrostan kurcząt metodą FPD?

W celu realizacji i sprawdzania spełniania zasad dobrostanu kurcząt brojlerów wprowadzono nową metodę poubojową, polegającą na ocenie ilościowej występowania zapalenia skóry łapek FPD ( Foot Pad Dermatitis in Poultry ). Jest to kontrola łapek kurcząt które są ubijane z jednego stada i jednego kurnika. — Download Jak ocenić dobrostan kurcząt…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie oszczędzać przy nawożeniu nie zaniżając plonu – obliczenie dawek nawozów – cz. 4

Obliczając zapotrzebowanie na mineralne nawozy fosforowe i potasowe uwzględnia się zasobność gleby. Wyliczone potrzeby pokarmowe (plon x pobranie z tabeli 1) mnoży się przez współczynnik korekcyjny, którego wartość jest równa: 0,5 na glebach o bardzo wysokiej zawartości składników, 0,75 – na glebach o wysokiej zawartości, 1 – na glebach średnio…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie oszczędzać przy nawożeniu nie zaniżając plonu? cz. 3

Podstawą do określenia dawek mineralnych nawozów azotowych, potasowych i fosforowych jest wysokość plonu, którą można osiągnąć w danych warunkach glebowo-klimatycznych. Przewidywany plon należy pomnożyć przez pobranie określone w tabeli 2, a następnie skorygować o ilości N, P, K którą rośliny pobiorą z gleby, resztek pożniwnych oraz zastosowanych nawozów naturalnych. –…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie oszczędzać przy nawożeniu nie zaniżając plonu? cz. 2

Wapnowanie gleb jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym decydującym o efektywności nawożenia wszystkim składnikami pokarmowymi. Zakwaszenie gleb hamuje rozwój roślin i niezależnie od wielkości zastosowanej dawki nawożenia mineralnego uzyskanie zadowalających plonów nie jest możliwe. Składniki pokarmowe pozostają niewykorzystane i ulegają rozproszeniu w środowisku.  — Download Jak skutecznie oszczędzać przy nawożeniu nie zaniżając…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak skutecznie oszczędzać przy nawożeniu nie zaniżając plonu? cz. 1

Zaledwie kilka procent rolników wykonuje analizy glebowe. Tymczasem podstawowa zasada nawożenia roślin mówi, iż niedobór któregokolwiek makro- lub nawet mikroelementu zmniejsza efektywność wykorzystania pozostałych składników pokarmowych, czyli możliwość uzyskania prawidłowego rozwoju i plonowania roślin (schemat 1).

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rodzime rasy świń – Rasy złotnicka biała i pstra. Hodowla zachowawcza.

Początki prac nad rasami złotnicka biała i pstra, pod kierunkiem prof. Stefana Aleksandrowicza, to lata 1946-1949, gdy Akademia Rolnicza w Poznaniu skupiła od rolników z Warmii przybyłych po wojnie z Wileńszczyzny i Nowogródka prymitywne mieszańce świń ras długouchych i krótkouchych. Prace hodowlane prowadzono w zakładzie doświadczalnym w Złotnikach poprzez prowadzenie…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rodzime rasy świń – Rasa puławska. Hodowla zachowawcza.

W krajowym programie ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich są zarejestrowane trzy rasy świń. Są to rasa puławska, rasa złotnicka biała i złotnicka pstra. Chciałabym dziś poświecić im trochę uwagi i je Państwu czytelnikom przybliżyć.  Rasy te objęte są dopłatami w ramach programów rolnośrodowiskowych ( PROW 2007-2013) i rolnośrodowiskowo- klimatycznych (…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rolnictwo ekologiczne. Prezentacje.

Gospodarstwo ekologiczne prowadzone przez małżeństwo Krystynę i Waldemara Szyszka znajduje się w Strzeszewie w gminie Wicko w powiecie lęborskim. Państwo Szyszka są doskonałym przykładem, że na niewielkiej powierzchni użytków rolnych, bo około 2,90 ha, można bardzo dobrze funkcjonować i osiągnąć wysoką wydajność plonów. Produkują m.in. borówkę amerykańską, malinę, leszczynę oraz rośliny…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Rasy rodzime zwierząt gospodarskich.

Bioróżnorodność ras zwierząt gospodarskich zmniejsza się w zastraszającym tempie. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) połowa ras występujących w Europie na początku XX w. wymarła a obecnie następne 30% zagrożonych jest wyginięciem.  Rasy rodzime wypierane są przez nowoczesne, wyselekcjonowane odmiany, które mają lepsze wartości użytkowe,…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Błędy w kiszeniu kukurydzy, które znacznie obniżają wartość odżywczą kiszonek – cz 2.

Od rozdrobnienia zielonki zależy czy łatwo uda się ubić zielonkę, a w konsekwencji od tego zależy tempo kiszenia i smakowitość paszy. Jeżeli w zielonce wszystkie ziarna są uszkodzone, a rozdrobnione fragmenty roślin mają wielkość 0,5 do 2 cm, to przy założeniu, że zielonka została zebrana we właściwym terminie są szanse, że…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Błędy w kiszeniu kukurydzy, które znacznie obniżają wartość odżywczą kiszonek – cz 1.

Kiszonka z kukurydzy stała się niezbędną paszą w żywieniu bydła. O jej popularności zdecydowała efektywność, wynikająca z dużej zawartości łatwostrawnych składników odżywczych i relatywnie niskie koszty wytwarzania. Dobra kiszonka jest smakowita, ma przyjemny zapach, oliwkowy kolor, zachowuje strukturę i kwasowości ok 4,2 pH,  jest stabilna tlenowo (niepodatna na wtórną fermentację) oraz…

Czytaj dalej

0 komentarzy

W jaki sposób odbywa się ocena wartości użytkowej ziemniaka.

— Download W jaki sposób odbywa się ocena wartości użytkowej ziemniaka. as PDF –W poprzednim wpisie przedstawiliśmy w jaki sposób realizowane jest porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe ziemniaków. W bieżący wpisie pokażemy w jaki sposób specjaliści Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku dokonują oceny wartości użytkowej ziemniaków – czyli określają wysokość i jakość…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Torf w żywieniu prosiąt – jak stosować?

Po ostatnim artykule odnośnie stosowania torfu w odchowie prosiąt, nasuwa się pytanie. Jaki torf stosować w żywieniu prosiąt? Pamiętając o tym, iż prosięta przez pierwsze 3 dni po odsadzeniu pobierają mniej paszy.  Powoduje to spadek produkcji kwasów żołądkowych i enzymów.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Innowacje w żywieniu trzody – a może torf?

Opłacalność produkcji trzody chlewnej rozpoczynają się od odchowu prosiąt. Ekonomika produkcji prosiąt, poza ceną sprzedaży, zależy od liczby odhodowanych prosiąt, kosztów ich żywienia, masy ciała w momencie sprzedaży oraz zapotrzebowanie pracy na jedną lochę i odhodowane prosię. Zatem co zrobić, gdy najważniejszym celem żywienia prosiąt jest uzyskanie zdrowych i odchowanych…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Jak prawidłowo przewozić zwierzęta hodowlane.

Znajomość przepisów i zasad postępowania przy organizacji przewozu żywych zwierząt jest powinnością wszystkich osób bezpośrednio uczestniczących w procesie transportu – kierowców, konwojentów i pracowników punktów gromadzenia zwierząt.

Czytaj dalej

0 komentarzy
aut. A. Jereczek

Jakie odmiany zbóż są najlepsze do uprawy w województwie pomorskim?

— Download Jakie odmiany zbóż są najlepsze do uprawy w województwie pomorskim? as PDF –Zboża stanowią blisko 75% ogólnego areału upraw w województwie pomorskim. Na rynku istnieją setki odmian pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i owsa zarówno jarych jaki i ozimych. Jak przy tak dużej ilości odmian, znaleźć tą, która zapewni nam…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jakie odmiany ziemniaków są najlepsze do uprawy w województwie pomorskim?

Ziemniaki są uprawiane w praktycznie każdym gospodarstwie rolnym. Każdy z nas ma też inne preferencje co do wymagań im stawianych. Skąd wiadomo, że dana odmiana jest w stanie spełnić nasze oczekiwania co do jakości i plonowania? Odpowiedź daje nam ….

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Rolnictwo ekologiczne – dlaczego świadomi konsumenci wybierają te produkty.

Rolnictwo ekologiczne jest metodą produkcji rolniczej, która ma na celu zapewnienie konsumentom  świeżego, smacznego i zdrowego jedzenia w oparciu o naturalne cykle przyrody oraz w jej poszanowaniu. Aby to osiągnąć, rolnictwo ekologiczne opiera się na szeregu celów, zasad i praktyk mających na celu zminimalizowanie wpływu człowieka na środowisko.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Dlaczego konsument może ufać certyfikatowi rolnictwa ekologicznego?

W czasach, gdy zaufanie konsumentów jest często nadużywane, szuka on dowodów na to, że gdy kupuje dany produkt, chce mieć pewność, że płaci za obiecaną jakość.  Takim wyznacznikiem najwyższej jakości jest certyfikat rolnictwa ekologicznego UE. Dlaczego można ufać temu certyfikatowi, którego potwierdzeniem jest logo rolnictwa ekologicznego przedstawia infografika. 

Czytaj dalej

2 komentarze

Przycinanie drzewek owocowych po posadzeniu (jabłoń) – ważne zalecenia cz.2

Odpowiednie przycięcie drzewka po posadzeniu pobudza jego rozwój. Ważne jest aby zrobić te cięcia we właściwy sposób. W filmie podpowiadamy jak prawidłowo przyciąć drzewko owocowe jabłoni. W tym odcinku będzie to jabłoń, która posiada mało odgałęzień.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Przycinanie drzewek owocowych po posadzeniu (jabłoń) – ważne zalecenia cz.1

Samo posadzenie drzewka to za mało, aby prawidłowo się ono rozwijało. Ważnym elementem po jego posadzeniu jest odpowiednie jego uformowanie poprzez przycięcie. W filmie podpowiadamy jak prawidłowo przyciąć drzewko owocowe jabłoni. W tym odcinku będzie to jabłoń, która posiada wiele gałęzi bocznych.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Jak prawidłowo posadzić drzewko owocowe – jabłoń.

Wybór miejsca i sposób posadzenia drzewka owocowego wpływa na to jaka będzie jego wydajność. Jak poprawnie wybrać miejsce w ogrodzie oraz na co zwrócić uwagę w trakcie sadzenia, by cieszyć się obfitym plonowaniem i pysznymi owocami w przyszłości?

Czytaj dalej

0 komentarzy

Fazy rozwojowe kłosa zbóż ozimych – pierwsza faza nadziemna.

Zaczyna się bardzo intensywny rozwój systemu korzeniowego, a wraz z nim do części nadziemnej dopływa coraz więcej cytokinin pobudzających merystemy w węzłach i kłosach do intensywnych podziałów komórkowych. Wraz z wzrastającą liczbą młodych komórek wzrasta produkcja auksyn. W poprzednich artykułach przedstawione zostały: faza inicjacji kłosa i faza różnicowania się kłosa.

Czytaj dalej

0 komentarzy

Fazy rozwojowe kłosa zbóż ozimych – różnicowanie się kłosa.

Kolejny etap rozwoju kłosa żyta. To co może dziwić to duża koncentracja chlorofilu w węzłach, a trzeba pamiętać, że kłos znajduje się w dalszym ciągu pod ziemią i światło słoneczne nie może indukować syntezy zielonego barwnika. W kolejnych artykułach przedstawione zostały: faza inicjacji kłosa i pierwsza faza nadziemna.

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Fazy rozwojowe kłosa zbóż ozimych – inicjacja kłosa.

Z jednego ziarniaka można otrzymać sto kilkadziesiąt nowych ziaren. Dla postronnego obserwatora ziarno znika pod ziemią podczas siewu i po 7,5 miesiącach pojawia się kłos, będący miejscem tworzenia nowych ziarniaków. Wcześniejsze etapy inicjowania i formowania się kłosa pozostają w ukryciu, najpierw pod ziemią, a pod koniec fazy krzewienia w pochwach…

Czytaj dalej

Jeden komentarz

Problem sadowników – parch jabłoni. Najnowsze badania.

W odpowiedzi na doniesienia o spadającej skuteczności pestycydów w wielu rejonach świata Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi monitoring form odpornych patogenów. Poniżej kilka przykładów wyników eksperymentów wykonanych na izolatach grzyba powodującego najgroźniejszą chorobę jabłoni: parcha. W największych rejonach sadowniczych ponad 55% badanych sadów wykazuje odporność na fungicydy dodynowe, ok. 30% na…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nawożenie zbóż ozimych – o co zadbać wcześniej, aby uzyskać najlepsze plony.

Nawożenie dostosowane do fazy rozwoju rośliny, uwzględniające jej aktualne potrzeby, a zarazem powiązane ze znajomością parametrów fizykochemicznych gleby jest najlepszym rozwiązaniem dla uprawy, gdyż gwarantuje wysoką dochodowość. Nawożenie gleby o nieuregulowanym odczynie pH jest działaniem bezcelowym, gdyż z jednej strony rośliny nie są w stanie przyswoić pierwiastków, z drugiej zaś…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Nawożenie zbóż ozimych – kiedy nawozić, aby uzyskać najlepsze plony.

Dzięki stosunkowo łagodnej zimie i wczesnej wiośnie stan ozimin określić można jako bardzo dobry. Znajdują się one obecnie w fazie krzewienia. Jeżeli chcemy uzyskać wysokie polny, to jest to najlepszy moment, aby dokonać pierwszego ich nawożenia w bieżącym roku.  Jaki rodzaj nawozu wybrać i na co zwrócić uwagę, aby zabieg…

Czytaj dalej

0 komentarzy

Owies ozimy – nowy element płodozmianu na Pomorzu

Wyniki plonowania ziemniaków jadalnych w doświadczeniach PDO w 2024 roku

O czym musi pamiętać rolnik ekologiczny?

Kiedyś karczma, dziś kurort

Choroba niebieskiego języka

Przygotowanie opryskiwacza do zimy

Zasady przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu cz.2.

Zasady przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu cz.1.

Latarnia i cisy

Rolnictwo ekologiczne na Pomorzu

Dobór odmian ziemniaków do uprawy na wczesny zbiór

Jak założyć Koło Gospodyń Wiejskich?

Dbajmy o bazę pożytkową dla pszczół

Ekoschematy powierzchniowe – warunki otrzymania płatności

Proso rózgowate roślina o wielu kierunkach użytkowania

Przesuwanie granic i walka z bolszewikami

Choroby cieląt

Agroturystyka i prawo. Pytania i odpowiedzi

Jak założyć i prowadzić gospodarstwo ekologiczne?

Hel nie tylko latem

Zasady ubiegania się o płatności ekologiczne w roku 2024

WPR =Wspólna Polityka Rolna. Jak to się zaczęło?

Pracujemy przy pszczołach

Rolnictwo 4.0 – szanse i wyzwania.

Choroby zawodowe rolników

Bo moc kobiety wypływa z jej serca!

Skarby Łupawy

Kierunki rozwoju rolnictwa ekologicznego

Wsparcie na ochronę wód przed azotanami – start naboru

Gdzie i jakie pszczoły kupić do naszej pasieki?

Pomorska elektrownia jądrowa

Zachowawcze rasy koni w Polsce

KPO – Małe przetwórstwo nabór 03.01.2024-05.02.2024

Rolnictwo Regeneratywne: Zdrowa Gleba = Stabilne Plony

Wiedza to podstawa funkcjonowania każdego gospodarstwa ekologicznego

Uprawa grochu na zielono

Czarownice i świątynie budowane w 1 dzień

Mandat za pracę?

Selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego

Promocja żywności ekologicznej

Wieża gotycka, czarownic i ta, która przynosi wojnę

Mikroskładniki w uprawie kukurydzy

Uprawa słonecznika w warunkach województwa pomorskiego

Europejski Rok Umiejętności – 2023

Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą składać wnioski o pomoc

EkoFestiwal – rolnicy z pasją i zaangażowaniem

Lista Odmian Zalecanych roślin bobowatych do uprawy w województwie pomorskim na 2023 rok.

Czego potrzebujemy by prowadzić pasiekę?

ZMIANY W PŁATNOŚCIACH EKOLOGICZNYCH W ROKU 2023

Aktywna działalność Koła Gospodyń Wiejskich Czarlin

Tajemnice „Doliny śmierci”

Ruszył nabór wniosków o płatności bezpośrednie w roku 2023

Rynek żywności ekologicznej i produktów bio

EKOSCHEMATY – dodatkowe płatności za 1-roczne zobowiązania

Turystyka zdrowotna jako innowacja w gospodarstwie agroturystycznym

Nabór „Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze zielona energia w gospodarstwie”

Fałszowanie żywności

Nowa, wzmocniona warunkowość – wpływ na płatności od roku 2023

Jak założyć KGW?

Organizmy kwarantannowe ziemniaka

Płatki owsiane – nie tylko do jedzenia …

Wegetarianizm- jako rosnący trend na zdrowy styl życia…

Magiczne miasto niedźwiadków i czarownic

Urządzamy pasieczysko

Nowe wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych

Ekoliść – logo produkcji ekologicznej

Pomorskie z dreszczykiem

Siara- warunek dobrego startu cieląt

Wsparcie na działalność statutową KGW – nabór wniosków

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą i dewastacją

Tajemnicze miasto skryte za murami

Zabezpiecz swoje ziarno w okresie magazynowania

O czym należy pamiętać zakładając pasiekę?

Zbudujmy domek dla pszczół

Pomoc dla producentów trzody chlewnej – nabór trwa do 15 lipca.

Przez szymbarskie wzgórza

Związki antyżywieniowe w paszach dla świń

Posadź drzewa na słabych gruntach rolnych lub miedzy – sprawdź warunki uzyskania wsparcia

Zatrzymywanie wody w glebie sposobem na zmiany klimatyczne.

Kaczka – soczysta i zdrowa. Dlaczego warto ją jeść?

Samopsza i płaskurka – jedne z najstarszych gatunków pszenic polecane przez ekologów

Do 100 tys. euro rocznie na tworzenie grup i organizacji producentów – trwa nabór

Czy hodowla rodzimych ras świń ma sens?

Chwościk buraka ciągle groźny

Formalno-prawne aspekty funkcjonowania kół gospodyń wiejskich

Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie

Mieczysław Babalski o starych gatunkach zbóż oraz ich przetwórstwie

Pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta – można składać wnioski o pomoc

Kajko i Kokosz mieszkali pod Przywidzem

Zmiana w ustawie o Rolniczym Handlu Detalicznym

Ochrona rzepaku przeciwko sprawcom chorób – ważny czynnik agrotechniczny

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.2)

Aktualizacja – zmiany prawne w rolnictwie ekologicznym od 2022 roku

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w okresie przejściowym w latach 2021 – 2022 (cz.1)

Małe przetwórstwo i RHD – można składać wnioski

100 tys. zł na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami – już można składać wnioski

Technologia uprawy kminku zwyczajnego

Zioła w żywieniu przeżuwaczy

Informacja dla hodowców świń w sprawie Planu Bezpieczeństwa Biologicznego

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój – trwa nabór wniosków

Procedury budowy obiektów wodnych – budowa zbiornika retencyjnego (stawu) cz.2.

Ukoić Gniew

Procedury budowy obiektów wodnych – studnia głębinowa

XV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych – RELACJA

Znaczenie amatorskiej hodowli kur w ochronie starych ras

Nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”

Uprawa mieszanek zbożowych Wyniki doświadczenia w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Problemy w uprawie łubinu

Zasady bioasekuracji w hodowli drobiu grzebiącego – zabezpiecz się przed grypą ptaków

Wzrost cen artykułów żywnościowych 2021 r.

Prawie cały świat na wczesnośredniowiecznym Pomorzu

Zalecenia dotyczące wykonywanych zabiegów ogólnoprofilaktycznych w grupie prosiąt ssących

Rynek zbóż 2021

Rusza modernizacja: aż pięć naborów wniosków w jednym terminie

Magia Kartuz

Drożdże w żywieniu krów mlecznych

Żuławy Wiślane – niezwykła kraina w delcie Wisły cz.2.

Żuławy Wiślane – niezwykła kraina w delcie Wisły cz.1.

Czynniki wpływające na jakość mięsa wołowego

Stawiamy na ekologię !

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wystartowały nabory

Ważne zmiany w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym

WAŻNE ZMIANY W DZIAŁANIU „ROLNICTWO EKOLOGICZNE”

Rola i znaczenie wody w produkcji trzody chlewnej

Raj nie tylko dla ptaków

Plonowanie ziemniaków jadalnych w doświadczeniach prowadzonych w PODR w Lubaniu w 2020 roku

Dopłaty do materiału siewnego za rok 2020

Choroba wrzodowa u koni

Pomorska Wieś Innowacyjna

Dofinansowanie inwestycji chroniących przed ASF lub powodzią

Dworskie Pomorskie

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa pasiecznego

Przyzagrodowy chów gęsi jako alternatywny dochód dla gospodarstw rolnych

Wiesz co jesz? Czyli kupuj świadomie

„Co w polu piszczy?” – 6: Odmiana i materiał siewny podstawą sukcesu. Instytucje wspierające…

Pierwsi ludzie na Pomorzu

Bioasekuracja w produkcji trzody chlewnej – zabezpiecz się przed ASF

Owoce i warzywa w czasie pandemii.

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 5: Nawożenie – istotny czynnik zwiększający tolerancję suszową zbóż

Ślimaki – problem wielu plantacji Pomorza

Zboża, rośliny oleiste w warunkach pandemii koronawirusa.

Tajemne loże

Dlaczego warto pokochać jagodę kamczacką?

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 4: RSM w pigułce

Roztwór Saletrzano-Mocznikowy – Jak bezpiecznie i efektywnie stosować w swych uprawach?

Burak- Cukier-Perspektywy

„Co w polu piszczy?” – Odcinek 3: Pszenica jara przewódkowa

Muzealne zaskoczenie

Tzw. „Kredyt restrukturyzacyjny” – dopłata do oprocentowania kredytu

Prawidłowy odchów cieląt ras mlecznych

Rynek mleka 2020

Platforma żywnościowa – giełdowy Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS).

Spacer kanałami i wizyta w bardzo małym zamku…

Ubezpieczenia w rolnictwie 2020 r.

EKO TATUAŻE – innowacyjna metoda znakowania warzyw

DOBROSTAN KRÓW (nowe działanie PROW 2014-2020 „DOBROSTAN ZWIERZĄT”)

Rynek ziemniaka w Polsce i UE sezon 2019/2020

Bursztynowa kraina

Przepędy – infrastruktura towarzysząca dla bydła mięsnego .

Rolnice – nowy problem wielu plantacji kukurydzy w województwie pomorskim

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Rynek owoców i warzyw sezonie 2019/20 -cz.2.

eWniosekPlus – film instruktażowy

Rynek owoców i warzyw sezonie 2019/20 -cz.1.

RAO – Nawracająca obturacja dróg oddechowych

„Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”- cz.2.

Husarya SCS-100 – Maszyna do zbierania kamieni

Pomorskie dla zakochanych

Grypa ptaków nadal groźna

Rynek rzepaku

„Współpraca się opłaca” – trwa nabór wniosków o wsparcie finansowe.

Opryskiwacz dalekosiężny – wsparcie w walce z omacnicą prosowianką

Zwalczanie chorób grzybowych – ważny element wiosennej ochrony zasiewów zbóż

Aktywizacja mieszkańców Nowego Klincza z kartoflem w tle

„Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego”- cz.1.

Most ze znaczka

Najważniejsze mikroelementy wpływające na wzrost i rozwój zbóż

Ziołowy Zakątek w synergii z Darami Natury – zielarstwo, edukacja i nie tylko…

Czy kurnik lub chlewnia muszą zanieczyszczać powietrze i być uciążliwe dla sąsiadów ?

Targ po francusku

Morskie światła

Żniwa 2019. Zbiory zbóż wyższe niż w 2018 roku

Embriotransfer w hodowli bydła mlecznego

Zagrożenie ASF -coraz bardziej realny scenariusz także dla pomorskiego

Permakultura – korzystanie z siły natury

Metody poprawy jakości cieczy roboczej w ochronie roślin

Przez Żuławy na szynach

PRODUKT POLSKI

Innowacje w konopiach – czyli jak to się robi w Kombinacie Konopnym

Plan nawożenia azotem nowym obowiązkiem lub wyborem rolnika

Pomorskie kalwarie

„Alpaka Team” – miejsce, gdzie tradycja spotyka nowoczesność

Nowe możliwości dla kół gospodyń wiejskich

Miód nie tylko na przeziębienie

Pomorskie jaskinie

Zmiany w warunkach przechowywania nawozów naturalnych

Pożyteczne Mikroorganizmy – część 1 „Z wizytą w Pomorskim Centrum Mikroorganizmów BRUNKA NATURAL”

Zbudujmy domek dla pszczół

Pomorskie na miotle

 

 

Brak możliwości komentowania.