KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH CZARLIN
„My nie tylko gospodynie”
Koło zostało utworzone w styczniu 2008 roku. Funkcję przewodniczącej koła pełni pani Łucja Topolska. Do koła należy 15 osób, w tym 13 pań oraz 2 członków wspierających- panów. Grupa spotyka się co dwa tygodnie. Działaczki zorganizowały między innymi wystawę „Czarlin w starej fotografii”, zdobyły szczegółowe informacje o dawnym herbie Czarlina, na którym jest sówka. Do organizacji należy również Pani Krystyna Kossecka- przewodnicząca Gminnej Rady KGW Gminy Tczew.
Gospodynie na szeroką skalę kultywują tradycje i zwyczaje kociewskie, zajmują się rękodziełem i promowaniem żywności regionalnej, posiadają własne stroje kociewskie i prowadzą kronikę działalności organizacji.
Panie od lat są inicjatorkami integracji pokoleń oraz promowania swojej „Małej Ojczyzny”, dlatego bezkonkurencyjnie organizują przedsięwzięcia dla dzieci, wycieczki, zimowiska i wyjazdy dla lokalnych mieszkańców. A na początku swojej działalności wystawiały nawet Jasełka.
Celem koła jest przede wszystkim rozwój społeczności lokalnych, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości społecznej, obywatelskiej i kulturowej. Członkinie prowadzą działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich i wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet.
Kontynuując tradycje i obyczaje polskie, Panie biorą udział w rozmaitych konkursach skierowanych dla kół.
Członkinie Koła dwukrotnie zdobyły 1 miejsce w plebiscycie dziennika bałtyckiego jako najlepsze KGW w powiecie. Niezawodnie współdziałają z organizacjami pozarządowymi, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Fundacją dla Tczewa, Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskim Forum Kobiet oraz wymieniają doświadczenia i utrzymują zaprzyjaźnione kontakty z innymi regionalnymi Kołami Gospodyń.
Panie uczestniczą również w Gminnych Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich. W 2018 roku były laureatkami 1 miejsca wspomnianego Turnieju. A w 2017 i 2020 roku były głównym organizatorem XII Gminnego Turnieju KGW w Czarlinie.
W 2016 roku KGW z Czarlina wraz z KGW Rokitki reprezentowały Gminę Tczew na Wojewódzkich Obchodach 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, które połączone zostało z Pierwszym Pomorskim Festynem Myśliwskim w Pelplinie. Gospodynie promowały gminę Tczew oraz swoje koło. Przedstawiały swoje potrawy oraz rękodzieło. Podczas uroczystości przyznano Ordery Serca Matkom Wsi. Wśród uhonorowanych były panie z Czarlina, Zofia Wojnowska i Elżbieta Jurczyńska. W programie imprezy był również konkurs kulinarny pt. „Dziczyzna na Kociewiu”. Członkinie Koła przygotowały schab z dzika na winie zgodnie z przepisem babci Krysi (Krystyny Nalik z Czarlina). Potrawa oczarowała komisję oceniającą i otrzymała drugie miejsce wśród 17 przedstawianych dań.
Od 2019 roku Panie posiadają swoje pomieszczenie w Świetlicy w Czarlinie, gdzie mogą organizować spotkania i kolekcjonować osiągnięcia, w postaci wielu nagród i dyplomów. Nowo otwarta świetlica jest wyposażona w profesjonalną zabudowę kuchenną- meble oraz sprzęt AGD, dzięki której Koło może też wspólnie gotować.
Koło trzykrotnie uczestniczyło w wyjazdach na Święto Kociewia do Gdańska, podczas którego Panie reprezentowały Gminę w korowodzie ulicą Długą oraz promując wyroby cukiernicze. Członkinie Koła uczestniczą także w Święcie Działkowca.
Ponadto Koło realizowało swoje cele statutowe poprzez prowadzenie wykładów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku promując Kociewie, integrując i wymieniając się doświadczeniem z innymi, a także propagując podnoszenie pozycji kobiet w społeczeństwie.
W związku z panującą Pandemią COVID- 19 w 2020 roku członkinie Koła włączyły się do gminnej akcji #MASKArada, czyli szycia maseczek dla mieszkańców sołectw Gminy Tczew.
Jak same o sobie Panie mówią: „są wszędzie tam gdzie o Kociewiu mówią”.
8 lutego 2022 roku z okazji Światowego Dnia Kociewia Koło uczestniczyło w nagraniu programu dla TVP3-Gdańsk. Gospodynie przedstawiały walory Kociewia oraz pokaz kulinarny- kociewskie ruchanki (racuchy). Program był nadawany 10 lutego 2022 roku.
Fundusze na działalność pozyskiwane są ze sprzedaży własnych wyrobów kulinarnych i rękodzielniczych na różnych uroczystościach oraz z uczestnictwa w konkursach. Panie starają się pozyskiwać sponsorów, o których jak zaznaczają- coraz trudniej. W bieżącym roku Koło ma zamiar osiągnąć dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia na www.youtube.pl filmu promującego, z udziałem Pań z KGW Czarlin pt. „My nie tylko gospodynie”. W filmie zobaczyć można jak członkinie przygotowują regionalną zupę szczawiową oraz przedstawiają rysy swojej działalności.
Wersja postna zupy szczawiowej jest produktem tradycyjnym z Pomorza oraz została wpisana w dniu 6 czerwca 2014 r. na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w kategorii gotowe dania i potrawy.
Kalendarium osiągnięć:
- Lider Gminy Tczew w 2014 roku i tym samym otrzymanie nagrody finansowej w wysokości 1 000 zł;
- 25 września 2016 roku w ramach obchodów 150 lat działalności Kół Gospodyń Wiejskich w Janiej Górze odbył się „Festiwal Trzech Kultur. Kociewie- Kaszuby- Kujawy po sąsiedzku” , w którym Panie zajęły II miejsce;
- W 2016 roku II miejsce podczas Wojewódzkich Obchodów 150 rocznicy Kół Gospodyń Wiejskich w Konkursie kulinarnym na potrawę z dziczyzny;
- W 2016 roku KGW Czarlin zdobyło I miejsce i tym samym, nagrodę GRAND-PRIX w XI Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich;
- I miejsce w Powiecie Tczewskim w kategorii na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Mistrzowie Agro 2016”;
- 2 grudnia 2017 roku KGW z Czarlina reprezentowało Gminę Tczew podczas II Edycji Centralnych Targów Rolniczych, w ramach XI Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Bożonarodzeniowych w Centrum Targowo- Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Były to największe targi rolno- spożywcze w Polsce;
- W 2018 roku KGW Czarlin zdobyło I miejsce i tym samym, nagrodę GRAND-PRIX w XI Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich;
- I miejsce w Powiecie Tczewskim w kategorii na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Mistrzowie Agro 2019”;
- Organizacja otrzymała wyróżnienie w kategorii Inicjatywa Społeczna roku 2019;
- I miejsce i nagroda w postaci drewnianej rzeźbionej łyżki za najlepszą szarlotkę w konkursie organizowanym przez Kociewskie Forum Kobiet na VII Sympozjum Kulinarnym „O jeściu na Kociewiu” dnia 2 października 2016 roku w Subkowach;
Opracowała: Aleksandra Wysocka
Źródło : Strona internetowa Urzędu Gminy Tczew
oraz filmik PODR w Lubaniu promujący KGW Czarlin