Aktywna działalność Koła Gospodyń Wiejskich Czarlin

Print Friendly, PDF & Email

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH CZARLIN

„My nie tylko gospodynie”

Koło zostało utworzone w styczniu 2008 roku. Funkcję przewodniczącej koła pełni pani Łucja Topolska. Do koła należy 15 osób, w tym 13 pań oraz 2 członków wspierających- panów. Grupa spotyka się co dwa tygodnie. Działaczki zorganizowały między innymi wystawę „Czarlin w starej fotografii”, zdobyły szczegółowe informacje o dawnym herbie Czarlina, na którym jest sówka. Do organizacji należy również Pani Krystyna Kossecka- przewodnicząca Gminnej Rady KGW Gminy Tczew.

Gospodynie na szeroką skalę kultywują tradycje i zwyczaje kociewskie, zajmują się rękodziełem i promowaniem żywności regionalnej, posiadają własne stroje kociewskie i prowadzą kronikę działalności organizacji.

Panie od lat są inicjatorkami integracji pokoleń oraz promowania swojej „Małej Ojczyzny”, dlatego bezkonkurencyjnie organizują przedsięwzięcia dla dzieci, wycieczki, zimowiska i wyjazdy dla lokalnych mieszkańców. A na początku swojej działalności wystawiały nawet Jasełka.

Celem koła jest przede wszystkim rozwój społeczności lokalnych, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości społecznej, obywatelskiej i kulturowej. Członkinie prowadzą działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich i wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet.

Kontynuując tradycje i obyczaje polskie, Panie biorą udział w rozmaitych konkursach  skierowanych dla kół.

Członkinie Koła dwukrotnie zdobyły  1 miejsce w plebiscycie dziennika bałtyckiego jako najlepsze KGW w powiecie. Niezawodnie współdziałają z organizacjami pozarządowymi, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Fundacją dla Tczewa, Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskim Forum Kobiet oraz wymieniają doświadczenia i utrzymują zaprzyjaźnione kontakty z innymi regionalnymi Kołami Gospodyń.

Panie uczestniczą również w Gminnych Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich. W 2018 roku były laureatkami 1 miejsca wspomnianego Turnieju. A w 2017 i 2020 roku były głównym organizatorem XII Gminnego Turnieju KGW w Czarlinie.

W 2016 roku KGW z Czarlina wraz z KGW Rokitki reprezentowały Gminę Tczew na Wojewódzkich Obchodach 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, które połączone zostało z Pierwszym Pomorskim Festynem Myśliwskim w Pelplinie. Gospodynie promowały gminę Tczew oraz swoje koło. Przedstawiały swoje potrawy oraz rękodzieło. Podczas uroczystości przyznano Ordery Serca Matkom Wsi. Wśród uhonorowanych były panie z Czarlina, Zofia Wojnowska i Elżbieta Jurczyńska. W programie imprezy był również konkurs kulinarny pt. „Dziczyzna na Kociewiu”. Członkinie Koła przygotowały schab z dzika na winie zgodnie z przepisem babci Krysi (Krystyny Nalik z Czarlina). Potrawa oczarowała komisję oceniającą i otrzymała drugie miejsce wśród 17 przedstawianych dań.

Fot.1. Wystawa w Tczewie na Boże Narodzenie ( KGW Czarlin)

Od 2019 roku Panie posiadają swoje pomieszczenie w Świetlicy w Czarlinie, gdzie mogą organizować spotkania i kolekcjonować osiągnięcia, w postaci wielu nagród i dyplomów. Nowo otwarta świetlica jest wyposażona w profesjonalną zabudowę kuchenną- meble oraz sprzęt AGD, dzięki której Koło może też wspólnie gotować.

Koło trzykrotnie uczestniczyło w wyjazdach na Święto Kociewia do Gdańska, podczas którego Panie reprezentowały Gminę w korowodzie ulicą Długą oraz promując wyroby cukiernicze. Członkinie Koła uczestniczą także w Święcie Działkowca.

Ponadto Koło realizowało  swoje cele statutowe poprzez prowadzenie wykładów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku promując Kociewie, integrując i wymieniając się doświadczeniem z innymi, a także propagując podnoszenie pozycji kobiet w społeczeństwie.

W związku z panującą Pandemią COVID- 19 w 2020 roku członkinie Koła włączyły się do gminnej akcji #MASKArada, czyli szycia maseczek dla mieszkańców sołectw Gminy Tczew.

Jak same o sobie Panie mówią: „są wszędzie tam gdzie o Kociewiu mówią”.

8 lutego 2022 roku z okazji Światowego Dnia Kociewia Koło uczestniczyło w nagraniu programu dla TVP3-Gdańsk. Gospodynie przedstawiały walory Kociewia oraz pokaz kulinarny- kociewskie ruchanki (racuchy). Program był nadawany 10 lutego 2022 roku.

Fundusze na działalność pozyskiwane są ze sprzedaży własnych wyrobów kulinarnych i rękodzielniczych na różnych uroczystościach oraz z uczestnictwa w konkursach. Panie starają się pozyskiwać  sponsorów, o których jak zaznaczają- coraz trudniej. W bieżącym roku Koło ma zamiar osiągnąć dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia na www.youtube.pl   filmu promującego, z udziałem Pań z KGW Czarlin pt. „My nie tylko gospodynie”. W filmie zobaczyć można jak członkinie przygotowują regionalną zupę szczawiową oraz przedstawiają rysy swojej działalności.

Fot.2. Przygotowywanie kociewskiej zupy szczawiowej na konkurs ogólnopolski przez Panie z KGW Czarlin.

Wersja postna zupy szczawiowej jest produktem tradycyjnym z Pomorza oraz została wpisana w dniu 6 czerwca 2014 r. na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w kategorii gotowe dania i potrawy.

 

Kalendarium osiągnięć:

  • Lider Gminy Tczew w 2014 roku i tym samym otrzymanie nagrody finansowej w wysokości 1 000 zł;
  • 25 września 2016 roku w ramach obchodów 150 lat działalności Kół Gospodyń Wiejskich w Janiej Górze odbył się „Festiwal Trzech Kultur. Kociewie- Kaszuby- Kujawy po sąsiedzku” , w którym Panie zajęły II miejsce;
  • W 2016 roku II miejsce podczas Wojewódzkich Obchodów 150 rocznicy Kół Gospodyń Wiejskich w Konkursie kulinarnym na potrawę z dziczyzny;
  • W 2016 roku KGW Czarlin zdobyło I miejsce i tym samym, nagrodę GRAND-PRIX w XI Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich;
  • I miejsce w Powiecie Tczewskim w kategorii na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Mistrzowie Agro 2016”;
  • 2 grudnia 2017 roku KGW z Czarlina reprezentowało Gminę Tczew podczas II Edycji Centralnych Targów Rolniczych, w ramach XI Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Bożonarodzeniowych w Centrum Targowo- Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Były to największe targi rolno- spożywcze w Polsce;
  • W 2018 roku KGW Czarlin zdobyło I miejsce i tym samym, nagrodę GRAND-PRIX w XI Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich;
  • I miejsce w Powiecie Tczewskim w kategorii na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Mistrzowie Agro 2019”;
  • Organizacja otrzymała wyróżnienie w kategorii Inicjatywa Społeczna roku 2019;
  • I miejsce i nagroda w postaci drewnianej rzeźbionej łyżki za najlepszą szarlotkę w konkursie organizowanym przez Kociewskie Forum Kobiet na VII Sympozjum Kulinarnym „O jeściu na Kociewiu” dnia 2 października 2016 roku w Subkowach;

 

 

Opracowała: Aleksandra Wysocka

Źródło : Strona internetowa Urzędu Gminy Tczew

https://gmina-tczew.pl/

oraz filmik PODR w Lubaniu promujący KGW Czarlin

https://www.youtube.com/watch?v=AJURzMzTb6Q

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + siedem =