Choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka pojawiła się w Europie na szerszą
skalę w drugiej połowie XX wieku, jednak jej rozprzestrzenianie stało się szczególnie poważne w XXI wieku. Zmiany klimatyczne, które wpływają na migrację owadów wektorów (kuczmany) oraz globalny handel zwierzętami przyczyniły się do wzrostu przypadków choroby na kontynencie.

CO TO JEST CHOROBA NIEBIESKIEGO JĘZYKA?


Choroba niebieskiego języka (Bluetongue Disease, BTV) to wirusowa choroba dotykająca zwierzęta przeżuwające zarówno gospodarskie, takie jak: owce, bydło, kozy oraz dzikie: sarny, jelenie czy łosie. Jest przenoszona przez owady kująco-ssące z rodzaju Culicoides (kuczmanowate) oraz poprzez krew i nasienie.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Dla ludzi choroba nie stanowi zagrożenia, ale jej wpływ na hodowle zwierząt jest poważny – prowadzi do strat ekonomicznych związanych z upadkami zwierząt, obniżoną produkcją mleka i mięsa oraz ograniczeniami handlowymi.

ZNACZENIE CHOROBY NIEBIESKIEGO JĘZYKA DLA HODOWCÓW

  • Straty w hodowlach przez śmiertelność i zmniejszenie produkcji, ograniczenia w handlu.
  • WNIOSKI:

  • Choroba niebieskiego języka to poważne wyzwanie dla hodowców w Europie i na świecie. Walka z BTV wymaga szczepień, monitorowania aktywności wektorów i wprowadzania środków prewencyjnych. W obliczu zmian klimatycznych konieczne są dalsze badania nad wirusem i metodami jego zwalczania.

Hodowco!

  • Dbaj o regularne szczepienia i stosowanie środków ochronnych. To najskuteczniejsze sposoby zapobiegania chorobie.
  • Wystrzegaj się zakupu zwierząt do własnej hodowli pochodzących z niewiadomego źródła.
  • Dbaj o regularne wizyty lekarza weterynarii w stadzie.
  • Jak najszybciej zgłaszaj lekarzowi weterynarii każde nienormalne zachowanie zwierząt, szczególnie połączone z objawami, o których była mowa powyżej.
  • Staraj się zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta, w szczególności w okresie od wiosny do jesieni włącznie.

  • Więcej informacji uzyskasz u swojego lekarza weterynarii lub w inspektoratach weterynarii.

opracował: Zbigniew Marciniak

Szczegóły w ulotce do pobrania:

https://podr.pl/wp-content/uploads/2024/12/Ulotka-Marciniak.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *