Muzealne zaskoczenie

Print Friendly, PDF & Email

Wielbiciele wypoczynku na świeżym powietrzu nie narzekają na nudę. Co jednak można zrobić, gdy za oknem np. pada? A jak wolny czas mają spędzić ci, którzy nie przepadają za sportem? Na szczęście w naszym województwie każdy znajdzie atrakcje dla siebie!

Na pasjonatów czterech kółek czeka kilka bardzo interesujących muzeów. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji może pochwalić się wspaniałymi eksponatami, takimi jak kultowy Ford T, Buick Deluxe czy innymi pięknymi autami (wciąż „na chodzie!). Dla tych, którzy chcą zajrzeć głębiej i przyjrzeć się z bliska, jak działały cuda motoryzacji, przygotowano m.in. schematy silników. Samo muzeum przenosi nas do przedwojennych czasów, kiedy samochód był nie tylko środkiem transportu, ale i symbolem rozwijającego się świata.

W niewielkiej wsi Pępowo znajduje się wielka atrakcja dla wielbicieli Volkswagena.  W muzeum przyjrzeć się można nie tylko popularnym Garbusom, ale i wielu innym modelom tej marki. To także świetne miejsce dla wielbicieli miniatur – w muzeum znajduje się około 1000 mini-aut.

Ten, kto ceni sobie amerykańską motoryzację powinien koniecznie odwiedzić Kościerzynę. Muzeum Alerican Old Cars wypełnione jest po brzegi pięknie odnowionymi krążownikami szos. Atmosfera panująca w muzeum pomaga nam się przenieść do epoki rock’n’rolla i pięknych samochodów, które królowały na amerykańskich autostradach.

Bombowe muzeum i stare zabawki

W Dąbrówce koło Luzina znajduje się iście wybuchowe miejsce! Muzeum Saperskie Explosive wypełnione jest eksponatami związanymi z pracą sapera, ale także z historią. Każdy miłośnik militariów powinien je odwiedzić… ale nie tylko on. Muzeum służyć ma także młodzieży i uświadomić młodym ludziom, jak ważne są środki ostrożności przy materiałach wybuchowych. Warto pamiętać, że wciąż w polskich lasach trafić można na wojenne niewybuchy, więc taka wiedza może kiedyś uratować nam życie.

Ci, którzy nie szukają aż tak wielkich emocji, mogą wybrać się do Galerii Starych Zabawek w Gdańsku. Dla tych troszeczkę starszych będzie to wspaniała okazja, by przenieść się w czasy dzieciństwa, a dla tych troszeczkę młodszych będzie to wyjątkowe doświadczenie obcowania z zabawkami, których próżno szukać w dzisiejszych sklepach. Pistolet na kapiszony czy lalka z celuloidu to teraz prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów. W muzeum obejrzeć można także stare polskie bajki.

Iluzja i wosk

Kapitan Jack Sparrow, Matka Teresa i Michael Jackson w jednym miejscu? Oczywiście! Te postacie można spotkać w Jastrzębiej Górze. Niestety, nie osobiście… Mnóstwo gwiazd polityki, celebrytów, gwiazd muzyki i filmu czeka na turystów odwiedzających Muzeum Figur Woskowych. Podobna atrakcja znajduje się w Sopocie. W Sopot Wax Muzeum spotkać można Usaina Bolta czy Billa Gatesa.

Możemy oszukać swoich znajomych, że spotkaliśmy prawdziwą sławę pokazując im zdjęcie z woskową figurą, ale oszukać możemy też własne zmysły. Illuzeum w Łebie to jedno z tych muzeów, gdzie zachęca się zwiedzających, by dotykali eksponatów. Kalejdoskop, hologramy i ruchoma ściana pomogą przeżyć wspaniały dzień z rodziną lub przyjaciółmi. Warto wpuścić odrobinę magii (nauki!) do swojego życia!

Smaczne i muzyczne zwiedzanie

Nie ma nic lepszego od zapachu świeżego chleba! A jak się go przygotowuje i jak wyglądało to przed laty? Tego dowiedzieć się można w Muzeum Chleba w Ustce! To miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez miłośników piekarnictwa i cukiernictwa! Zobaczyć w nim można stół do wyrabiania ciasta piernikowego, stare automaty do cukierków, lodówkę, która działa bez prądu, a nawet znaczki utrzymane oczywiście w chlebowej tematyce.

A jeżeli w czyjejś duszy gra muzyka koniecznie powinien odwiedzić Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Z bliska przyjrzeć można się w nim ponad 100 instrumentom z całego świata. Dodatkowo, odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił podczas gry na akordeonie.

To tylko kilka niezwykłych muzeów, które znajdują się w naszym województwie. Warto rozejrzeć się w najbliższej okolicy, czy jakiś pasjonat nie stworzył tam magicznego miejsca, dzięki któremu może dzielić się swoją pasją z innymi.

opracowała: Iwona Nody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =