Mając na uwadze długoletnią i bezawaryjną pracę opryskiwacza należy w odpowiedni sposób zadbać o stan techniczny poszczególnych elementów, podzespołów i zespołów opryskiwacza. Po zakończonym okresie opryskowym, opryskiwacz należy przygotować do okresu spoczynkowego w
czasie zimy. Przygotowując opryskiwacz do sezonu zimowego należy wykonać kilka ważnych czynności.
- Opryskiwacz należy dokładnie wymyć z zewnątrz i wewnątrz tak, aby nie pozostały żadne osady po
środkach ochrony roślin. - Spuścić wodę z pompy opryskiwacza.
- Zdemontować wkłady filtrujące.
- Zdemontować rozpylacze wraz z kołpakami i uszczelkami.
- Zdemontować manometry, zarówno zwykłe jak i glicerynowe.
- Przewody cieczowe zamocowane w opryskiwaczu za pomocą szybkozłączy, takie jak węże przy pompie, przy filtrach, przy zaworach sekcyjnych, przy belkach polowych (szczególnie w belkach typu mokrego przy połączeniu belki z przewodem cieczowym), przy rozwadniaczach itp. należy zdjąć z króćców (rozpiąć), pozostawiając w opryskiwaczu tak, aby resztki wody w nich zawarte mogły swobodnie wypłynąć.
- Zawory boczne przeciw kroplowe (tzw. antykapacze) umieszczone w korpusach rozpylaczy należy pozostawić na zimę częściowo odkręcone.
- W belkach mokrych (takie, w których ciecz płynie w rurkach nierdzewnych lub plastykowych) na końcach rurek są korki, które trzeba odkręcić, żeby woda swobodnie z nich wypłynęła.
- Korpusy rozpylaczy można osuszyć sprężonym powietrzem.
- Odkręcić zawory spustowe, aby woda mogła swobodnie wypłynąć i w takiej pozycji pozostawić je na zimę.
- Zdemontować urządzenia elektroniczne i umieścić je w pomieszczeniach z temperaturą dodatnią, szczególnie komputery z wyświetlaczami LCD, GPS itp.
- Zalanie opryskiwacza płynem niezamarzającym do chłodnic jest obecnie bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia opryskiwacza przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ujemną temperaturę i wodę w układzie ssawno-tłocznym (szczególne te opryskiwacze, które wyposażone są w zawory elektryczne, pneumatyczne, cewkowe itp.).
- Opryskiwacze wyposażone w przepływomierze turbinkowe należy zdemontować, dokładnie wymyć i na łożyska turbiny wlać kilka kropel oleju.
- Skorodowane elementy ramy opryskiwacza oczyścić i zabezpieczyć powłoką farby antykorozyjnej.
- Elementy metalowe opryskiwacza uszkodzone w trakcie sezonu opryskowego, naprawić lub wymienić na nowe i oczywiście jeśli jest taka potrzeba zakonserwować.
- Ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych takich, jak śnieg, mróz, dobowe wahanie temperatury itp.
- Należy użyć tzw. system częściowego opróżnienia układu ssawno-tłocznego poprzez sprężone powietrze w opryskiwaczach w niego wyposażonych.
- Po sezonie zimowym, przygotowując się do sezonu opryskowego po spuszczeniu płynu niezamarzającego należy podzespoły opryskiwacza dokładnie wypłukać.
Tak przygotowany opryskiwacz do zimy będzie służył nam przez wiele lat, cechując się dobrym
stanem technicznym wszystkich urządzeń i elementów zamontowanych na nim
Więcej szczegółów znajdą Państwo w broszurze:
https://podr.pl/wp-content/uploads/2024/02/Przygotowanie-opryskiwacza-do-zimy.pdf
opracował: Jarosław Muzyka