Bo moc kobiety wypływa z jej serca!

Print Friendly, PDF & Email

Czasem potrzeba impulsu z zewnątrz, by stworzyć coś wyjątkowego. Tak właśnie było z Kołem Gospodyń Wiejskich „Sercem Podszyte” w Sierakowicach. Panie do działania zmobilizował miejscowy ksiądz. Okazało się to strzałem w dziesiątkę! To młode Koło ma już na swoim koncie liczne sukcesy i nie zamierza poprzestawać na laurach.

Historia Koła zaczęła się w dość nieoczywisty sposób. Ksiądz dr Tadeusz Knut, proboszcz Parafii pw. Św. Marcina z Tours w Sierakowicach podczas kolędy zebrał grupę kobiet celem założenia KGW. W lutym 2021 r. wybrano pierwszy zarząd w składzie: Agnieszka Bronk – przewodnicząca, Barbara Wróbel – zastępca, Bożena Młyńska – skarbnik. Na kolejnym spotkaniu wymyślono nazwę „Sercem Podszyte” – bo moc kobiety wypływa z jej serca. Wybrano też zarys logo.

Pierwszy rok działalności i pierwsze sukcesy

Pierwszym i najważniejszym celem nowo powstałego Koła była wewnętrzna integracja. Panie, które weszły w skład KGW, w większości się nie znały, albo znały z tak zwanego „widzenia”. Pierwszy rok spędzono na różnego rodzaju warsztatach kulinarnych, florystycznych i dekoratorskich. Członkinie bardzo chętnie dzieliły się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. W tym czasie kulinarnie poznawano kuchnię kaszubską, ale też włoską czy hiszpańską. Niebywałym sukcesem było zajęcie przez KGW II miejsca w konkursie kulinarnym  „Bitwa Regionów” na etapie wojewódzkim za danie „Trus w malënach”, czyli królik w truskawkach. II etap Bitwy Regionów odbył się w październiku 2022 r. w PODR Oddział w Starym Polu.  Było to ogromne wyróżnienie.

Fot.1. Stoisko KGW Sercem Podszyte na targach w Lubaniu

Gotowanie i promocja regionu

Rok 2022 był dla Koła bardzo pracowity.  Rozpoczęło go zwycięstwo w konkursie: „Dekoracja stołu wielkanocnego” organizowanego podczas VIII Chmieleńskich Babek Wielkanocnych. Następnie panie zajęły I miejsce w Bitwie Regionów w powiecie kartuskim, uzyskując tym samym awans do etapu wojewódzkiego oraz I miejsce za danie z dziczyzny podczas wydarzenia „Knieja 2022”. We wrześniu 2022 r., we współpracy z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy, przygotowano wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Przystanek Kobieta”. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach i spotkało się z ogromną aprobatą uczestniczek przybyłych z różnych stron Polski. Wrzesień 2022 r. zakończył się odwiedzinami w studiu TVP w Bydgoszczy, gdzie KGW wzięło udział w programie „Kulinarne Potyczki”, ukazując piękno Kaszub (nie tylko od kuchni).  Konkurs ten przyniósł również wygraną ex aequo z kołem gospodyń wiejskich z Małopolski.

Grand Prix

Rok 2023 r. był nie mniej intensywny od poprzedniego. Po raz kolejny Koło zostało docenione w konkursie na najlepszą dekorację stołu wielkanocnego.

Najważniejsze jednak były przygotowania do XVIII Turnieju KGW Powiatu Kartuskiego.  Konkurs ten obejmował pięć kategorii tj.: tablica, produkt, moda, scenka kabaretowa, piosenka.  Perełką pań okazał się zrobiony na szydełku płaszcz, przedstawiający widok na Sierakowice z lotu ptaka. Konkurs ten jest bardzo wymagający i nie każdy czuje się dobrze np. śpiewając, ale przygotowania do niego bardzo mocno scaliły Koło. Wszystkie członkinie całkowicie zaangażowały się, pokazując tym samym swój potencjał i dystans do siebie. W czerwcu 2023 r. panie wygrały etap powiatowy konkursu, przechodząc tym samym do etapu wojewódzkiego. W dniu 7 października 2023 r. w Żukowie odbył się wielki finał XVIII  Turnieju Kół Gospodyń Województwa Pomorskiego, podczas którego KGW „Sercem Podszyte” zdobyło najwyższą nagrodę GRAND PRIX.

Fot.2. Stoisko koła Sercem Podszyte w Sierakowicach na XVIII Turnieju KGW w Żukowie

Wszystkie zwycięstwa bardzo cieszą, bo niosą za sobą dodatkową pomoc w postaci środków finansowych, które inwestowane są w rozwój Koła. Od września 2022 r., dzięki uprzejmości proboszcza Sierakowic, panie mogą korzystać z części pomieszczeń salek katechetycznych, które dzięki wsparciu mężów wyremontowano i zaadaptowano na potrzeby.

Nie tylko konkursy!

Działania Koła nie ograniczają się jedynie do wyjazdów konkursowych. Od początku działalności KGW zorganizowało i przeprowadziło we współpracy z Gminą Sierakowice kilka zadań publicznych m.in. „Moda na Kaszuby”, „Orientuj się!”, „Rodzinny marsz na orientację”, „Haft, szydełko czy makrama?”. Współpraca ze Starostwem Powiatowym w Kartuzach zaowocowała projektem „Przystanek Kobieta”.

Ważnym priorytetem działalności jest promocja kaszubszczyzny, kuchni kaszubskiej, haftu i rękodzieła. Dlatego też członkinie KGW cały czas szkolą się, uczestniczą w warsztatach kulinarnych i konferencjach. W październiku 2023 r. panie wzięły udział w konferencji zorganizowanej przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa pn. „Z rasami rodzimymi szlakiem Wisły od gór do morza”.  Bardzo cenią lokalną żywność o wysokiej jakości, dlatego też członkini – Wiesława Fularczyk, sprowadziła z Instytutu do Sierakowic stado zarodowe gęsi kartuskiej.

KGW „Sercem Podszyte” w Sierakowicach łączy kilka pokoleń. Panie dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pasją zdobywaną latami w pracy zawodowej lub w domowym zaciszu. Opowiadają o historii i tradycji kaszubskiej przekazywanej w swoich rodzinach z babki prababki, co jest piękną lekcją dla wszystkich. Mimo licznych aktywności znajdują czas, by we własnym gronie pojechać np. do teatru, pospacerować, tak po prostu wypić kawę czy pozwiedzać np. Bydgoszcz. KGW „Sercem Podszyte” ma mnóstwo planów na przyszłość i mocno liczy na stopniową ich realizację.

 

opracowanie: Ilona Jaroniec PODR w Lubaniu i Agnieszka Bronk,  przewodnicząca KGW „Sercem Podszyte” w Sierakowicach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 3 =