Debrzno. Więzienie dla czarownic

Print Friendly, PDF & Email

Wiedźmy nigdy nie miały łatwego życia. Nie dość, że musiały sporządzać magiczne receptury ze skrzydełek nietoperzy i żabich oczu, to jeszcze groziła im za to sroga kara. Mroczną historię można zawsze w czarodziejski sposób zamienić w coś pozytywnego. Tak właśnie odczarowano Basztę Czarownic w Debrznie, która kiedyś służyła jako więzienie dla kobiet podejrzanych o czary, a obecnie przyciąga turystów.

Baszta powstała w XV wieku i była częścią obwarowań miejskich. Szybko znalazła jednak inne zastosowanie. Wystarczyło znać się na ziołach, ludowej medycynie czy jedynie narazić się sąsiadowi, by być posądzonym o czary. Nieszczęsna kobieta trafiała w takim wypadku do więzienia.

Obecnie w Baszcie Młyńskiej, zwanej także Basztą Czarownic, która mieści się przy ulicy Harcerskiej w Debrznie, znajduje się informacja turystyczna. Poznać w niej można historię okolicy oraz najważniejsze atrakcje gminy Debrzno. Dzięki magicznej różdżce, ciężkiej pracy i nakładom finansowym, udało się przekształcić dawne więzienie w miejsce idealne dla wycieczek szkolnych i spokojnych popołudni spędzanych z rodziną.

Wiedźmy znają wiele zaklęć na dobrą zabawę. Nie dziwi więc fakt, że teren niedaleko baszty jest miejscem ciekawych imprez. Jedną z nich było Wiedźmobranie Debrzneńskiej Jesieni. W baszcie odbywają się także inne warte uwagi wydarzenia. Część z nich jest wyjątkowo smakowita, jak np. wystawa „Czekoladowe inspiracje”, podczas której można było podziwiać rzeźby z czekolady, słodkie pralinki czy ubrania inspirowane czekoladowym szaleństwem.

Magiczny rezerwat

Każda czarownica żyła blisko natury i znała jej tajniki. Baszta więc jest idealnym miejscem na szerzenie edukacji ekologicznej. Na poszczególnych poziomach znajdują się mikroskopy z preparatami do obserwacji preparatów, gry i zabawki edukacyjne, a nawet model hotelu dla owadów. Każdy maluch może zapoznać się z magicznym światem roślin i zwierząt. W baszcie znajdują się także lunety z których podglądać można rezerwat Miłachowo oraz Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Rzeki Debrzynki.

 

Dolina Debrzynki wpisana jest do obszarów Natura 2000. Znajduje się na terenie gminy Debrzno i Okonek, na styku dwóch województw. Liczne jeziora i szlaki turystyczne idealne nadają się na majową wyprawę z całą rodziną. Wielkim bogactwem regionu jest rezerwat Miłachowo. Znajduje się on przy zachodniej granicy gminy Debrzno. W tym utworzonym w drugiej połowie lat 70-tych rezerwacie, chronione są murawy i zarośla, a znaleźć tam można wyjątkowe ciepłolubne gatunki roślin.

Zamiast miotły, rowery

Czarownice podziwiać okolicę mogły lecąc na sabat na swoich miotłach. Zwykli śmiertelnicy mogą muszą ograniczyć się do bardziej tradycyjnych metod, takich jak podróżowanie rowerem czy kajakiem. W Debrznie ma swój początek i koniec sławny szlak rowerowy Greenway – Naszyjnik Północy. Trasa biegnie przez 4 województwa i ma długość około 870 km, ale oczywiście można swoją wycieczkę ograniczyć do pięknych okolic Debrzna.

Taką okazję daje przejażdżka szlakiem rowerowym „Komturostwa człuchowskiego”. Ma on długość 29 km i biegnie z Człuchowa do Debrzna. Szlak „Margrabiów” ciągnie się z kolei przez 31 km, rozpoczyna się w Debrznie, a kończy w miejscowości Czarne.

Wielbiciele kajaków znajdą także coś dla siebie. W gminie Debrzno znajdują się liczne rzeki i jeziora, które idealnie nadają się na wakacyjne wycieczki. Kajakiem można wybrać się m.in. od ujścia rzeki Białej do rzeki Gwdy.

Iwona Nody

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 6 =