Grypa ptaków nadal groźna

Print Friendly, PDF & Email

Grypa ptaków, influenza ptaków – to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A. Jest niezwykle groźny  dla drobiu i może doprowadzić do likwidacji całej hodowli. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny). Warto zapoznać się z zasadami bioasekuracji.

Jeszcze niedawno były znane tylko dwa szczepy ptasiej grypy – H5N1 i H9N7. Obecnie znanych jest więcej szczepów wirusa grypy ptaków  m. innymi  H5N8. Roznosicielami choroby są ptaki:  łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, mewy i inne ptaki szczególnie migrujące. Naukowcy podejrzewają, że przenosi się on z dzikiego ptactwa na drób domowy, a potem od ptaków może zarazić się człowiek. Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Okres inkubacji trwa 3 do 5 dni w zależności od szczepu wirusa (czasami do 7 dni), gatunku drobiu i jego wieku.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny).  Stosunkowo trudno jest się nim też zarazić.  Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1

Od ostatnich dni grudnia  2019 r.  mamy do czynienia z szczepem wirusa ptasiej grypy oznaczonym symbolem H5N8.  Choroba rozprzestrzenia się w Polsce. Początkowo wirus lokalizowano na terenie województwa lubuskiego w powiecie lubartowskim, ale w styczniu  również w mazowieckim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Ogniska choroby zlikwidowano. Wszystkie ptaki w ogniskach choroby zostały zlikwidowane, a ich zwłoki zostały przekazane do utylizacji. Jednocześnie przeprowadzono działania związane z ostatecznym oczyszczaniem i dezynfekcją w/w gospodarstw.

Objawy kliniczne ptasiej grypy u drobiu są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości szczepu wirusa wywołującego chorobę, gatunku i wieku ptaków, zakażeń towarzyszących oraz warunków środowiskowych.

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to:

 • depresja,
 • brak apetytu,
 • gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj,
 • objawy nerwowe,
 • zasinienie i obrzęk grzebienia i korali,
 • silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie,
 • trudności z oddychaniem,
 • biegunka.

Padnięcia mogą być nagłe, bez widocznych objawów sygnalizujących zakażenie. Śmiertelność może dochodzić do 100%. Przy zakażeniu wirusem grypy o niskiej zjadliwości mogą wystąpić objawy (raczej łagodne) ze strony układu oddechowego, depresja, biegunka, zmniejszona produkcja jaj u niosek aż do zaniku, osłabienie, stroszenie piór i gorączkę. Zakażone ptaki wydalają duże ilości wirusa z kałem, w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych. Przedłużająca się choroba powoduje wzrastające przekrwienie, głównie na gardle, tchawicy, żołądku i tłuszczu w okolicy serca oraz podskórne obrzmienie na głowie i nogach zwierząt.

Do tej pory na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem H5N8 wirusa. Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9. Człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt, nie notowano natomiast infekcji człowiek – człowiek, poza jednym przypadkiem w Indonezji, gdzie z dużą dozą prawdopodobieństwa ojciec zaraził się od swojego syna.

Bioasekuracja – podstawowe zalecenia dla hodowcy

 • zabezpiecz budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków również słomę przy chowie ściołowym, ( siatki w oknach i otworach, zabezpieczenia w kominach wentylacyjnych. Regularnie przeglądaj i usuwaj wszelkie możliwe nieszczelności budynku w tym połączenia i rury z silosami paszowymi.
 • nie karm i nie pój drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
 • stosuj w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne, przestrzegaj zasad higieny, na fermie nie zatrudniaj osób utrzymujących drób w chowie przydomowym,
 • stosuj maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób
 • zabezpiecz budynki inwentarskie przed dostępem osób postronnych, w przypadku konieczności wejścia osoby postronnej – koniecznie musi ubrać jednorazowe ubranie ochronne i przejść przez dobrze nasączoną matę dezynfekcyjną.
 • ponadto, zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

 Grypa ptaków – zalecenia dla wszystkich

 • unikaj kontaktu z ptakami – pamiętaj, że zarazić się można nawet poprzez dotknięcie piór chorego ptaka, odchodów – zachowaj czujność podczas spacerów w parkach,
 • nie dotykaj znalezionych martwych ptaków – zawiadom stosowne służby – porządkowe bądź weterynaryjne,
 • w kontakcie z ptakami (np. w gospodarstwach, gdzie hodowany jest drób) używaj jednorazowych rękawiczek,
 • ptasie jaja trzymaj w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby nie miały styczności z inną żywnością,
 • unikaj spożywania surowego jajka, np. w postaci kogla-mogą,
 • mięso z drobiu zawsze gotuj w temperaturze 90 stopni Celsjusza (wirusem ptasiej grypy nie można się zarazić jedząc ugotowane mięso i jaja).
 • wszystkie narzędzia i naczynia myj staranie z użyciem detergęta.
 • zawsze po kontakcie ze zwierzętami starannie myj ręce, w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia weź prysznic.

opracowała: Maria Gwizdała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + pięć =