Rolnictwo ekologiczne jest metodą produkcji rolniczej, która ma na celu zapewnienie konsumentom świeżego, smacznego i zdrowego jedzenia w oparciu o naturalne cykle przyrody oraz w jej poszanowaniu.
Aby to osiągnąć, rolnictwo ekologiczne opiera się na szeregu celów, zasad i praktyk mających na celu zminimalizowanie wpływu człowieka na środowisko.
Typowe praktyki rolnictwa ekologicznego to:
- Właściwy, wieloletni płodozmian jako warunek optymalnego wykorzystania zasobów naturalnych,
- Restrykcyjne ograniczenia w stosowaniu syntetycznych pestycydów i nawozów sztucznych, antybiotyków zwierzęcych, dodatków do żywności i substancji pomagających w jej przetwarzaniu,
- Całkowity zakaz stosowania organizmów genetycznie zmodyfikowanych,
- Korzystanie z naturalnych nawozów (kompost, obornik) i pasz wytworzonych w gospodarstwie,
- Wybór gatunków, odmian roślin i ras zwierząt, które są odporne na choroby i dostosowane do warunków lokalnych,
- Hodowla zwierząt na wolnym wybiegu i zapewnienie im paszy ekologicznej,
- Korzystanie praktyk gospodarskich dopasowanych do potrzeb hodowanych zwierząt.
Rolnictwo ekologiczne jest częścią większego procesu tzw. łańcucha dostaw, który obejmuje przetwórstwo żywności, dystrybucję oraz sprzedaż detaliczną, a więc ostatecznie konsumentów. Dzięki temu, za każdym razem, gdy kupujesz ekologiczne jabłko w sklepie lub wybierasz organiczne wino z menu w ulubionej restauracji, możesz mieć pewność, że zostały wyprodukowane zgodnie z surowymi zasadami, mających na celu poszanowanie środowiska i zwierząt. Rolnicy ekologiczni oraz pozostali uczestnicy tego łańcucha podlegają stałemu nadzorowi i kontroli przez inspektorów rolnictwa ekologicznego.
Dla rolników ekologicznych żyzna gleba, dobre utrzymanie zwierząt i szacunek dla środowiska mają kluczowe znaczenie.
Rolnicy ekologiczni szanują środowisko poprzez:
- Odpowiedzialne korzystanie z energii i zasobów naturalnych
- Utrzymanie różnorodności biologicznej
- Utrzymanie regionalnej równowagi ekologicznej
- Poprawa żyzności gleby
- Utrzymanie jakości wody
Rolnicy ekologiczni szanują zwierzęta przez:
- Utrzymywanie zwierząt w dobrostanie,
- Spełnianie specyficznych potrzeb i wymagań zwierząt
Przetwórcy żywności ekologicznej, jej dystrybutorzy i sprzedawcy muszą realizować takie same cele jak rolnicy ekologiczni – w sposób zaplanowany przetwarzać i dystrybuować żywność, aby zapewnić jej świeżość i jak najwyższą jakość. Również podlegają ciągłemu nadzorowi i kontroli przez inspektorów rolnictwa ekologicznego.
Zasady przetwarzania produktów organicznych obejmują:
- Radykalne ograniczenia co do zakresu i ilości stosowanych dodatków do żywności,
- Radykalne ograniczenia co liczby dopuszczalnych substancji chemicznych,
- Zakaz stosowania organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO).
Wszyscy uczestnicy łańcucha produkcji żywności przestrzegają tych samych rygorystycznych zasad. Dzięki ciągłej kontroli ich stosowania, na każdym etapie wytwarzania, konsument kupujący żywność z logo rolnictwa ekologicznego może mieć pewność, że kupuje produkty najwyższej jakości – zdrowe dla niego i wyprodukowane z dbałością o środowisko naturalne.
Jeżeli idziemy w ekologię to może też powinniśmy iść z duchem czasu i wspierać rozwój sektora odnawialnych źrodeł energii. Ja jestem nowoczesnym rolnikiem. Mam swoją farmę, na której zakupiłem kilka zestawów fotowoltaicznych od https://suntrack.pl/zestawy-solarne-230v/2394-elektrownia-2240wp-3500w.html, które służą jako elektrownia. Jestem zadowolony, poniewż w moim gospodarstwie zużycie prądu jest wysokie, teraz jest mi finansowo lżej i dostałem duży zwrot z dotacji.