Zakładanie sadu jabłoniowego – sadzenie drzewek cz I

Sadzenie drzew owocowych nie jest kłopotliwe, ale absorbujące, zwłaszcza jeżeli sadzimy rośliny sadownicze po raz pierwszy. Błędy popełnione na tym etapie mogą nas drogo kosztować, nawet utratę rośliny. Podstawowa wiedza z zakresu sadzenia drzew owocowych jest niezbędna. Warto poznać podstawowe zasady o których należy pamiętać przy sadzeniu drzew owocowych, aby bezproblemowo posadzić drzewo owocowe, które odpłaci się obfitym plonowaniem.

W Lubaniu na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku powstaje nowy sad jabłoniowy. Sad będzie się składać z dwóch części: Sadu Tradycyjnego i Sadu Nowoczesnego.

W Sadzie Tradycyjnym znajdzie się 200 drzew następujących odmian: Antonówka, Reneta Złota, Papierówka i Boskop, które umieszczone będą w 8 rzędach.

W Sadzie Nowoczesnym, również w 8 rzędach, umieszczone zostanie 280 sztuk drzew jabłoni następujących odmian: Reno II, Gala, Jona Prince, Eliza. Ze względu na wysokie plonowanie użytych odmian i możliwość wyłamania, drzewka będą mocowane do konstrukcji wspierającej dodatkowo zwieńczonej siatką przeciw-gradową.

Poniżej film instruktażowy w jaki sposób zaplanować i posadzić sad.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 7 =