Selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego

Print Friendly, PDF & Email

Już od ponad dekady, w hodowli na świecie, ale także w Polsce, efektywnie wdrażana jest selekcja genomowa. Pozwala ona na wybór najlepszych osobników na podstawie nie tylko rodowodu i fenotypu, ale przede wszystkim genomu. W niniejszej publikacji opisano podstawy tego narzędzia hodowlanego.

Czym jest selekcja?

Selekcja pozwala nam na wybór najlepszych osobników ze stada do dalszego rozpłodu. Najprostszą jej formą jest wybór zwierzęcia, które będzie rodzicem przyszłych pokoleń, na podstawie fenotypu (wyglądu zewnętrznego). Jednak jest to niedoskonały sposób. Przez wiele lat doskonalono metody indeksu selekcyjnego uwzględniające ocenę na potomstwie, a także połączenie cech rodowodowych oraz modelu zwierzęcia. Jednak, wybierając bardzo dokładnie najlepsze osobniki, choć zwiększamy dokładność oceny, to pogłębiamy inbred (chów wsobny). Jaka jest więc recepta na zrównoważoną hodowlę uwzględniającą szybki postęp i doskonalenie wybranych cech zwierząt?

Dlaczego warto korzystać z selekcji genomowej?

Selekcja wraz z doborem do kojarzeń to narzędzia hodowlane tworzące podstawy programu hodowlanego. Mają one za zadanie maksymalizowanie postępu genetycznego i minimalizowanie ryzyka utraty zmienności genetycznej.

Selekcja genomowa pozwala na uzyskanie wiedzy o wartości hodowlanej zwierzęcia, nawet przed jego narodzinami – choć stosuje się ją szeroko w pierwszych miesiącach życia. W związku z tym decyzje hodowlane można podejmować już na wczesnym etapie życia cieląt. Selekcja zwiększa ponadto zmienność genetyczną i zapobiega powstawaniu inbredu. Ocena genomowa bydła przyczynia się także do wykrywania genów letalnych (powodujących śmierć zwierzęcia). Jest istotna również w obliczu przemian społecznych. Dzięki ocenie genomowej możemy wybierać zwierzęta posiadające odpowiednie cechy, na których nam zależy. Dotyczy to między innymi cechy bezrożności, produkcji metanu, czy zawartości tłuszczu, a także składu białkowego determinującego dalsze wykorzystanie mleka od krów.

 

Pobierz całą broszurę:

Selekcja-genomowa-ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =