Wiesz co jesz? Czyli kupuj świadomie

Print Friendly, PDF & Email

W dobie dzisiejszego wysoko  uprzemysłowionego rynku produktów spożywczych  i zalewie żywności wysoko przetworzonej, ciężko w krótkiej chwili zdecydować się na zakup produktów wysokiej jakości, o odpowiednich walorach odżywczych.  Na półkach sklepowych można zaobserwować bardzo bogatą ofertę produktów z tej samej kategorii. Jednak różnią się one nie tylko ceną , producentem, ale przede wszystkim składem.  Dlatego warto wiedzieć jakich informacji szukać na opakowaniach, aby wybierać świadomie produkty wyższej jakości.

Na etykiecie produktu spożywczego można znaleźć mnóstwo informacji.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, etykiety produktów spożywczych muszą zawierać m.in. takie informacje:

  • Nazwa rzeczywista produktu.
  • Data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia.
  • Masa netto produktu.
  • Warunki przechowywania.
  • Skład surowcowy.
  • Informacje o alergenach.
  • Informację o pochodzeniu produktu.
  • Zawartość wody.
  • Dane producenta.
  • Wartość odżywcza.

 

Ważne, aby produkty miały prosty skład. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Należy unikać towarów z wysoką zawartością soli, nasyconych kwasów tłuszczowych i nadmiaru cukru. Wybierać należy produkty, które nie mają nienaturalnie wydłużonego czasu przydatności do spożycia – nawet jeśli nie zawierają konserwantów, to zostały poddane działaniu tak wysokich temperatur, że ich wartość odżywcza jest niższa od analogicznych produktów z krótszym terminem ważności.

Ze względu na rozwijające się w zatrważającym tempie choroby cywilizacyjne, takie jak nadwaga, otyłość, cukrzyca czy miażdżyca, bardzo ważne jest zdrowe odżywianie.

Wg ankiet przeprowadzanych wśród konsumentów , ponad połowa z nas czyta  etykiety (dane https://www.zywnosc.com.pl/polacy-czytaja-etykiety/ ). Jednak często drobny druk potrafi uśpić naszą czujność, do tego dochodzi pośpiech i  nasza analiza etykiety skupia się głównie na sprawdzeniu daty ważności.

Dlatego konieczne jest wprowadzenie uproszczonego systemu oceny żywności, który ułatwiłby konsumentom szybką ocenę tego, czy kupują produkt o wysokich walorach odżywczych.

Eksperci od lat zabiegają o wprowadzenie takiego systemu. Jednym z najszybciej rozwijających się standardów jest Nutri-Score.

Nutri-Score to prosty wskaźnik, który ocenia dany produkt w pięciostopniowej skali: od A do E. Zielona literka A oznacza produkt najlepszy, zaś czerwone E to znak ostrzegawczy. Wartość żywieniowa w Nutri-Score oceniana jest na podstawie szeregu

Fot.1. Wskaźnik NUTRI-SCORE (źródło: https://www.portalspozywczy.pl )

Niezależny system znakowania żywności Nutri-Score ułatwia konsumentom dokonywanie świadomych wyborów w oparciu o uproszczone informacje. Co ważne – nie jest on oceną poszczególnych składników. Nutri-Score stanowi gotową, całościową interpretację wartości odżywczej produktu.

W ocenie Nutri-Score uwzględnione są zarówno składniki, które należy w diecie ograniczać (zawartość cukrów, tłuszczów nasyconych i sodu pochodzącego z soli oraz wartość energetyczna), jak i składniki korzystne, których spożycie należy promować (zawartość błonnika, białka, owoców, warzyw i orzechów). Klasa A określa produkty najbardziej odżywcze, zaś klasa E te najmniej odżywcze.

System Nutri-Score zdobył bardzo pozytywne oceny na tle innych systemów oceny żywności i jest zalecany przez Komisję Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia.

 

Póki co, system ten jest wykorzystywany dobrowolnie w niektórych krajach, m.in. w Francji (gdzie zrodził się pomysł na Nutri-Score), Belgii i Hiszpanii. Od 2020 r. na podobnej zasadzie wprowadzą go Niemcy, a rok później także Holendrzy.

W Polsce na razie  nie ma konkretnych wytycznych, co do wykorzystania Nutri-Score, ale niektóre sieci handlowe już przymierzają się do wdrożenia systemu w swoich sklepach.

Jako pierwsza zrobiła to sieć Carrefour, a teraz dołącza do niej także Kaufland oraz Danone.

 

Fot.2. Przykłady oznaczeń Nutri-Score (źródło; https://foodfakty.pl )

Badania na polskim rynku pokazują, że Nutri-Score jest pomocny przy dokonywaniu zakupów – wskazało tak aż 91% badanych konsumentów (źródło: www.portalspozywczy.pl) .

Za pomocą 5 liter i odpowiadających im kolorów, w prosty sposób konsumenci otrzymują całościową ocenę, czy dany produkt powinien być wybierany na co dzień, czy okazjonalnie. W ten sposób jeden rzut oka wystarczy, by się przekonać, czy produkt, po który sięgamy, jest dla nas wartościowy.

Nutri-Score nie jest oczywiście jedynym i najlepszym wyznacznikiem jakości . Jest jednak dobrym drogowskazem dla konsumenta, który widząc obok siebie dwa produkty z tej samej kategorii i nie wiedząc, co wybrać, być może sięgnie po to, co bardziej wartościowe. Nutri-Score ma budować większą świadomość żywieniową społeczeństwa i pomagać w wyborze wartościowych pod względem odżywczym produktów.

 

Opracowała: Agnieszka Jereczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 8 =