Zagrożenie ASF -coraz bardziej realny scenariusz także dla pomorskiego

Print Friendly, PDF & Email

Afrykański pomór świń to bardzo groźna i wysoce zaraźliwa choroba wirusowa świń i dzików na którą ludzie nie są wrażliwi. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Niestety w okresie ostatniego roku afrykański pomór świń bardzo się rozprzestrzenił, co jest problematyczne w chowie i hodowli trzody chlewnej. Strefy ograniczające wprowadzono również w naszym województwie…

Stanowi to realne zagrożenie dla naszych chlewni. Ważne jest zachowanie zasad bioasekuracji oraz daleko idącej ostrożności zarówno w kontaktach zwierząt z osobami postronnymi a już szczególnie zabezpieczenie naszego stada z jakimkolwiek kontaktem z dzikami lub z paszą i ściółką, z którą mogły mieć styczność dziki.

Drogi szerzenia, rozprzestrzeniania się wirusa.

Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się i przenosi tylko drogą mechaniczną. Nie szerzy się drogą kropelkową. Oznacza to,że drogą powietrzną nasze stado się nie zarazi. Świnie mogą zarazić się od chorego lub padłego zwierzęcia, bądź przez przeniesienie wirusa do stada wraz z paszą, słomą lub inną ściółką, poprzez środki transportu, urządzenia i narzędzia, inne zwierzęta ( psy, koty, gryzonie ) albo przez człowieka. W Polsce dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń są dziki i człowiek.

Przyczyny wystąpienia ognisk Państwowy Instytut Weterynaryjny określił na:

  • Nielegalny handel chorymi świniami.
  • Wprowadzenie do gospodarstwa tkanek ( tusz ) dzików lub świń zakażonych wirusem ( przerób w gospodarstwie, masarze właścicielami chlewni ).
  • Bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem a gospodarstwami wolnymi.
  • Zanieczyszczona wirusem słoma.Bezpośredni kontakt świń z chorującymi dzikami lub ich odchodami

Objawy wystąpienia afrykańskiego Pomoru Świń Choroba w stadzie objawia się następująco:

  • Wysoka gorączka w okresie inkubacji ( 4-5 dni od zarażenia, najczęściej nie zauważana przez hodowców bo w tym czasie zwierzęta mają prawie normalny apetyt.)
  • zasinienia skóry, uszu, brzucha, boków ciała, liczne wybroczyny
  • duszności, wypływy z worka spojówkowego i spieniony wypływ z nosa
  • wymioty i biegunka często krwista
  • objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni, skurczów kloniczno-tonicznych
  • poronienia
  • liczne upadki świń jak również dzików

Objawy tej choroby nie zawsze są tak wyraźne i jednoznaczne. Toteż każde zmiany w zachowaniu zwierzęcia lub w/w symptomy powinny zbudzić szybką reakcję i powiadomienie służb weterynaryjnych.

W związku z wystąpieniem na granicy pomorskiego przypadku ASF nastąpiło rozszerzenie stref z ograniczeniami o część województwa pomorskiego:

obszar żółty: — powiat nowodworski, — gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim, — gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim, — powiat gdański, — Miasto Gdańsk, — powiat tczewski, — powiat kwidzyński; obszar czerwony: gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim, — gmina Stare Pole w powiecie malborskim.

Aktualna sytuacja jest na bieżąco monitorowana, stosowne komunikaty wydaje Główny Lekarz Weterynarii, my zamieszczamy je również na naszej stronie internetowej www.podr.pl/

Apeluję do wszystkich hodowców o zachowania szczególnej ostrożności i zabezpieczenia stada. Stosuj się do zasad bioasekuracji. Los Twoich zwierząt jest w dużej mierze w Twoich rękach.

opracowała: Maria Gwizdała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + osiem =