Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość i jakość plonów jest zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy sprawdzający się w uprawie w danym województwie, akceptowany przez klientów, wyglądający atrakcyjnie, do którego klient chętnie wraca. Jednak warunki atmosferyczne mają równie wielkie znaczenie…
Sezon 2020 nie był łaskawy dla producentów ziemniaków w województwie pomorskim. W dzień temperatury w kwietniu dochodziły nawet do 240C za to nocą przy gruncie spadały poniżej -50C. Podobnie sytuacja wyglądała w maju. Następnym niekorzystnym zjawiskiem jak w roku ubiegłym było brak opadów w kwietniu. Z tego więc względu nie bacząc na przymrozki rolnicy już 15 kwietnia mieli ziemniaki już wysadzone w polu. Niska temperatura panująca w maju spowodowała opóźnienie terminu wschodu ziemniaków w porównaniu do lat ubiegłych o ok 5-7 dni. Czerwiec dla uprawy ziemniaków był sprzyjający. W lipcu notowaliśmy kolejne braki opadów, lecz nie odbiło się to dużym spadkiem plonów. Swoje oblicze pokazał także sierpień w którym notowaliśmy temperatury powyżej 300C przy całkowitym braku opadów. Spowodowało to, że na glebach bardzo lekkich i polach słabo chronionych przed zarazą ziemniaka, łęty uschły już 10 sierpnia powodując drastyczną redukcję plonu. Na plantacjach założonych na glebach cięższych, dobrze chronionych uzyskiwane plony były na poziomie średniej z wielolecia.
W województwie pomorskim doświadczenia z ziemniakami są prowadzone w dwóch lokalizacjach tj. Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Karżniczce (SDOO), gdzie badania są zakładane na glebach klasy IIIa i w Pomorskim Ośrodki Doradztwa Rolniczego w Lubaniu (PODR) na glebie klasy V. Doświadczenia są prowadzone zgodnie z metodyką zatwierdzoną przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (COBORU) w układzie bloków losowanych w trzech powtórzeniach po 60 roślin na poletku w rozstawie rzędów 75 cm i odstępy między roślinami w rzędzie 33 cm. Pole pod doświadczenia musi być w miarę równe bez zmienności glebowych nawożone takimi samymi dawkami nawozów i jednakowo chronione przed zarazą ziemniaka i stonką. Uprawa w takich warunkach daje możliwość pełnego porównania wszystkich odmian uprawianych w danym doświadczeniu. Zgodnie z metodyką COBORU ziemniaki bardzo wczesne i wczesne są wysadzane podkiełkowane.
Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość i jakość plonów jest zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy sprawdzający się w uprawie w danym województwie, akceptowany przez klientów, wyglądający atrakcyjnie do którego klient chętnie wraca. Nawożony zgodnie z zapotrzebowaniem i odpowiednio chroniony przed chorobami i szkodnikami. Z tego powodu tak ważne jest prowadzenie PDO dzięki czemu można zebrać dane o uprawianych odmianach i na ich podstawie stworzyć listę zalecanych odmian (LZO) które odznaczają się najlepszymi cechami i najwierniej plonują w danym województwie. LZO jest tworzona corocznie podczas zimowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla odmian i gatunków roślin będących w badaniu. Takie spotkanie odbyło się 28.01.2020 roku w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Radostowie. Dla ziemniaków na 2020 rok zostały wpisane następujące odmiany:
– bardzo wczesne: Denar, Impala
– wczesne: Vineta, Bohun, Ignacy
– średniowczesne: Tajfun, Satina, Laskara, Mazur
– średniopóźne i późne: Jelly,
– skrobia: Jubilat, Widawa, Kuras, Skawa
Doświadczenie PDO z ziemniakami zlokalizowane w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zostało założone na glebie klasy V, kompleksu zbożowo pastewnego słabego po życie ozimym. Wiosną przed sadzeniem zastosowano doglebowo 400 kg SALETRZAKU z którym wniesiono do gleby 108 kg azotu, 300kg YARA NPK z którą wniesiono 15 kg azotu, 45 kg fosforu, 75 kg potasu z uwagi na bardzo małą zasobność gleby w potas zastosowano 100 kg SOLI POTASOWEJ 60%.
W tym roku w doświadczeniach PDO uczestniczyło więcej odmian w poszczególnych grupach wczesności w sumie 41 odmian ziemniaków a mianowicie: bardzo wczesne 8, wczesne 10, średniowczesne i średniopóźne 9, skrobiowe wczesne i średniowczesne 9 i późne 5.
Podczas wegetacji zastosowano sześć zabiegów przeciwko zarazie ziemniaka opierając się na programie sygnalizującym wykonanie oprysku (www.podr.pl) zgodnie z wymogami Integrowanej Ochrony Roślin następującymi preparatami:
- INFINITO 687,5 SC 1,6l/ha
- RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG 2,0kg/ha
- CABRIO DUO 112 EC 2,0l/ha
- RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG 2,0kg/ha
- CABRIO DUO 112 EC 2,0l/ha
- INFINITO 687,5 SC 1,6l/h
a także dwukrotne zwalczanie stonki ziemniaczanej
- MOSPILAN 20 SP 80g/ha
- DECIS MEGA 50 EW 0,147l/ha
Uzyskane plony ziemniaków w doświadczeniach były na poziomie roku ubiegłego.
W grupie odmian bardzo wczesnych najwyższym plonowaniem wykazała się odmiana IMPALA, a najniższym RIVIERA i WERBENA. Z grupy odmian wczesnych najwyżej plonował BOHUN, a najniżej MADELEIN, z kolei z pośród odmiany średniowczesnych najwyżej plonował MAZUR, a najsłabiej MILA. Najwyższy udział plonu handlowego (ziemniaki powyżej 35 mm) odznaczyła się odmiany TONACJA, IMPALA i JUREK, z kolei najniższy udział frakcji handlowej stwierdzono u odmiany MILA.
Doświadczenie z odmianami bardzo wczesnymi i wczesnymi zebrano 25.08.2020r., a średniowczesne i średniopóźne 16.09.2020r. Zebrany plon poddano ocenie laboratoryjnej, a otrzymane wyniki przesłano do COBORU.
opracował: Grzegorz Manowski